Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Hiszpania mistrzem Europy siatkarzy

Hiszpania mistrzem Europy siatkarzy

Po raz pierwszy w historii na podium i od razu na jego najwyższym stopniu. Reprezentacja Hiszpanii zwyciężyła 3:2 w finale z gospodarzami turnieju, Rosją i została mistrzem Europy.

Hiszpanie rozpoczęli od dwupunktowego prowadzenia po bloku Rodrigueza na Poltavskim, a po fantastycznej obronie Falasci, Hiszpanie wyszli na prowadzenie 4:1. Wystarczyło jednak, że na zagrywce pojawił się Poltavski, a Rosjanie doszli rywali na 5:4. Hiszpanie od początku meczu grali bardzo odważnie, schodząc na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:6 po ataku De la Fuente. Tuż po niej Rodrigues popisał się kolejnym skutecznym blokiem na Poltavskim i przewaga Hiszpanów wzrosła do trzech punktów. Rosjanie zaczęli się mylić, Poltavski atakował w aut i przy stanie 12:7 o czas zmuszony był prosić trener Alekno. Tuż przed drugą przerwą techniczną, Rosjanie zaczęli odrabiać straty, gdy w piłkę nie trafił Rodrigues, przewaga Hiszpanów zmalała do 4 punktów. Jednak na szczęście dla nich, Poltavski pomylił się w polu zagrywki i rywale Sbornej mogli ze spokojem schodzić na drugą przerwę techniczną. Zagrywką postraszył Ostapenko, jednak wciąż przewaga Hiszpanów była znacząca. Po błędzie Volkova na środku, na tablicy pojawił się wynik 22:15. Końcówka również należała do nich, po ataku Torresa, Hiszpanie zwyciężyli 25:18.

Bohaterem pierwszych akcji drugiego seta był Jurij Berezhko, który zdobył trzy pierwsze punkty. W polu zagrywki szalał Volkov. Po błędzie Rodriguesa, Rosjanie prowadzili już 4:0. Hiszpanie seriami psuli zagrywki i ich rywale schodzili na przerwę techniczną, wysoko prowadząc 8:2. Tuż po niej podopieczni trenera Anastasi powoli zaczęli studzić swoje emocje, po błędzie Khamuckih i bloku na Poltavskim, Hiszpanie doszli Rosjan na 3 punkty. Chwilę później asa zaserwował De la Fuente i przy stanie 10:8 o czas poprosił Alekno. Hiszpanie wrócili do gry. Po odważnej kontrze i po bloku Torresa na Kuleshovie to Hiszpanie objęli prowadzenie 14:13. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Abramova powstrzymał Molto i przewaga Hiszpanów wzrosła do dwóch punktów. Niestety po błędzie arbitra, przewaga bardzo szybko została zniwelowana. Zdenerwowanie, które wkradło się w szeregi Hiszpanów, bardzo szybko wykorzystali Rosjanie, błędy w przyjęciu plus rozkręcający się z minuty na minutę Poltavski, to wszyscy przełożyło na wynik 23:19. Czas, który wziął trener Anastasi, niewiele pomógł, set bardzo szybko zakończył się na korzyść Rosjan, po ataku Berezhko 25:20.Trzecia partia rozpoczęła się od wyrównanej walki po obydwu stronach. Hiszpanie wyszli na prowadzenie 4:2 po kontrze w wykonaniu G. Falasca. Bohater Rosjan, Jurij Berezhko nie pozwolił swoim partnerom zbyt długo przegrywać, jego zagrywki doprowadziły do remisu,. Gdy w antenkę zaatakował Poltavski i Hiszpanie prowadzili 6:4 i 8:6 po ataku Fallasca. Zagrywki Kosareva ponownie pomogły Rosjanom dojść rywali, jednak po błędzie Khamuckih, Hiszpanie kolejny raz prowadzili dwoma punktami. W to wszystko ponownie wmieszali się sędziowie, psując obraz ciekawego widowiska. Doszło nawet do precedensu, że Hiszpanie zaczęli prosić Rosjan, aby ci widząc jakie decyzji podejmują sędziowie, sami przyznawali się do dotknięcia piłki. Rosjanie wyszli na prowadzenie 14:12 i 16:14 podczas drugiej przerwy technicznej. Po dobrej zagrywce De la Fuente, Hiszpanie doprowadzili do remisu 16:16, a po kontrze Rodriguesa, wyszli na prowadzenie 18:17. Kibice na trybunach obejrzeli zaciętą końcówkę. Po bloku Molto na Poltavskim, Hiszpanie wyszli na prowadzenie 23:21, ale po zagrywkach Ostapenko, to Rosjanie wygrali trzecią odsłonę 26:24.

