Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Trzecia porażka Polek w turnieju finałowym

Finał WGP: Trzecia porażka Polek w turnieju finałowym

Reprezentacja Polski doznała trzeciej już porażki w rozgrywanym w Ningbo, finałowym turnieju World Grand Prix. Tym razem polskie siatkarki w trzech setach przegrały z drużyną Rosji.

Pierwszy set rozpoczął się od wysokiego prowadzenia Rosjanek. Marco Bonitta desygnował do gry nieco inny skład niż w przegranym meczu z Chinkami. Zamiast Mileny Sadurek na rozegraniu stanęła Izabela Bełcik, Maszę Liktoras zastąpiła Agnieszka Bednarek, na ataku w miejsce Anny Podolec grała Katarzyna Skowrońska–Dolata, odpoczywała Dorota Świeniewicz. Nie przyniosło to jednak zamierzonego efektu. Siatkarki Sbornej dominowały w całym secie, ani na chwilę nie oddając prowadzenia. Wygrały go wysoko – 25:11.

Druga partia to poprawa gry biało–czerwonych. Na boisku mogliśmy oglądać debiutantkę w kadrze Bonitty – Klaudię Kaczorowską (wcześniej już kilka piłek zagrała w meczu z Kazachstanem). Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły z prowadzeniem 8:5, później walka toczyła się punkt za punkt. Siatkarki Giovanniego Caprary nadzwyczaj dobrze radziły sobie w defensywie. Dzięki świetnemu przyjęciu Ljubow Sokołowej i Iriny Godiny, wystawiająca Akułowa bez problemu rozrzucała polski blok. Mimo to, nasze reprezentantki zdołały nawiązać wyrównaną walkę. Dobrze na lewym skrzydle spisywała się Klaudia Kaczorowska, na środku siatki wspierała ją Agnieszka Bednarek, skuteczna w ataku była też Skowrońska. Po zaciętej końcówce, mistrzynie Europy 2005 musiały uznać wyższość mistrzyń świata – Rosjanek, przegrywając 23:25.

Partia trzecia była zdecydowanie najlepszą w wykonaniu Polek. Wprawdzie na pierwszą przerwę techniczną schodziły przegrywając 5:8, ale później było już tylko lepiej. Złotka prowadziły przez większość seta. Bardzo dobrze w przyjęciu grała Kaczorowska, dobrą partię rozegrała także Mariola Zenik. Pod koniec partii Caprara zdecydował się dać szansę Natalii Safronowej, która zmieniła Sokołową. Jak się później okazało, było to dobre posunięcie. Kapitan reprezentacji Rosji skończyła kilka ważnych piłek, szczególnie z kontry. Końcówka była bardzo zacięta. Gdyby nie, przestrzelony atak Katarzyny Skowrońskiej i atak Kaczorowskiej w blok Rosjanek, Polki miałyby szansę zawalczyć o tie-break. Własne błędy spowodowały jednak, że podopieczne Marco Bonitty przegrały trzeciego seta w stosunku 24:26 i całe spotkanie 0:3, ponosząc tym samym trzecią porażkę w turnieju. Jutro zmierzą się z niepokonanymi w Ningbo Holenderkami, które wygrały dziś zacięty mecz z faworyzowaną Brazylią.

Rosja – Polska 3:0

(25:11, 25:22, 26:24)

Składy:

Polska: Izabela Bełcik (4), Anna Podolec (11), Milena Rosner, Katarzyna Skowrońska-Dolata (13), Eleonora Dziękiewicz (7), Agnieszka Bednarek (2), Mariola Zenik (libero) oraz Klaudia Kaczorowska (5).

Rosja: Marina Akułowa (4), Jekaterina Gamowa (16), Jelena Godina (6), Ljubow Sokołowa (11), Julia Mierkułowa (8), Natalia Alimowa (17), Swietłana Kriuczkowa (libero) oraz Natalia Safronowa (2).

Po meczu powiedzieli:

Giovanni Caprara (trener Rosji) – Jestem zadowolony z wyniku dzisiejszego meczu, po raz pierwszy w tym turnieju wszystkie elementy gry były zachowane na dobrym poziomie. Mam nadzieję, że uda nam się go zachować na jutrzejszy meczu.

Natalia Safronova (kapitan Rosji) – Jestem szczęśliwa, że wygrałyśmy. Zagrałyśmy dziś dobrze w defensywie, szczególnie w obronie.

Marco Bonitta (trener Polski) – Trudno było podnieść się moim zawodniczkom, po wczorajszej przegranej z Chinkami. Rosjanki zagrały na swoim, wysokim poziomie. Teraz postaramy się zagrać dobrze w jutrzejszym meczu, z Holandią.

Dorota Świeniewicz (kapitan Polski) – Gratulacje dla Rosjanek. Dziś zagrałyśmy z bardzo dobrym zespołem, który stanowi zgrany kolektyw. W pierwszym secie zagrałyśmy bez ducha walki, w drugim było już lepiej. Grałyśmy na podobnym poziomie, co Rosja.