Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Pierwsze zwycięstwo Polaków

ME: Pierwsze zwycięstwo Polaków

Złe miłego początki. W pierwszej partii "biało-czerwoni" byli jeszcze zagubieni po wczorajszej porażce. Na szczęście w kolejnych partiach meczu, grali z każdą minutą lepiej, wygrywając 3:1.

Na początku pierwszej partii Polacy myślami byli chyba jeszcze przy meczu z Belgią, Turcy bardzo szybko objęli znaczne prowadzenie, schodząc na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:3 po bloku Tanika na Szymańskim. Polakom udało się co prawda dojść rywala na trzy punkty, gdy Kadziewicz zablokował Ulusoy, jednak błędy w przyjęciu Gacka nie pozwoliły na kombinacyjną grę i to Turcy dyktowali warunki. Przy stanie 17:12 asa serwisowego zagrał Tanik i rywale odskoczyli na sześć punktów. Trener Lozano wprowadził w pole zagrywki Roberta Prygla i atakujący Jastrzębskiego Węgla pomógł odrobić część strat, doprowadzając do stanu 17:20 jednak przewaga Turków była zbyt duża. W końcówce seta obydwa zespoły dobrze zagrały blokiem, Pliński powstrzymał Tanika, jednak ten chwilę później zakończył pierwszą odsłonę blokiem na Szymańskim 25:20.

Polacy postawieni zostali pod ścianą. Przegrana w drugiej partii mogła podłamać morale zespołu, a przede wszystkim przyczynić się do kolejnej porażki. Tak się jednak nie stało. Początek seta był popisem w wykonaniu Szymańskiego, którego skuteczne zagrywki oraz ataku wyprowadziły Polskę na prowadzenie 4:0. Obudził się polski blok, skuteczny Pliński nie pozwalał przedrzeć się przez siatkę ani Kiyakowi ani tym bardziej Tanikowi. Przy stanie 12:7 Polacy wygrali ważną kontrę i widać było, że coś drgnęło. Nie pomogły skuteczne zagrania Tocoglu, który najpierw skutecznie zablokował Kadziewicza a chwilę później posłał również asa. Polacy w końcu grali pewnie, nie podłamując się pojedynczymi akcjami. W końcówce kilka punktów podarował biało-czerwonym Tanik i set zakończył się zwycięstwem Polaków 25:18.

Kto wygrywa trzeciego seta, wygrywa cały mecz, mówili w studio komentatorzy. Słowa wzięli sobie do serca również polscy reprezentacji, którzy po nieudanym początku, wyszli na prowadzenie 7:6, gdy asem serwisowym popisał się Winiarski. Trzecia odsłona była dużo bardziej wyrównana niż dwie poprzednie partie. Obydwa zespoły grały czujnie, mocno zagrywając i dobrze ustawiając się na siatce. Gdy na pojedynczym bloku Paweł Zagumny powstrzymał Tanika, polski zespół zaczął wychodzić na prowadzenie. Druga przerwa techniczna, przy prowadzeniu Polaków 16:14 pozwalała mieć nadzieję na dalszą dobrą grę. Najlepszy rozgrywający ostatniego mundialu po raz kolejny udowodnił, że bywa mistrzem technicznych zagrywek. Prowadzenie Polaków dzięki niemu wzrosło z dwóch do czterech punktów i to wystarczyło aby zakończyć seta wynikiem 25:20 i objąć prowadzenie 2:1.

Kropkę nad i, polski zespół postawił w imponującym stylu. Przez moment wydawało się, że Turkom nie uda się wyjść z 10 punktów, co jak wyraził się polski komentator pokazałoby wreszcie różnicę klas, dzielącą obydwa zespoły. Polacy rozpoczęli pewnie, po serii zagrywek Kadziewicza, wychodząc na prowadzenie 7:2. Chwilę później było już 12:5, gdy w kontrze udanie zaprezentował się Michał Bąkiewicz. Kolejne dobre zagrywki, tym razem w wykonaniu Grzegorza Szymańskiego nie pozostawiły złudzeń, że kibice w hali oglądają ostatnią partię spotkania. Polacy nie tylko dobrze serwowali, ale również bronili i blokowali, a Turcy wydawali się pogodzeni z losem. Po ataku w aut gwiazdy Turków, Guca, Polska miała piłkę meczową, a kolejny Turek, zagrywając w siatkę zakończył spotkanie wynikiem 25:11 i 3:1.

Powiedzieli po meczu:

Baris Ozdemir, kapitan reprezentacji Turcji: Graliśmy cały czas jedną szóstką. Dziś oba zespoły zagrały ważny mecz, gratulacje dla Polski, będziemy chcieli zwyciężyć z Belgami, żeby dalej grać w tych mistrzostwach.

Necmattin Menkuer, trener reprezentacji Turcji: Ciężko nam się dziś grało przeciw polskiej drużynie, zwłaszcza po wczorajszej porażce. Nie mamy do dyspozycji 12 zawodników, więc jest nam dodatkowo trudno. To nie pozwala nam grać na naszym normalnym poziomie. Drużyna jest za bardzo zdenerwowana. Gramy w mistrzostwach Europy po wielu latach przerwy i to jest być może przyczyną tej nerwowości i spięcia.

Raul Lozano, trener reprezentacji Polski: Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy dziś z Turcją. Mieliśmy wczoraj ciężki mecz i dziś musieliśmy odszukać właściwy rytm gry. Zrzuciliśmy ciężar porażki z Belgia i to także napawa mnie radością. Teraz myślimy już wyłącznie o meczu z Rosją, to jest w tej chwili najważniejsze dla nas.

Polska – Turcja 3:1

(20:25, 25:18, 25:20, 25:11)

Składy:

Polska: Zagumny, Szymański, Pliński, Kadziewicz, Świderski, Winiarski, Gacek oraz Prygiel, Bąkiewicz

Turcja: Tocoglu, Tanik, Guc, Ayvazoglu, Ulusoy, Kiyak, Sahin