Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME seniorów: Pierwsza porażka polskiego zespołu

ME seniorów: Pierwsza porażka polskiego zespołu

Spotkanie pomiędzy Polską a Belgią pokazało, że faworyci nie zawsze potrafią udźwignąć odpowiedzialność. Po słabym meczu reprezentacji Polski, Belgowie pokonali Polaków 3:1.

Od początku spotkanie nie układało się po myśli Polaków. Już po dwóch pierwszych akcjach, w których Belgowie zatrzymali potrójnym blokiem Grzegorza Szymańskiego i wykorzystali kontrę, prowadzili 2:0. Bardzo dobrze w drużynie z Belgii spisywał się van Walle, dzięki którego dobrej zagrywce i skutecznym atakom Belgowie prowadzili 5:2. Także jego skuteczny atak dał belgijskiej drużynie ósmy punkt i przy pierwszej przerwie technicznej podopieczni trenera Claudio Gewehra prowadzili 8:5. Po przerwie skuteczny atak Łukasza Kadziewicza i jego, wspólny z Sebastianem Świderskim, blok na van Walle oraz skuteczny atak Świderskiego sprawiły, że polska drużyna odrobiła straty. Gdy po raz kolejny potrójny blok Polaków zatrzymał atak młodego van Walle zespół prowadzony przez Raula Lozano po raz pierwszy w tym spotkaniu wyszedł na prowadzenie 12:11. Dwa nieskuteczne ataki Grzegorza Szymańskiego wyprowadziły Belgów na prowadzenie 15:14. Po asie serwisowym Hoho drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną, przy prowadzeniu Belgów 16:14. Po przerwie nasi przeciwnicy podwyższyli jeszcze przewagę. Najpierw van Goethen skutecznie zaatakował z kontry, a w ataku po naszej stronie pomylił się Świderski. W między czasie na boisku za Grzegorza Szymańskiego pojawił się Robert Prygiel. Jednak jego wejście nie wniosło wiele do gry. Po błędzie w przyjęciu i ataku w blok Prygla Polacy przegrywali już 21:15. W miejsce Świderskiego Raul Lozano delegował Michała Bąkiewicza. Jego wejście trochę ożywiło grę naszej reprezentacji. Najpierw potrójny blok Polaków z Kadziewiczem na czele zatrzymał w ataku van Goethena, dwa skuteczne ataki dołożył Bąkiewicz i reprezentacja Polski odrobiła trochę straty, przegrywając jeszcze 22:18. Atak Prygla, blok Zagumnego na Hoho oraz atak w siatkę van Walle sprawiły, że Polacy do przeciwników mieli jedyne dwa punkty straty. Belgowie nie pozwolili Polakom na dalsze odrabianie strat. Wygrali tę partię 25:23.

Po przegranym pierwszym secie Polacy rozpoczęli kolejną partię mocniej skoncentrowani. Pomimo, że w pierwszej akcji zablokowany został Świderski to trzy kolejne dały punkty Polakom, którzy prowadzili 3:1. Belgowie szybko straty odrobili. Po kiwce belgijskiego rozgrywającego i autowym ataku Świderskiego był remis 6:6. Kontra van Walle dała podopiecznym trenera Gewehra prowadzenie 7:6, a już na przerwie technicznej prowadzili oni 8:7. Kontra Hoho podwyższyła prowadzenie belgijskiej drużyny do stanu 9:7. Dzięki dwóm skutecznym atakom Szymańskiego i błędzie Belgów to Polacy prowadzili 11:10. Po raz kolejny na boisku za Świderskiego pojawił się Bąkiewicz i od razu po skutecznym ataku zdobył punkt dla swojej drużyny. Autowy atak Winiarskiego i błędy w polskim przyjęciu sprawiły, że Belgowie odskoczyli na dwa punkty, 17:15. Jednak, gdy kontratak skończył Szymański był remis 18:18. Wtedy dodatkowo Kadziewicz zatrzymali blokiem Verhelsta i Polacy prowadzili 19:18. W końcówce seta Pliński skończył ważny kontratak i Polacy spokojnie mogli dowieść dwupunktową przewagę do końca partii. Wygrali ją 25:23.

Trzecia odsłona spotkania to teatr jednego aktora i niestety nie była nim polska drużyna. Od początku seta tempo i styl gry narzucili Belgowie. Nie do zatrzymania był leworęczny van Walle, który napsuł Polakom najwięcej krwi. Po jego kontrze belgijski zespół już na początku partii prowadził 7:3. Na pierwszej przerwie technicznej Polacy przegrywali 8:5. Kontratak van Walle i potrójny blok Belgów na Bąkiewiczu podwyższyły jeszcze przewagę nad Polakami do 14:8. Polacy nie mogli znaleźć sposobu, by wstrzelić się w boisko po stronie belgijskiej. Bezradność naszej drużyny wykorzystywali przeciwnicy. Po ataku w siatkę Kadziewicza było już 18:9 dla reprezentacji zawodników trenera Gewehra. Pod koniec partii Kadziewicz zagrał asa serwisowego, jednak na nic się on zdał. Polacy przegrywali nadal 21:12. Końcówka to seria błędów w polu zagrywki po obu stronach siatki. Całą partię zakończył błąd Roberta Prygla.

Czwarty set był najbardziej wyrównany w przeciągu całego spotkania. Na początku partii po ataku z przechodzącej Plińskiego Polacy wyszli na prowadzenie 3:1. Po bloku Kadziewicza i Zagumnego podwyższyli je do 6:4. Belgowie dogonili naszą reprezentację od razu po przerwie technicznej. Mimo to przez większą część seta polska reprezentacja prowadziła jednym punktem. Na drugiej przerwie technicznej biało–czerwoni prowadzili dwoma punktami 16:14, jednak belgijska drużyna po bloku Verhelsta na Kadziewiczu i kontrze Hoho wyszła na prowadzenie 17:16. Tego prowadzenia podopieczni trenera Gewehra nie oddali już do końca partii. Choć wydawało się, że Polacy są w stanie wygrać tego seta. Przy pierwszej piłce setowej dla Belgów Pliński zaatakował z przechodzącej i był remis 24:24. Niestety bardzo dobrze w polu zagrywki spisywał się Hoho. Do niego należało ostatnie słowo w tym meczu. Zaserwował on tak mocno, że Michał Bąkiewicz nie był w stanie tego odebrać. Belgowie wygrali tę partię 26:24 i całe spotkanie 3:1.

Polska – Belgia 1:3

(22:25, 25:23, 14:25, 24:26)

Polska: Paweł Zagumny (5 pkt.), Grzegorz Szymański (8), Łukasz Kadziewicz (13), Daniel Pliński (9), Michał Winiarski (9), Sebastian Świderski (4), Piotr Gacek (libero) oraz Michał Bąkiewicz (3), Robert Prygiel (2), Bartosz Kurek (1).

Belgia: Frank Depestele (4), Kristof Hoho (14), Jo van Decraen (6), Christof van Goethem (10), Wouter Verhelst (6), Gert van Welle (26), Manuel Callebert (libero) oraz Arne Poelman (0), Matthijs Verhanneman (0).