Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kolejna porażka Polaków na Mistrzostwach Europy

Kolejna porażka Polaków na Mistrzostwach Europy

Zła passa naszej męskiej reprezentacji na Mistrzostawch Europy trwa nadal. Podopieczni Raula Lozano po bardzo wyrównanym meczu przegrali z Bułgarami 2:3.

W początkowej fazie meczu obie drużyny grały równo. Doskonale ataki kończyli nasi środkowi – Kadziewicz i Pliński. Bułgarski rozgrywający – Żekow – wybierał częściej Mateja Kazijskiego. Przy stanie 4:4 Winiarski doskonale zablokował Stojkowa. Chwilę potem błąd popełnia Gacek i piłka przeszła na drugą stronę, jednak Bułgarzy pogubili się i w efekcie to Polacy zdobyli punkt. Na pierwszą przerwę techniczną Polacy zeszli z jednopunktowym prowadzeniem po potężnym ataku Kadziewicza ze środka. Polska straciła prowadzenie po nieporozumieniu, w wyniku którego Sebastian Świderski nieprzepisowo wystawił palcami. Bułgaria wyszła na prowadzenie po bloku na Robercie Pryglu. Następną piłkę nasz atakujący jednak skończył. Przy stanie 13:14 dla Bułgarów Nikołov złapał na pojedynczym bloku naszego przyjmującego – Sebastiana Świderskiego – przy ataku z drugiej linii. Na drugiej przerwie technicznej mieliśmy 14:16 dla Bułgarów. Po niej Zagumny znów rozegrał do ,,Świdra”, lecz ten ponownie został zablokowany. Sytuacja robiła się nieciekawa. Raul Lozano poprosił o czas. Nasi zawodnicy nie mieli zamiaru się poddać, po chwili zdobyli punkt po błędzie Konstantinowa, a po chwili Winiarski na pojedynczym bloku złapał Stojkowa. Już mieliśmy remis 17:17, kiedy nastąpiła bardzo szybka akcja Bułgarów i na naszą niekorzyść – skuteczna. Bułgarzy znów zaczęli uciekać. Źle sposobem dolnym wystawiał Gacek, chwilę potem niedokładnie przyjął. Kłopoty z odbiorem zagrywki wciąż były bolączką dla Polaków. Do końca seta Bułgarzy zdobyli jeszcze kilka punktów przewagi i zwyciężyli 20:25.

Zdeterminowani Polacy lepiej, a na pewno spokojniej zaczęli drugą odsłonę meczu. Bułgarzy na samym początku popełnili 2 błędy, co spowodowało przewagę 3:0 naszych rodaków. Wtedy bułgarski trener musiał poprosić o czas, aby uspokoić sfrustrowanych graczy. Passa Polaków wciąż trwała. Błąd popełnił Stojkow, a za chwilę w aut zaatakował Kazijski i było 5:0 dla naszych. Po chwili Bułgarzy przełamali się i atakiem Nikołova z krótkiej zdobyli punkt. Jednak Polacy wciąż grali dobrze. Mocno zaatakował Świderski, a Bułgarzy pomogli nam zdobyć siódmy i ósmy punkt i na przerwę techniczną miażdżyliśmy Bułgarów aż 8:1! Kolejny punkt zdobył Daniel Pliński. Polacy mając dużą przewagę nie folgowali. Osiągnęli dziesięciopunktową przewagę. Przy stanie 14:4 doskonale dziś grający Robert Prygiel zdobył asa serwisowego. Bułgarzy zdobyli po ładnej obronie Salparova oraz ataku Kazijskiego jeszcze 2 punkty. Przy stanie 18:8 Bułgarzy zdołali zablokować Roberta Prygla. Błędy zaczęli popełniać także Polacy, m.in. Daniel Pliński, który zaatakował w aut. Na boisku błyszczał Yordanow, który bardzo mocno atakował, praktycznie nie do odbioru. Polacy nie dali sobie wyrwać zwycięstwa w tym secie i wygrali 25:16.

Początek seta trzeciego należał do Bułgarów, który od razu zdobyli dwa punkty z rzędu. Następnie Nikołov strasznie wysoko złapał piłkę i potężnie zaatakował ze środka. Widać, że Polacy koniecznie chcieli wygrać ten mecz Dzięki dobrej zagrywce Roberta Prygla mogliśmy wyprowadzić kontrę i sam serwujący wymierzył sprawiedliwość. Przy stanie 6:8 lekką, ale trudną zagrywkę posyła Yordanow, a Winiarski nawet nie drgnął, by ją odebrać. Chwilę potem Żekow dotyka siatki i znów tracimy dwa punkty do Bułgarów. W zagrywkę nie mógł dziś wstrzelić się Łukasz Kadziewicz. Przewaga Bułgarów wciąż rosła. Wynosiła już 4 punkty, ale dzięki dobrej postawie naszych siatkarzy, a w szczególności Świderskiego zniwelowała się do dwóch. Przy stanie 11:14 Matej Kazijski zdobywa asa serwisowego i sytuacja ,,Biało – Czerwonych” robi się coraz bardziej nieciekawa. Przy stanie 12:16 po długiej akcji trzeźwo pomyślał Sebastian Świderski i lekko splasował po skosie i zdobył punkt. Następnie Nikołov został złapany na bloku, a za chwilę Swojew został zablokowany przez Prygla. Yordanow zaatakował w siatkę i znowu na tablicy świetlnej pojawił się remis. Niestety Łukasz Kadziewicz nie zdołał przebić się przez blok Nikołova i został zablokowany. Pod koniec seta naszym zabrakło opanowania, słabo przyjmowaliśmy. Po nerwowej końcówce to jednak Bułgarzy byli lepsi i wygrali 24:26. Polacy okazywali wielkie zdenerwowanie, szczególnie Paweł Zagumny, który aż podskakiwał ze złości.

