Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. I: Zwycięstwa Chin i Holandii w Macau

WGP, gr. I: Zwycięstwa Chin i Holandii w Macau

W pierwszym meczu turnieju grupy I Grand Prix, w Macau, Holadnia ograła Kubę 3:1. W drugim spotkaniu dnia, Chiny odniosły pewne zwycięstwo nad drużyną Stanów Zjednoczonych.

Mecz Holandii z Kubą rozpoczął się od wyrównanej walki obu ekip. Jako pierwsze na prowadzenie wyszły Kubanki (8:6). Reprezentantki Holandii umiejętnie prowadziły grę i nie pozwalały rywalkom oddalić się na więcej niż dwa “oczka” aż do drugiej przerwy technicznej. Po wznowieniu gry sytuację na parkiecie zmieniła się diametralnie. W końcówce podopieczne trenera Avitala Selingera prowadziły 22:20. Kubanki zdołały wyrównać (24:24), jednak więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki z Europy, zwyciężając 27:25.

Podobny przebieg miała partia druga. W decydujących momentach oba zespoły prezentowały się znakomicie, a o wyniku ponownie musiała rozstrzygnąć gra na przewagi. Od stanu 25:25 Holenderki popełniły dwa błędy, w konsekwencji czego Kuba zwyciężyła 27:25.

Po porażce w drugim secie, zawodniczki Oranje sprawiały wrażenie bardziej pewnych siebie i na pierwszą przerwę techniczną schodziły z wysokim, czteropunktowym prowadzeniem. W środkowej części odsłony niewymuszone błędy zespołu z Karaibów pozwoliły podopiecznym Selingera powiększyć dystans (21:15). Dynamiczne zbicia i szczelna obrona Holenderek zadecydowały o ich zwycięstwie 25:18.

Czwarty set przyniósł kibicom wiele emocji. Żadna z drużyn nie potrafiła zdominować przeciwnika (8:6, 16:15). Sytuacja zmieniła się dopiero po drugiej przerwie technicznej. Holenderki oddaliły się od rywalek na cztery punkty (22:18) i nie oddały już do końca raz zdobytego prowadzenia.

Holandia – Kuba 3:1

(27:25, 25:27, 25:18, 25:20)

Holandia: K.Staelens, Ch.Staelens, Wensink, Flier, Visser, Stam, van Tienen oraz Huurman, Blom, Meijners

Kuba: Ruiz, Santos, Carrillo, Ramirez, Carcaces, Barros, Ortiz (libero) oraz Gonzalez, Calderon

Yumilka Ruiz Luaces, kapitan reprezentacji Kuby: Uważam, że drużyna holenderska rozegrała bardzo dobre spotkanie. Rywalki świetnie spisywały się w ataku.

Ingrid Visser, kapitan reprezentacji Holandii: Oczywiście, cieszymy się ze zwycięstwa. To był dla nas ważny mecz. Myślę, że dzisiaj zagraliśmy jak prawdziwa drużyna. W zespole panuje pozytywna atmosfera i zamierzamy dalej walczyć.

Antonio Perdomo Estrella, trener reprezentacji Kuby: Popełniliśmy mnóstwo błędów, zwłaszcza w ostatnim secie. Przegraliśmy wiele punktów w obronie. Holenderki prezentowały się od nas lepiej i miały dobre atakujące.

Avital Selinger, trener reprezentacji Holandii: Dzisiaj bardzo dobrze funkcjonował nasz atak. Mogliśmy wywrzeć na Kubankach presję. Rywalki zwykły używać ogromnej siły w ataku, ale udało nam się to zredukować. Jestem zadowolony, że drużyna funkcjonuje bardzo dobrze. Zawodniczki pomagają sobie nawzajem i są pozytywnie nastawione. W dzisiejszym meczu pracowaliśmy bardzo ciężko, może za wyjątkiem trzeciego seta, kiedy popełniliśmy kilka błędów i oddaliśmy przeciwnikowi zbyt wiele punktów.

