Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Czwarta porażka Polek

WGP: Czwarta porażka Polek

Nie wiedzie się Polkom w finałowym turnieju World Grand Prix. W sobotę podopieczne Marco Bonitty uległy 0:3 Holandii. Jutro Polki w ostatnim meczu zmierzą się z Włoszkami.

Do meczu z Holandią „złotka” przystąpiły w takim samym zestawieniu jak przeciwko Brazylii i Chinom. Do pierwszej szóstki wróciły Masza Liktoras, Dorota Świeniewicz i Milena Sadurek, które nie grały w piątkowym pojedynku z Rosją. Mecz rozpoczął się od prowadzenia Holenderek 4:0. Pierwszy punkt Polki zdobyły po zepsutej zagrywce Manon Flier. Walka była wyrównana, zespoły prezentowały zbliżony poziom. O rozstrzygnięciu seta przesądziła trafna zmiana, jakiej dokonał Avital Selinger – selekcjoner Holenderek. Przy stanie 22:21 dla biało-czerwonych na boisku pojawiła się doświadczona Francien Huurman, która zaserwowała dwie bardzo trudne do przyjęcia piłki. Set zakończyła udanym atakiem ze środka Ingrid Visser. Polki przegrały 22:25.

W drugiej partii ponownie na początku partii lepiej radziły sobie Holenderki. Prowadziły już 6:1. Podopieczne Marco Bonitty miały spore problemy z przyjęciem taktycznej zagrywki rywalek, przez co rozgrywająca – Milena Sadurek miała ograniczone pole manewru w grze na siatce. Na pierwszą przerwę techniczną nasze reprezentantki zeszły przegrywając 7:8. W późniejszej fazie seta Polki dzięki asom serwisowym Anny Podolec wyszły na prowadzenie 13:10.Skuteczna w ataku była Katarzyna Skowrońska – Dolata, którą wspierała na lewym skrzydle Podolec. Jednak zdecydowanie za mało akcji Polki przeprowadzały przez środek siatki. Na drugą przerwę techniczną „złotka” schodziły z prowadzeniem 16:14. Od stanu 18:17 dla podopiecznych Bonitty walka toczyła się „punkt za punkt”. Wśród Holenderek w ataku przodowała środkowa Caroline Wensink. Bardzo dobrze w końcówce spisywała się także atakująca – Flier. Przy stanie 23:22 dla Holandii, tak jak to miało miejsce w secie pierwszym na zagrywce pojawiła się Hurmann. Ponownie zmiana przyniosła zamierzony efekt i Holenderki cieszyły się z wygranej w drugiej partii 25:22.

Set trzeci podobnie jak dwa poprzednie rozpoczął się od prowadzenia niepokonanych dotychczas w Ningbo – Holenderek (5:3). W pierwszej szóstce zamiast Doroty Świeniewicz zagrała Milena Rosner. Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły z czteropunktową stratą. W środkowej części seta Holenderki utrzymywały bezpieczną przewagę, prowadząc 14:10. Jednak przy stanie 15:12 biało-czerwone zdobyły trzy kolejne punkty. Przy wyniku 19:20 Anna Podolec popisała się asem. Zdenerwowany trener Holenderek poprosił o czas. Po przerwie na parkiecie pojawiła się Hurmann. Tym razem jej zmiana nie przyniosła zdobyczy punktowych. Później po obu stronach siatki panuje chaos. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowały nasze rywalki, wygrywając w decydującej partii 25:23 i w całym meczu 3:0.

Niemal pewne jest, że siatkarki z Holandii wygrają tegoroczną edycję WGP, a biało- czerwone zajmą ostatnie, szóste miejsce w finałowym turnieju.

Polska – Holandia 0:3

(22:25, 22:25, 23:25)

Polska: Milena Sadurek (1), Dorota Świeniewicz, Eleonora Dziękiewicz (8), Maria Liktoras (8), Anna Podolec (15), Katarzyna Skowrońska-Dolata (9), Mariola Zenik (libero) oraz Izabela Bełcik, Agnieszka Kosmatka (1), Milena Rosner (5)

Holandia: Kim Staelens (4), Chaine Staelens (9), Manon Flier (12), Debby Stam (8), Ingrid Visser (8), Caroline Wensink (12), Janneke van Tienen (libero) oraz Alice Blom, Riette Fledderus , Francien Huurman (1).

Po meczu powiedzieli:

Dorota Świeniewicz, kapitan reprezentacji Polski: Gratulacje dla Holenderek, to świetna drużyna i zasłużyła na to zwycięstwo. Grają naprawdę dobrze, w końcu wygrały cztery mecze pod rząd.

Marco Bonitta, trener reprezentacji Polski: Gratuluję, dzisiaj zespół holenderski zagrał bardzo dobrze. My mieliśmy problemy z kondycją po tylu spotkaniach dzień po dniu. Niektóre zawodniczki zagrały poniżej możliwości.

Ingrid Visser, kapitan reprezentacji Holandii: To był trudny mecz. Polki grały dobrze na zagrywce i w bloku, zostawiając nam niewiele możliwości w ataku. Nie zagrałyśmy dzisiaj najlepiej, ale cieszę się, że wygrałyśmy 3:0. Jutro zagramy pewniej.