Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > AZS Częstochowa zwycięzcą Memoriału im.Arkadiusza Gołasia

AZS Częstochowa zwycięzcą Memoriału im.Arkadiusza Gołasia

Wkręt-met AZS Częstochowa pokonał ZAKS.A. Kędzierzyn-Koźle 3:0 i wygrał III Memoriał im.Arkadiusza Gołasia. Z kolei zespół Resovii Rzeszów w meczu o trzecie miejsce zwyciężył drużynę Jadaru Radom 3:0.

W dniu dzisiejszym w finale III Memoriału im. Arkadiusza Gołasia zmierzyły się ze sobą drużyny, które jeszcze kilka lat temu rokrocznie walczyły między sobą o tytuły Mistrza Polski, nie mając dla siebie godnych rywali. Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa oraz ZAKS.A. Kędzierzyn-Koźle, bo o nich mowa, toczyły w latach 90 walkę, którą przeszła do historii jako „święta wojna”. Mecze pomiędzy obiema drużynami elektryzowały i elektryzują do dziś kibiców obu drużyn, a i niejednokrotnie kibica nie związanego z żadną z tych ekip.

Dziś ranga spotkania była o tyle wyjątkowa, że nie wynik spotkania był najważniejszy, a cel dla którego siatkarze spotkali się w Kępnie. Tym celem było uczczenie tragicznie zmarłej nowo wschodzącej gwiazdy polskiej siatkówki – środkowego reprezentacji narodowej Arkadiusza Gołasia, który 16 września 2005 roku zginął w drodze do Włoch, pogrążając w smutku cały siatkarski świat…

Częstochowianie do meczu przystąpili w ośmioosobowym zestawieniu, a więc trener akademików Radosław Panas miał bardzo ograniczone pole manewru w przypadku jakiegokolwiek przestoju w grze swojego zespołu. Do dyspozycji miał jedynie jednego siatkarza samotnie rozgrzewającego się w kwadracie dla zawodników rezerwowych młodego Wierzbowskiego. Kędzierzynianie wystąpili bez Oczki w jedenastoosobowym składzie.

Set pierwszy

W pierwszych trzech akcjach meczu punkty zdobywała drużyna prowadzona przez Andrzeja Kubackiego: w pierwszej akcji meczu udanie zaatakował Jarosz z lewego skrzydła, a po chwili zdobył drugi punkt tym razem z zagrywki, trzeci punkt z rzędu akademicy stracili na własne życzenie po tym jak Wika zaatakował w antenę z prawego skrzydła. Z czasem „biało-zieloni” opanowali sytuację na boisku i zniwelowali przewagę do jednego punktu schodząc na pierwszą przerwę techniczną (7-8). Po wznowieniu gry kędzierzynianie nie potrafili skończyć dwóch swoich akcji,a w kontrataku skuteczni okazali się podopieczni Radosława Panasa. Na trzypunktową przewagę wyprowadził swój zespół Wika atakując z prawego skrzydła po prostej w trzeci metr boiska (15-12). W ostatniej akcji przed regulaminową drugą w tym secie przerwą techniczną piłkę w aut posłał Małecki i było 16-13. W ostatniej fazie seta dwoma udanymi blokami popisał się młody środkowy AZS-u Nowakowski, a chwilę później Wika posłał dwa mocne serwisy. W pierwszej akcji Pilarz po niedokładnym przyjęciu musiał rozgrywać piłkę z czwartego metra boiska, a z trudnej piłki w ataku po prostej pomylił się doskonale znany częstochowianom kibicom Adrian Patucha. W drugiej akcji Marcin Wika asem serwisowym zakończył partię pierwszą (25-19).

Set drugi

Druga partia finałowego meczu rozpoczęła się od wyrównanej gry obu zespołów. Przy stanie 5-6 dla ZAKS.A na zagrywce pomylił się Bartosz Janeczek, a chwilę później wraz ze swoim kolegą Pawłem Woickim popełnili błąd, który zakończy się utratą 7-ego punktu. Na pierwszą przerwę techniczną po autowym ataku Nowakowskiego z przechodzącej piłki z dwu punktowym prowadzeniem zeszli podopieczni Andrzeja Kubackiego. Po wznowieniu gra toczyła się punkt za punkt kolejno 13-14, 15-16. Po przerwie na zagrywkę powędrował Nowakowski, który nieprzyjemnym serwisem utrudnił na tyle życie kędzierzyński przyjmujących, że czterokrotnie nie byli oni w stanie skutecznie zaatakować. Przy stanie 22-18 piłkę w aut posłał Jarosz,a set zakończył autową zagrywką kapitan ZAKS.A Domonik (25-20).

Set trzeci

W trzecim secie od początku nieznacznie przeważali akademicy z pod Jasnej Góry, którzy schodzili z dwupunktową zaliczką na pierwszą przerwę techniczną po ataku z lewego skrzydła kapitana orłów z Częstochowy popularnego „Gierka” (8-6). Po wznowieniu gry dwupunktowa przewaga utrzymywała się, a drużyny szanowały piłkę nie popełniając prostych błędów własnych. Ostatnią piłkę przed drugą przerwą techniczną wykorzystał w ataku po prostej z lewego skrzydła Gierczyński (16-15). W końcówce seta jeszcze raz w tym meczu zmobilizowali się kędzierzynianie, którzy doprowadzili do remisu po 21 i mieli kolejną piłkę w górze. Jednak Małecki został zablokowany przez Wronę. Przy stanie 23-22 asem serwisowym popisał się Bartosz Janeczek, pogrążając drużynę z Opolszczyzny (24-22). Mecz kończy Piotr Nowakowski po ataku ze środka siatki mijając blok kędzierzynian. (25-23)

Wkręt-Met AZS Częstochowa- ZAKS.A. Kędzierzyn-Koźle 3:0

(25:19, 25:20, 25:23)

W meczu o trzecie miejsce Memoriału im. Arkadiusza Gołasia zmierzyły się piąta drużyna ubiegłego sezonu Polskiej Ligi Siatkówki Asseco Resovia Rzeszów oraz Jadar Czarni Radom, grający od roku w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Od początku spotkania widać było, że w dzisiejszym dniu w lepszej dyspozycji znajdują się zawodnicy Jana Sucha, którzy pewnie kończyli ataki ze skrzydła i środka siatki. Lepiej grali również w bloku i zagrywce, natomiast radomianom zdarzały się przestoje w grze jak miało to miejsce w drugim secie, w którym prowadzili 16-15, by za moment przegrać seta do 19. Set trzeci to całkowita dominacja graczy z Podpromia, którzy wygrali seta do 17, a całe spotkanie 3-0 zajmując tym samym trzecie miejsce w Memoriale.

Resovia Rzeszów – Jadar Radom 3:0

(25:22, 25:19, 25:17)

Składy:

Jadar: Nowik, Kocik, Lipiński, Żaliński (z Częstochową nie wystąpił), Lifke, Kokociński

Resovia: Józefacki (zastąpił Papkego w dzisiejszym spotkaniu), Kaczmarek, Hernandez, Gabrych, Kvasnićka, Kozłowski, Ignaczak(l)