Czwarty set rozpoczął się równą grą obu drużyn. W jednej z akcji doskonale z przesuniętej krótkiej zaatakował Daniel Pliński. Chwilę potem tym samym odegrali się Bułgarzy, a konkretniej Nikołov. Następnie zablokowany został Michał Winiarski. Bułgarzy zaczęli się rozkręcać. Na siatce szalał Yordanow, a Polacy byli po prostu bezradni. Polacy zdołali wyrównać po pięknym ataku Michała Winiarskiego z szóstej strefy. Doskonale atakował dziś dobrze znany polskim kibicom Konstantinow. Sprytnie kiwnął Robert Prygiel. Toczyła się dobra gra punkt za punkt. Polacy zeszli po bloku Winiarskiego na Yordanowie na pierwszą przerwę techniczną. Przy stanie 8:8 znów Winiarski przy pomocy Kadziewicza zablokował Yordanowa. Po długiej i dramatycznej akcji z bardzo niewygodnej pozycji atakował Prygiel i efektownie zdobył punkt. Bułgarzy zdołali dogonić nas przy straci 2 punktów. Jednak za kilka akcji po czwartym ataku Roberta Prygla zdobyliśmy punkt z kontrataku, a za chwilę ten sam zawodnik doskonale zapracował blokiem. Polacy wciąż trzymali dobrą passę w bloku. Dzięki temu elementowi osiągnęliśmy wysoką, czteropunktową przewagę. Żeby tego było mało – po błędzie Bułgarów zdobyliśmy siedemnasty punkt i było już 17:12. Przy stanie 20:16 znów zafunkcjonował nasz blok. Polacy ostatecznie wygrali po błędzie Bułgara i przed nami został ostatni set – ciężki dla Polaków tie-break.

Już od początku seta widać było zażartą walkę pomiędzy obiema ekipami. Pierwsza akcja była dramatyczna i skończyła się błędem Bułgarów. Znów dał o sobie znać nasz blok. Zagumny z Kadziewiczem zablokowali Konstantinowa. Bułgarzy jednak nie dali nam osiągnąć przewagi. Po dobrej obronie Bułgarów doskonale zaatakował Kazijski. Widać było zdenerwowanie zawodników. Psuli sporo zagrywek. Po szczęśliwej obronie Zagumnego piłkę wystawił Pliński i doskonale skończył Prygiel i na tablicy świetlnej widniał wynik 6:4 dla naszych. Po chwili znów bronić musiał ,,Guma”, ale nasi nie zdołali wyprowadzić ataku. Słabe przyjęcie spowodowało niedokładną wystawkę i błąd Roberta Prygla. Przy stanie 7:6 dla Polaków Kazijski atakuje po prostej w aut i Polacy znów mieli dwa punkty przewagi. Mecz stawał się coraz bardziej atrakcyjny. Doskonale ręce obił Świderski. Niestety po autowym ataku Prygla znów mieliśmy remis (10:10). Chwilę potem Konstantinow zdobył punkt wyprowadzający Bułgarię na prowadzenie. Wtedy o czas poprosił Raul Lozano. Chwilę potem plasy Polaków spokojnie podbijają Bułgarzy i zdobywają kolejny punkt. Polscy zawodnicy po nieczystym odbiciu Bułgarów reklamują tę akcję, jednak bez korzyści. Michał Winiarski doskonale zaatakował z 5 metra boiska z całej siły i udało się zdobyć 12 punkt. Sytuacja wciąż nie była komfortowa. Po niezrozumieniu Bułgarów Polacy zdołali doprowadzić do remisu. Akcje były coraz dłuższe i coraz bardziej dramatyczne. Przy meczbolu dla Bułgarów Michał Winiarski niestety zaatakował w siatkę i przegrywamy z Bułgarami po bardzo dobrym meczu 2:3.

Była to czwarta porażka naszych reprezentantów w tym turnieju. Tym samym definitywnie stracili już szansę na walkę o medale czempionatu Starego Kontynentu.

Polska – Bułgaria 2:3

(20:25, 25:16, 24:26; 25:21; 13:15)

Polska: Zagumny, Pliński Winiarski, Prygiel, Świderski, Kadziewicz, Gacek (libero) oraz Bąkiewicz, Kurek.

Bułgaria: Nikołov, Żekow, Kazijski, Yordanow, Konstantinow, Gajdarski , Salparov(libero) oraz Stojkow, Stanew, Ananiew, Miłuszew.