Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Polki rozbiły Rosję 3:0

WGP: Polki rozbiły Rosję 3:0

W pierwszym meczu turnieju World Grand Prix w Osace, Polki pokonały reprezentację Rosji 3:0. Marzenia o finale tych prestiżowych rozgrywek, zaczynają przybierać realne kształty.

W pierwszym secie zawodniczki „Sbornej” tylko na początku miały niewielką przewagę (3:1, 7:5), ale nasze siatkarki nie pozwalały im wyraźnie odskoczyć. Znakomicie grały Maria Liktoras i Eleonora Dziękiewicz na środku, regularnie ze skrzydeł punktowała także Anna Podolec.

W drugiej części seta to biało-czerwone objęły prowadzenie i 2-3 punktową różnicę utrzymały aż do ostatnich fragmentów seta. Zawodniczki Marco Bonitty o dziwo były od Rosjanek zdecydowanie skuteczniejsze w ataku, a także bardzo dobrze grały wyblokiem i w obronie. Na dodatek przy pierwszej piłce setowej dla Polski asem serwisowym popisała się Dorota Świeniewicz i wygraliśmy 25:21.

W drugiej partii Rosjanki także początkowo prowadziły (8:6), ale po pierwszej przerwie technicznej nasz zespół odrobił straty, zdobył kilka punktów przewagi i tylko na chwilę pozwolił potem rywalkom niebezpiecznie zbliżyć się na jeden punkt (16:15). W końcówce Polki raz jeszcze wykonały kilka dobrych obron, zablokowały Jekaterinę Gamową, a ostatni punkt, podobnie jak w pierwszej partii, zdobyły serwisem. Seta wygrały bardzo zdecydowanie – 25:19.

Trzecia odsłona była najbardziej wyrównana. Niemal przez całego seta to siatkarki „Sbornej” miały niewielką przewagę. Zaczęło się od 5:2 dla nich, ale Polki szybko zniwelowały straty do 1-2 „oczek”. Potem bardzo długo, aż do końcówki seta, toczyła się walka punkt za punkt. Rosjanki prowadziły 24:22 i miały piłkę setową, ale wówczas biało-czerwone dwa razy z rzędu zablokowały Jelenę Godinę i zrobiło się 25:24. Seta wygrały, gdy w aut zaatakowała Ljubow Sokołowa – partia zakończyła się wynikiem 28:26 dla naszej drużyny, a cały mecz zespół Marco Bonitty wygrał 3:0.

Było to czwarte z rzędu zwycięstwo Polek w World Grand Prix. Wygrana po bardzo dobrze grze z mistrzynami świata jest bezcenna w kontekście walki o awans do rundy finałowej. By być pewnymi występu w chińskim Ningbo nasze siatkarki muszą wygrać dwa kolejne mecze w Osace – z Japonią i Kazachstanem.

Polska – Rosja 3:0

(25:21, 25:19, 28:26)

Polska: Skowrońska-Dolata (9), Dziękiewicz (10), Podolec (16), Świeniewicz (13), Sadurek (1), Liktoras (11), Zenik (l) oraz Kosmatka i Rosner (1)

Rosja: Sedova (5), Alimova (8), Godina (6), Safronova (6), Gamova (22), Akulova (1), Kryuchkova (l) oraz Fateeva, Shashkova (3), Akulova i Merkulova (1)