Na początku pierwszej partii meczu Chiny – USA, oba zespoły walczyły punkt za punkt i nie pozwalały sobie nawzajem na chwile wytchnienia. Przed pierwszą przerwą techniczną Azjatki zdobyły jednopunktowe prowadzenie (8:7), natomiast po drugiej przerwie zapisały na swoim koncie trzy kolejne “oczka”. Niekorzystny rozwój sytuacji zmusił [b]Lang Ping[b] do rozmowy ze swoimi podopiecznymi. Nie przyniosło to jednak większego skutku. Bez większego wysiłku Chinki zwyciężyły w pierwszym secie 25:18.

Druga partia rozpoczęła się od błędów mistrzyń olimpijskich w przyjęciu, które pozwoliły Stanom Zjednoczonym oddalić się na dystans dwóch punktów (8:6). W dalszej części meczu zaczęła się zarysowywać przewaga podopiecznych Chena Zhonghe. W efekcie Chinki z łatwością zwyciężyły 25:17.

Zwycięstwa w dwóch pierwszym partiach dodały mistrzyniom olimpijskim pewności siebie. Trzecia odsłona spotkania rozpoczęła się od dwupunktowej przewagi Azjatek (8:6). Stabilna postawa w bloku i ataku pozwoliła im powiększyć prowadzenie do 4 “oczek” (19:15). W końcówce seta Lang Ping próbowała jeszcze obudzić swój zespół, lecz jej wysiłki były bezskuteczne. Zawodniczki trenera Zhonghe dowiozły przewagę do końca seta i mogły się cieszyć ze zwycięstwa w meczu 3:0.

Chiny – USA 3:0

(25:18 25:17 25:22)

Chiny: Wei Qiuyue, Zhou Suhong, Xue Ming, Zhang Yuehong, Li Juan, Ma Yunwen, Zhang Xian (libero) oraz Liu Yanan, Yang Hao, Sun Xiaoqing

USA: Scott-Arruda, Haneef-Park, Wilkins, Joines, Glass, Ah Mow-Santos, Davis (libero) oraz Nnamani, Bown, Lee

Ninamani Ogonna, skrzydłowa reprezentacji USA: Na początku chciałabym pogratulować zespołowi Chin, który zagrał dzisiaj znakomite spotkanie. Myślałyśmy, że dobrze wejdziemy w dzisiejszy mecz, ale nie udało się. Nauczyło nas to wiele i mamy nadzieję, że zrobimy krok do przodu. Mamy przed sobą jeszcze dwa mecze i chcemy zaprezentować się z naszej najlepszej strony w przyszłości.

Zhou Suhong, kapitan reprezentacji Chin: Wiemy, że Stany Zjednoczone to bardzo silny przeciwnik, tak więc dobrze przygotowałyśmy się do tego spotkania. Byłyśmy bardzo skoncentrowane przez wszystkie trzy sety. Zagrałyśmy z tzw. “team spirit”, należycie zagrywałyśmy i blokowałyśmy.

Lang Ping, trener reprezentacji USA: Uważam, że moje zawodniczki zaprezentowały się bardzo dobrze, zwłaszcza na początku meczu. W trakcie gry miałyśmy małe problemy i popełniłyśmy kilka błędów. Chinki grały bardzo szybko i przez to nie potrafiłyśmy im zagrozić. Straciłyśmy koncentrację, ale wiele wyniosłyśmy z tego pojedynku. Mamy nadzieję, że jutro zagramy lepiej.

Chen Zhonghe, trener reprezentacji Chin: Cała drużyna zagrała na najwyższym poziomie. Tak, jak powiedziała moja kapitan, z duchem walki. Postawa moich młodych zawodniczek jest budująca. Dobrze serwujemy i w pełni realizujemy założoną taktykę. Uważam, że to był nasz najlepszy mecz w tej edycji WGP i może być uznany za nasz sukces.