Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Memoriał Wagnera: Druga porażka reprezentacji Polski

Memoriał Wagnera: Druga porażka reprezentacji Polski

Po czterech setach nierównej gry oraz bardzo zaciętej walce w tie-breaku, polscy siatkarze przegrali już drugie memoriałowe spotkanie. Tym razem nie sprostali drużynie Niemiec.

Reprezentacja Polski poniosła drugą porażkę w V Memoriale Huberta Wagnera przegrywając 2:3 z prezentującą dotychczas świetną formę reprezentacją Niemiec. Mimo przegranej gra Polaków mogła się podobać, grali bowiem znacznie lepiej niż w trzech poprzednich spotkaniach. W składzie polskiej reprezentacji zabrakło Mariusza Wlazłego, który boryka się z problemami zdrowotnymi i jego udział we wrześniowych mistrzostwach Europy może stanąć pod znakiem zapytania.

Pierwsza partia meczu to koncert gry w wykonaniu wicemistrzów świata, jaki kibice chcieliby oglądać jak najczęściej. Polacy szybko uzyskali ogromną przewagę. Zawodnicy atakowali niemal ze stuprocentową skutecznością. Krzysztof Ignaczak doskonale grał w obronie. Na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili prowadząc 8:4. Po przerwie zawodnicy niemieccy otrząsnęli się z pierwszego szoku i rzucili się do odrabiania strat. Jednak podopieczni trenera Raula Lozano byli nie do powstrzymania. Skuteczna gra na kontrach i świetnie funkcjonujący blok pozwoliły sukcesywnie powiększać przewagę. W porównaniu z poprzednimi spotkaniami zagrywka prezentowała się dużo lepiej. Reprezentacja Niemiec popełniała błędy w serwisie i nie imponowała w ataku. Na drugiej przerwie technicznej Polacy prowadzili już 16:8. Po mistrzowsku grę prowadził Paweł Zagumny. Po przerwie zdenerwowani swą bezradnością Niemcy oddali Polakom cztery punkty, atakując w aut lub w taśmę. Zmiany przeprowadzane przez trenera Steliana Moculescu nie zmieniały obrazu gry. Polacy prowadzili już 19:9 i konsekwentnie zmierzali po wysokie zwycięstwo. Przy stanie 22:12 asa serwisowego na swoim koncie zapisał doskonale spisujący się również w ataku Michał Winiarski. Ostatni punkt tego seta zdobył Sebastian Świderski. Miażdżąca wygraną 25:14 reprezentacja Polski przypomniała, że jest wicemistrzem świata.

Jeśli pierwsza partia to koncert gry Polaków to w drugim secie nastąpił antrakt. Reprezentacja Niemiec rozpoczęła od prowadzenia 2:0 za sprawą Marcusa Poppa. Błędy Polaków w zagrywce i ataku sprawiły, że przewaga zawodników niemieckich rosła. Przy wyniku 2:6 zainterweniował trener Lozano. Początkowo wydawało się, że jego uwagi nie odniosły skutku, bowiem w pewnym momencie po bloku na Michale Winiarskim przewaga wynosiła 7 punktów (2:9). Jednak polscy siatkarze zaczęli odrabiać straty seriami, wykorzystując przestoje w grze drużyny przeciwnej. Na drugiej przerwie technicznej Niemcy prowadzili 16:12. Obie drużyny grały bardzo dobrze w obronie. Po obu stronach nieźle funkcjonował także blok. W drużynie niemieckiej nie najlepiej prezentowała się zagrywka. Natomiast Polacy nie imponowali skutecznością w ataku. Na najwyższym poziomie nie stało też przyjęcie. Przy stanie 15:18 asem serwisowym popisał się Sebastian Świderski. Jednak przewaga cały czas była po stronie zawodników zza Łaby. Przy wyniku 18:23 Polacy poderwali się jeszcze raz do walki zdobywając trzy punkty z rzędu. Na taki bieg wydarzeń natychmiast zareagował trener Moculescu. Interwencja okazała się skuteczna. Po ataku Björna Andrae z drugiej linii Niemcy zwyciężyli w drugim secie 25:22.

