Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Raul Lozano tłumaczy się z porażki na ME

Raul Lozano tłumaczy się z porażki na ME

Trener reprezentacji Polski siatkarzy przedstawił władzom PZPS raport dotyczący udziału naszych zawodników w mistrzostwach Europy. Przypomnijmy, iż 11. miejsce polskich siatkarzy zostało uznane w kraju za porażkę. Poniżej pełny tekst raportu.

1. Jako pierwszy trener Reprezentacji biorę całkowicie na siebie odpowiedzialność za wyniki jakie Reprezentacja osiągnęła podczas tegorocznego sezonu, a także sezonów wcześniejszych. Jestem szefem trenerów Reprezentacji i odpowiedzialność za najgorszy wynik jaki Reprezentacja osiągnęła podczas ostatnich 3 lat, spada całkowicie na mnie. Jest to od 3 lat najgorszy wynik, a także najgorsza gra, jaką zaprezentowała Reprezentacja Polski.

2. Chcę zaakcentować, że grupa ta, zawodnicy – zespół szkoleniowy, stanęła po raz pierwszy od 32 lat na podium Mistrzostw Świata. Ponadto zawsze podczas fazy grupowej Ligi Światowej zespół plasował się na pierwszych pozycjach w grupie, a dwa razy zajmował 4-te miejsce, co nigdy dotąd nie zdarzyło się.3. Chciałbym podkreślić, że przygotowanie zespołu do Mistrzostw Europy było bardzo dobre, lepsze niż przed Mistrzostwami Świata, bez błędów, poparte dużym wysiłkiem zawodników na boisku. Zawodnicy osiągnęli bardzo dobre parametry testów medycznych, techniczno–taktycznych podczas poprzedzającego Mistrzostwa Europy turnieju w Paryżu. A więc żadnego błędu w przygotowaniach nie było! Potwierdzają to także wielokrotne wypowiedzi zawodników. Jednakże jak zdarza się często:

– jeżeli wygrywa się „wszystko jest bardzo dobrze”,

– jeżeli się przegra „wszystko jest źle”.

Ja nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ani w pierwszej sytuacji, ani w drugiej.

4. Mówiłem i powtarzałem, że sezon ten nie będzie łatwy. Wszystkim zespołom może zdarzyć się gorszy sezon po osiągnięciu bardzo dobrego rezultatu. Z większą odpowiedzialnością, większą presją, osiągniętym wynikiem na barkach niełatwo sobie poradzić – może z wyjątkiem jednego zespołu… Brazylii.

5. Międzynarodowa siatkówka zmienia się cały czas:

– Włochy po 20-tu latach na miejscach medalowych (ostatnie dwa razy złoto na ME), dziś nie zakwalifikowali się do pierwszej piątki ME 2007.

– Bułgaria i Francja osiągnęły wiele dobrych wyników, a dzisiaj także i oni nie doszli do półfinałów ME.

– Rosja na Mistrzostwach Świata 7-ma, dziś w finale ME 2007 i Ligi Światowej, ale przegrywa z Hiszpanią.

– Hiszpania i Finlandia to przykład, że w wielu reprezentacjach pracuje się dobrze.

Nie byliśmy i nie będziemy jedyni, którzy zrobili duży postęp, także inni mogą go zrobić… Taki jest sport.

6. Wszystkie zespoły mają problemy i przechodzą trudności. Sposób, w jaki je rozwiążemy świadczy o naszej sile i naszej wartości. Siatkówka w Polsce zmieniła się bardzo, w części poprzez wyniki osiągnięte przez Reprezentację. Jest duże zainteresowanie sponsorów, telewizji, prasy. Kibice są dumni z gry tej Reprezentacji i tych zawodników. Zwiększyły się kontrakty zawodników, poziom Ligi stale się podnosi. Jest to wynikiem pracy wszystkich… wszyscy zyskują więcej na dzisiejszej siatkówce. Wszystkie te zmiany zaszły w bardzo krótkim czasie… i nie mamy innego wyjścia, jak zaakceptować je, przystosowując się do nich i do popularności, jaką ma ten sport w Polsce. Te szybkie zmiany nie są dla nikogo łatwe do przełknięcia.

Przyczyny naszej słabej gry na ME:

Równowaga wewnątrz każdego zespołu, także zespołu reprezentacyjnego, jest bardzo delikatna. Dotyczy to także innych dyscyplin sportowych.

1. Nasz system „zrównoważonego” ataku używamy od 3 lat. Zawsze mieliśmy na boisku dwóch zawodników zdolnych atakować piłkę wysoką w kontrataku lub po niedokładnym przyjęciu, a także innych umiejących atakować piłki szybkie. Nie mając do dyspozycji wszystkich zawodników, „równowagi” ataku, a przede wszystkim możliwości zmian, zaczęło brakować (Świderski z Gruszką, Wlazły z Szymańskim). Było to bardzo ważne i przynosiło efekty podczas Mistrzostw Świata, a także podczas tegorocznej Ligi Światowej.

2. Absencja dwóch podstawowych zawodników spowodowała zwiększenie odpowiedzialności za grę innych zawodników, nie jest łatwo stać się pewnym i zjednoczonym w działaniu jako zespół w tak krótkim czasie.

3. Zwiększenie presji, rosnące w nas wszystkich napięcie nie umieliśmy przełknąć w czasie tego okresu. Powodowało to nerwowość i brak pewności w grze, co z całą jasnością i odwagą powiedział kapitan zespołu Sebastian Świderski.

Przyczyn naszej słabej gry nie ma więc dużo i nie są skomplikowane. Nasz atak, a przede wszystkim nasza pewność w grze została zachwiana. Nie ma podziałów w grupie i nigdy z nikim nie dyskutowano na ten temat.

Będę się starał rozwiązywać problemy techniczne i taktyczne grupy, a także problemy fizyczne każdego z zawodników, robiąc to najlepiej jak umiem… jak zawsze do tej pory.

Raul Lozano

źródło: inf. własna, PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved