Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Rozpoczynają się MŚ w siatkówce plażowej do lat 21

Rozpoczynają się MŚ w siatkówce plażowej do lat 21

Wczorajsza konferencja prasowa oficjalnie zainaugurowała Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej do lat 21. Gospodarzem imprezy, która już po raz piąty odbywa się w Europie jest włoska Modena.

Do zawodów zgłosiły się reprezentacje 33 krajów. Zmagania rozpoczną się od kwalifikacji, które wyłonią 24 drużyny żeńskie i męskie. Turniej finałowy zaplanowano na niedzielę (9 września). Dodatkową nagrodą dla zwycięzców będzie dzika karta na zawody SWATCH FIVB World Tour.

W Mistrzostwach Świata do lat 21 co roku startują zawodnicy i zawodniczki, którzy później stanowią czołówkę zawodów World Tour. Przykładem może być Pedro Salgado, który był triumfatorem zeszłorocznych Mistrzostw, a minionej niedzieli zwyciężył w zawodach SWATCH FIVB World Tour w Petersburgu.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce plażowej do lat 21 odbyły się we Francji w miejscowości Le Lavandou w 2001 roku. Zarówno wśród pań jak i panów triumfowali wówczas reprezentanci Brazylii (Shaylyn Bede i Maria Clara oraz Cunha/Anselmo Sigoli). Rok później zawody zawitały do Włoch. Złoty medal wywalczyli wtedy Hiszpanie (Pablo Herrera/Raul Mesa) a wśród pań Juliana Felisberta Silva wraz z Taianą. W roku 2003 gospodarzem imprezy była ponownie Francja. Na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki (Anna Morozova i Alexandra Shiryaeva)oraz Brazylijczycy (Pedro Cunha i Pedro Solberg Salgado).

Kolejne złoto zostało wywalczone przez Hiszpanów (Miguel Angel Amo i Inocencio Lario) w 2004 roku, kiedy Mistrzostwa odbywały się w Portugalii. Żeńską rywalizację zdominowały wtedy Taiana Lima oraz Carolina Solberg Salgado.

Rok później zmagania przeniosły się do Rio De Janeiro. Tam na najwyższym stopniu podium stanęła ponownie Carolina Solberg Salgado tym razem z Camillinhą Saldanha. Wśród panów dużą niespodzianką było zwycięstwo Łotyszy (Martins Plavins i Aleksandrs Samoilovs).

W zeszłym roku siatkarze gościli w Polsce, w Mysłowicach. Podobnie jak w roku 2001 złote medale przypadły w udziale Brazylii.

źródło: fivb.org, inf. własna