W trzecim secie reprezentacja Polski powróciła do gry. Od początku utrzymywała przewagę, grając skutecznie w ataku i w zagrywce. Nadal kapitalnie grał Krzysztof Ignaczak. Na pierwszej przerwie technicznej Polacy prowadzili 8:5. Dobrze działał także blok. W drużynie niemieckiej odrabiać straty usiłowali Jachen Schöps i Björn Andrae. Przy stanie 14:9 Polacy stracili cztery punkty z rzędu, nie mogąc skończyć ataku, na co natychmiast zareagował trener Lozano. Po przerwie do remisu 14:14 doprowadził atakując z krótkiej Stefan Hübner. Polacy jednak szybko odzyskali przewagę. Na boisku za Grzegorza Szymańskiego pojawił się Bartosz Kurek w nowej dla siebie roli atakującego. Ostatni punkt zdobył Bartosz Kurek. Polacy zwyciężyli 25:21.

Czwarty set to od początku zdecydowana przewaga Polaków. Świetna gra w bloku, gdzie wyróżniali się Paweł Zagumny oraz Daniel Pliński, a także skuteczne ataki, zaowocowały przewagą 6:1. Wtedy o czas poprosił trener Moculescu. Jego uwagi odniosły skutek i Niemcy zaczęli odrabiać straty. Polska drużyna zanotowała przestój w grze i po bloku Björna Andrae na Bartoszu Kurku było 8:8. Rozpoczęła się walka punkt za punkt. Obie drużyny popełniały błędy w ataku. Na drugiej przerwie technicznej dwoma punktami prowadzili zawodnicy niemieccy (16:14). Polacy popełniali błędy w zagrywce. Były także kłopoty z przyjęciem. Na boisku pojawił się Michał Bąkiewicz zmieniając Sebastiana Świderskiego. Przy stanie 17:19 asem serwisowym popisał się Jachen Schöps. Przewaga była cały czas po stronie Niemiec, mimo wielu zepsutych zagrywek. W końcówce seta przy stanie 21:24 Polacy poderwali się do walki, broniąc dwie piłki setowe. O czas poprosił trener Moculescu. Interwencja okazała się skuteczna. Po ataku Jachena Schöpsa Niemcy wygrali czwartego seta 25:22 doprowadzając tym samym do remisu w meczu.

Piąta partia charakteryzował się bardzo wyrównaną grą. Walka toczyła się punkt za punkt. Drużyna niemiecka grała wiele akcji środkiem, gdzie rządził Stefan Hübner. W zespole Polskim świetnie grał w obronie Krzysztof Ignaczak. Popełniano jednak wiele błędów. Na pierwszej przerwie technicznej jednym punktem prowadzili Niemcy (8:7) po ataku Roberta Kromma. Gra nadal była wyrównana. Przy stanie 10:10 o czas poprosił Raul Lozano. Wskazówki trenera reprezentacji Polski podziałały, drużyna uzyskała dwupunktową przewagę. Z kolei na to zareagował trener Moculescu, także skutecznie. Jego drużyna po bloku na Sebastianie Świderskim objęła prowadzenie 13:12. Ponownie o czas poprosił trener Lozano. Po czasie oba zespoły straciły punkty po autowym ataku Kromma i bloku na Świderskim. Następnie Marcus Popp i Bartosz Kurek popełnili błędy w zagrywce. Wynik 14:15 i piłka meczowa dla Niemiec, której Polacy nie zdołali obronić. Tie-break padł łupem drużyny niemieckiej. Niemcy pokonali wicemistrzów świata 3:2, wygrywając tym samym V Memoriał Huberta Wagnera.

Polska – Niemcy 2:3

(25:14, 22:25, 25:21, 22:25, 14:16)

Składy:

Polska: Łukasz Kadziewicz, Daniel Pliński, Paweł Zagubny, Grzegorz Szymański, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz

Niemcy: Marcus Popp, Björn Andrae, Stefan Hübner, Jachen Schöps, Frank Dehme, Max Günthör oraz Christian Pampel, Robert Kromm, Georg Grozer