Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Pewne zwycięstwo Japonii nad Kazachstanem

WGP, gr. G: Pewne zwycięstwo Japonii nad Kazachstanem

Japonia powróciła na szlak zwycięstw w cyklu Grand Prix. W dzisiejszym meczu zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni wygrały dość łatwo, w trzech setach, z zespołem Kazachstanu.

Po dwóch ubiegłotygodniowych porażkach w Tokio, z Holandią i Brazylią, Japonki poprawiły swój bilans zwycięstw do porażek, który wynosi obecnie 4:3.

Od początku spotkania w szeregach gospodyń wyróżniały się Yuki Shoji i Saori Kimura. Po asie serwisowym Megumi Kurihary Japonia zdobyła czwarty punkt z rzędu i wyszła na prowadzenie 4:2. W odpowiedzi Olga Karpova oraz kapitan Kazaszek Yelena Pavlova przetestowały miejscową obronę, a Olga Nessedkina szybko przypomniała japońskim środkowym o swojej sile na siatce. Kolejna asowa zagrywka, tym razem Miyuki Takahashi wyprowadziła gospodynie na prowadzenie 9:8. Trener Kazachstanu poprosił o czas, jednak po wznowieniu gry kilka błędów w ataku popełniła Pavlova (14:10). Cztery „oczka” przewagi podopieczne Shoichiego Yanagimoto dowiozły do drugiej przerwy technicznej, która rozpoczęła się po akcji Kurihary. Po wznowieniu gry na siatce trwała zagorzała walka. Punkty dla Japonii zdobywały Shoji i Araki a dla Kazachstanu Nassedkina. Przy stanie 19:14 trener Evgeny Sivkov poprosił o kolejną przerwę, lecz postawa przyjezdnych nie zmieniła się znacząco. Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyły pierwszą piłkę setową przy stanie 24:17. Kazachstan nie złożył jednak broni i obronił trzy setbole, co zmusiło Soichiego Yanagimoto do wzięcia czasu. Reprymenda trenera poskutkowała i gospodynie zwyciężyły 25:20.

Drugi set rozpoczął się walką o dominację na środku siatki, Araki i Natalya Rykova popisywały się potężnymi ciosami. Przed drugą przerwą techniczną (8:6) Japonki odskoczyły rywalkom na dwa „oczka”, dystans ten atomowym serwisem powiększyła jeszcze Kurihara (11:8). Na drugą przerwę techniczną oba zespoły „zaprosiła” Araki, mimo protestów Pavlovej, która twierdziła, że Japonki popełniły błąd 4 odbić. Przewaga gospodyń wzrosła do czterech punktów (16:12). Po zaskakującym ataku rozgrywającej Korinny Ishimtsevej oraz akcji Pavlovej, Kazachstan nie tracił nadziei na dobry rezultat, jednak sytuacja szybko wymknęła się przyjezdnym spod kontroli. Po asowej zagrywce Kimury, która oparła się na taśmie i wpadła w boisko, szkoleniowiec przyjezdnych poprosił o pierwszy czas (22:17), a wkrótce po nim o następny (23:18). Manewr ten okazał się skuteczny, Japonki stały się nieskuteczne w ataku i straciły znaczącą część przewagi (23:21). Po emocjonującej końcówce udowodniły jednak swoją wyższość i zwyciężyły 25:22.

Zespół Kazachstanu znakomicie rozpoczął trzecią partię i po precyzyjnych serwisach Pavlovej oraz dobrej grze w bloku, zszedł na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:5. Powołana do „12” Japonek po dwutygodniowej nieobecności Sachiko Sugiyama natychmiast pojawiła się na placu gry i wniosła sporo ożywienia w szeregi swojej drużyny. Mimo prowadzenia Kazaszek w środkowej części seta (13:11), gospodynie odzyskały inicjatywę już przed drugą przerwą (16:15). Chwilę później boisko z powodu kontuzji kostki musiała opuścić Kurihara, w jej miejsce trener desygnował do gry Shukę Oyamę. Przykra sytuacja nie wybiła Azjatek z rytmu. Po błyskotliwych akcjach Takahashi i kilku blokach, zwyciężyły 25:19 w partii trzeciej, a w całym spotkaniu 3:0.

Japonia – Kazachstan 3:0

(25:20, 25:22, 25:19)

Japonia: Kurihara, Takeshita, Takahashi, Araki, Kimura, Shoji, Sano (libero) oraz Oyama, Tajimi, Sugiyama

Kazachstan: Rykova, Karpova, Nassedkina, Ilyuchshenko, Grushko, Pavlova, Ezau (libero) oraz Ishimtseva, Kutsko

Po meczu powiedzieli:

Shoichi Yanagimoto, trener reprezentacji Japonii:

W dzisiejszym meczu testowałem różne ustawienia, ponieważ to dobry czas, aby próbować czegoś nowego po dwóch tygodniach ciągłego grania. Takahashi grała na lewym skrzydle, aby wprowadzić pewne zmiany w ataku. Główną rzeczą jaką chciałem przetestować było powstrzymywanie rywalek tylko jednym blokiem. Udawało nam się to, więc jestem zadowolony. W trzecim secie Kurihara złapała kontuzję. Na ten moment wiemy, że ma skręconą kostkę. Wieczorem zapoznamy się dokładniej z jej sytuacją i dowiemy się, czy sprawa jej zdrowia nie przybierze gorszego obrotu. Przed trzecim setem wymieniłem dwie środkowe, ponieważ mam do dyspozycji wiele dziewczyn na tej pozycji. Chciałem zobaczyć ich grę, ponieważ każda z nich ma wysoki poziom indywidualnych umiejętności. Cały czas je oceniam i zmieniam, oczekuję, że stale będą się rozwijać. Mogłem sobie pozwolić na eksperymenty ze względu na sytuację na boisku.

Yoshie Takeshita, kapitan reprezentacji Japonii:

W dzisiejszym meczu wystąpiłyśmy w zmienionym ustawieniu. Głównym założeniem była większa skuteczność w ataku ze skrzydeł. Z jednej strony funkcjonowało to dobrze ale pojawiały się problemy w komunikacji pomiędzy liniami oraz mojej kombinacyjnej grze . Musze ponownie zorganizować swoje zamysły i przygotować się do jutrzejszego meczu.