Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Do Brazylii nam jednak jeszcze trochę brakuje

Finał WGP: Do Brazylii nam jednak jeszcze trochę brakuje

Reprezentantki Polski przegrały 0:3 z Brazylią w pierwszym meczu turnieju finałowego World Grand Prix. Start naszych zawodniczek był doskonały, ale później istniała już tylko Brazylia.

Podopieczne Marco Bonitty świetnie rozpoczęły pierwszego seta. Poprawna gra w obronie i dobra dyspozycja Marii Liktoras, Ani Podolec i Katarzyny Skowrońskie sprawiła, iż po kilku piłkach dość nieoczekiwanie prowadziliśmy kilkoma punktami. Nasze siatkarki grały spokojnie, wykorzystując raz po raz błędy Brazylijek. Na druga przerwę techniczną Polki schodzą z czteropunktowym prowadzeniem. Końcówka pierwszego seta należy jednak do naszych rywalek. Świetne ataki Sheili Castro i Pauli Pequeno pustoszyły obronę biało-czerwonych. Biało-czerwone nie potrafią postawić skutecznego bloku i nie wykorzystują kontrataków. Set ostatecznie kończy się wygraną „canarinhos” 25:21.

Druga odsłona miała podobny przebieg jak pierwsza. Początek znów należał do Polek. Później jednak pewniej, zarówno w obronie jak i ataku, zaczęły poczynać sobie nasze przeciwniczki. Świetna gra przy siatce sprawiała, że z każdą akcją ich przewaga rosła. Wydawało się, iż ten set zakończy się wysoką wygraną naszych przeciwniczek. W końcówce jednak Polki mobilizują się i z przewagi sześciopunktowej robi się dwupunktowa. Przy stanie 21:23 w polu zagrywki pojawia się Eleonora Dziękiewicz, jednak jej serwis ląduje w siatce. Setbola zdobywają w kolejnej akcji Brazylijki. Zatem w setach było już 2:0 .

Bez wiary w zmianę wyniku przystąpiły biało-czerwone do gry w trzecim secie. Brazylijki grały za to znacznie pewniej. Ich ataki były coraz pewniejsze i mocniejsze. Polki nie potrafiły zatrzymać rozpędzonych Brazylijek. Roszady w składzie i reprymendy od naszego trenera na niewiele się zdały. Set i mecz kończy pięknym atakiem Paula Pequeno.

Zatem seria sześciu zwycięstw naszych siatkarek została przerwana. Jutro naszymi rywalkami będą Chinki, z którymi Polki już wygrały w tej edycji World Grand Prix. Miejmy nadzieję, że reprezentantki Polski jak najszybciej zapomną o dzisiejszym meczu z Brazylią i jutro zagrają tak, jak nas do tego przyzwyczaiły w meczach rundy eliminacyjnej.

Brazylia – Polska 3:0

(25:21, 25:21, 25:17)

Brazylia: Albuquerque Carolina (2), Pequeno Paula (11), Gattaz Caroline (8), Claudino Fabiana (7), Gonzaga Welissa (10), Castro Sheilla (15), Xavier Arlene (libero) oraz Menezes Thaisa i Silva Joyce

Polska: Skowrońska-Dolata Katarzyna (3), Dziękiewicz Eleonora (6), Podolec Anna (9), Świeniewicz Dorota (5), Sadurek Milena (1), Liktoras Maria (6), Zenik Mariola (libero) oraz Bełcik Izabela, Kosmatka Agnieszka i Rosner Milena

Po meczu powiedzieli:

Jose Roberto Guimaraes, trener reprezentacji Brazylii: Obawialiśmy się meczu z Polkami, nie wiedzieliśmy jak zagrają po tych sześciu wygranych z rzędu. Polski zespół rośnie w siłę w niezwykle szybkim tempie i już niedługo będzie jedną z najlepszych ekip świata. Z kolei w naszym zespole coraz lepiej gramy na zagrywce. To był klucz w meczu z Polską. W trzecim secie dołożyliśmy dobry blok, a także precyzyjne rozegranie. Ciężko powiedzieć, kto wygra tegoroczne Grand Prix. Myślę , że Rosja jest wystarczająco silna, aby zdobyć złoto.

Carolina Albuquerque, kapitan reprezentacji Brazylii: Byłyśmy na czele rankingu przed turniejem finałowym jeśli chodzi o tej turniej. Oczekiwałyśmy przed tym meczem wygranej, a z Polkami zwyciężyłyśmy dzięki lepszym zagrywkom.

Marco Bonitta, trener reprezentacji Polski: Zawsze ciężko jest grać przeciwko Brazylii. Ale my możemy obwiniać tylko siebie, że nie graliśmy dobrze. Teraz patrzymy w przyszłość, oczekujemy na kolejne spotkania. Jutro gramy z Chinami, a to mocny zespół. Postaramy się zrobić to samo co w Hong Kongu.

Dorota Świeniewicz, kapitan reprezentacji Polski: Według mnie to było całkiem dobre spotkanie i nie rozumiem czemu je przegrałyśmy. Przygotowałyśmy się do niego solidnie, ale nie zagrałyśmy na najwyższym poziomie. Jest nam przykro po tej porażce. To chyba najgorsza porażka w tym roku dla nas.