Załamani takim obrotem sprawy Hiszpanie, rozpoczęli czwartą odsłonę słabo. Rosjanie dyktowali warunki od pierwszych piłek. Dwupunktowe prowadzenie utrzymywało się aż do stanu 13:11. Po asie serwisowym Miguela Falasca, Hiszpanie doprowadzili do remisu 13:13. Wystarczyło tylko poczekać aż na zagrywkę pójdzie Jurij Berezhko. Niekwestionowany MVP tego meczu bardzo szybko wyprowadził swój zespół na prowadzenie 16:13. Tym samym elementem odpłacił się Rodrigues serwując dwa asy i doprowadzając do remisu 16:16. Co więcej, ambitni Hiszpanie wyszli na prowadzenie 8:17 po kontrze De la Fuente. Skuteczny blok Rosjan dał o sobie znać w końcówce. Fenomenalny rzez cały mecz De la Fuente został najpierw powstrzymany blokiem a chwilę później pomylił się w ataku i Rosjanie wyszli na prowadzenie 21:20. Obydwa zespoły zafundowały kibicom prawdziwy thriller w końcówce, a po asie serwisowym Poltavskiego, Rosjanie stanęli przed szansą zakończenia meczu, jednak nieporozumienie w rosyjskich szeregach dało Hiszpanom upragniony 24 punkt. Na boisku pojawiła się ikona hiszpańskiej siatkówki, Rafael Pascual i to właśnie po zagrywce tego zawodnika, hiszpański blok powstrzymał Jurija Berezhko, wygrywając 30:28.

Tiebreak rozpoczął się od autowej zagrywki Kosareva. Gdy pomylił się Berezhko, Hiszpanie wyszli na prowadzenie 4:2, a po zagrywce Molto 5:2. Po fantastycznej obronie krótkiej przez Pascuala, Hiszpanie skutecznie zagrali w kontrze dokładając kolejny punkt na swoje konto, a przy zmianie stron prowadzili ku zaskoczeniu miejscowych kibiców 8:4. Chwilę później Molto powstrzymał Poltavskiego i na tablicy pojawił się wynik 10:5. Rosjanie włączyli piąty bieg, doprowadzając do stanu 10:8 po zagrywkach Kosareva. Khamuckih musiał ryzykować, w końcówce większość piłek rozgrywając przez środek. Hiszpanie znaleźli sposób na zagrywki Poltavskiego, który nie był już w stanie zdobyć punktów bezpośrednio tym elementem. Przy stanie 13:11 dla Hiszpanów, Rosjanie skutecznie pograli blokiem, jednak Rodrigues skutecznym atakiem daje piłkę meczową Hiszpanii. Rosjanie wybronili się atakiem Kosareva i blokiem na Rodriguesie. Przy stanie 15:14, Torres blokiem na Poltavskim spełnił marzenia o złocie. Rosjanie drugi raz z rzędu przegrali finał ME w tiebreaku.

Hiszpania – Rosja 3:2

(25:18, 20:25, 24:26, 30:28, 16:14)

Składy:

Rosja: Poltavski, Kosariev, Tietiuchin, Khamuckih, Volkov, Kuleshov, Verbov orz Berezhko, Abamov, Ostapenko, Kruglov

Hiszpania: M.Falasca, G.Falasca, Molto, Torres, De la Fuente, Rodrigues, Lobato oraz Hernan, Pascual

Zobacz również:

Wyniki rundy finałowej mistrzostw Europy siatkarzy

Klasyfikacja końcowa

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2007-09-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved