Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Memoriał Wagnera: Porażka polskich „Orłów”

Memoriał Wagnera: Porażka polskich „Orłów”

Zwycięstwem gości zakończyła się potyczka pomiędzy zespołami Polski i Holandii. Po zaciętym i niezwykle emocjonującym meczu, 3-1 wygrali podopieczni trenera Petera Blange.

Polacy rozpoczęli spotkanie z dużym animuszem, dzięki dobrej, mocnej zagrywce i skutecznym atakom wyszli na prowadzenie 4:2. Jednak Holendrzy szybko wrócili do gry, po autowym ataku Świderskiego mieliśmy już remis po 4, a po błędzie ustawienia oraz autowym ataku Szymańskiego to przeciwnicy prowadzili dwoma punktami (6:4). Na szczęście w naszej drużynie zafunkcjonował blok, który zatrzymał Oliemana, a po skutecznym ataku Grzyba to Polacy schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:7. W dalszym ciągu nasza zagrywka sprawiała problemy Holendrom, po ataku Plińskiego z przechodzącej piłki na drugiej przerwie technicznej prowadziliśmy 16:13. Gdy przewaga Polaków wzrosła do czterech punktów, wydawało się, że spokojnie dograją tego seta do końca. Ale po serii świetnych zagrywek Bontje i Horstinka oraz własnych błędach Szymańskiego i Winiarskiego Holendrzy doprowadzili do remisu po 19. Od tego momentu toczyła się wyrównana walka punkt za punkt, a gdy podwójny holenderski blok zatrzymał Winiarskiego, goście mieli pierwszą piłkę setową, jednak Olieman posłał zagrywkę w aut. Drugiej piłki setowej Holendrzy już nie zmarnowali, po nieskończonym ataku Winiarskiego seta skutecznym kontratakiem zakończył wprowadzony chwilę wcześniej Snippe.

Drugi set rozpoczął się od dwupunktowego prowadzenia Holendrów, ale gra szybko się wyrównała, po błędzie w ataku Oliemana na tablicy wyników widniał remis po 4. Po bardzo dobrych zagrywkach Plińskiego i skutecznych atakach z kontry Winiarskiego i Grzyba Polacy osiągnęli dwupunktowe prowadzenie (6:4), zaś po bloku na Trommelu schodzili na przerwę techniczną z trzema punktami przewagi. Po przerwie Bontje pocelował zagrywką najpierw Świderskiego, za chwilę Gacka, a po autowym ataku Winiarskiego Holendrzy wyszli na prowadzenie 9:8. Od tego momentu oba zespoły grały punkt za punkt. Dzięki asowej zagrywce Plińskiego Polacy odrobili straty i wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Po przerwie technicznej żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi większej niż dwa punkty i zanosiło się na zaciętą końcówkę. Polacy prowadzili już 22:20, ale atak Szymańskiego w antenkę dał naszym przeciwnikom wyrównanie. Jednak to Polacy zachowali w końcówce więcej zimnej krwi, po skutecznym ataku Grzyba, mieli w górze piłkę setową, a ostatni punkt „podarował” nam Horstink atakując w antenkę.

Początek trzeciego seta wskazywał, że będzie to równie zacięta partia jak wcześniejsze. Do stanu po 4 toczyła się wyrównana walka, w tym momencie znakomicie zafunkcjonował blok holenderski, który zatrzymał najpierw atak Świderskiego z drugiej linii, po czym dwukrotnie ostudził zapędy Wniarskiego. Nasz przyjmujący wyraźnie miał problemy ze skończeniem ataków i na boisku zastąpił go po raz kolejny Bąkiewicz. Dzięki jego zagrywce udało się Polakom zmniejszyć przewagę przeciwników do dwóch punktów, jednak po serii błędów i bardzo dobrej zagrywce Trommela Holendrzy odskoczyli na sześć punktów (14:8). Po znakomitej akcji i popisowych obronach Bąkiewicza nasz zespół odrobił dwa „oczka”, ale na przerwie technicznej to Holandia prowadziła 16:11. Nie do zatrzymania był Olieman, który nękał nasz blok atakami z prawego skrzydła. Przy stanie 13:17 na parkiecie pojawił się Wlazły, który miał wzmocnić polski atak i zagrywkę, ale nie odmienił losów tego seta. Olieman i Horstink robili co chcieli na skrzydłach, a Polacy mimo ambitnej walki o każdą piłkę nie byli w stanie dogonić Holendrów. Po sprytnej zagrywce Zagumnego pojawiła się nadzieja na wyrównanie, jednak atak Wlazłego w antenkę dał zwycięstwo w tym secie naszym przeciwnikom.

Do czwartego seta Polacy przystapili z Wlazłym, Bąkiewiczem i Gruszką, zatem z zawodnikami, którzy mecz rozpoczynali na ławce rezerwowych. Zgodnie z oczekiwaniami również początek tej odsłony był niezwykle wyrównany. Jednak po przerwie technicznej Trommel swoimi serwisami mocno utrudnił zadanie naszym przyjmującym, co od razu przełożyło się na trudności ze skończeniem ataku w polskiej drużynie i dało Holendrom czteropunktowe prowadzenie (12:8). Polacy pokazali jednak siłę charakteru i rzucili się do odrabiania strat. Udało się zatrzymać na środku Kooistrę, Gruszka skończył sytuacyjną piłkę, a po znakomitej zagrywce Bąkiewicza polski blok powstrzymał Horstinka i mogliśmy się cieszyć z remisu po 13. Zacięta walka trwała do końca seta., po drugiej przerwie technicznej Polakom udało się osiągnąć dwupunktową przewagę (18:16), jednak Holendrzy nie zamierzali ułatwiać naszym zawodnikom zadania. Bardzo skutecznie zagrali w obronie, kontrataki skończyli Trommel i Olieman, co dało im prowadzenie 19:18. Po bloku na Oliemanie i skutecznym ataku Wlazłego z kontry naszym zawodnikom udało się odrobić stratę i wyjść na prowadzenie 21:20, ale końcówka należała do przeciwników. Holenderski blok zatrzymał na prawym skrzydle Wlazłego, Kooistra dwukrotnie trafił zagrywką i po skutecznym ataku Oliemana to Holendrzy cieszyli się ze zwycięstwa w tym spotkaniu.

Mimo porażki należy pochwalić naszych zawodników za postawę w dzisiejszym meczu. Polacy pokazali ducha walki, wzmocnili zdecydowanie zagrywkę, lepiej niż w poprzednich meczach funkcjonował nasz blok. Popełniamy jednak wciąż za dużo własnych błędów, chwilami szwankuje przyjęcie, brakuje tez momentami skuteczności w ataku. Wierzymy jednak, że z meczu na mecz gra polskiej drużyny będzie wyglądała coraz lepiej, a kolejny sprawdzian już jutro, gdy Polacy zmierzą się z niepokonanymi do tej pory Niemcami.

Polska – Holandia 1:3

(24:26, 25:23, 21:25, 23:25)

Polska: Paweł Zagumny, Sebastian Świderski, Michał Winiarski, Grzegorz Szymański, Wojciech Grzyb, Daniel Pliński, Piotr Gacek (l) oraz Michał Bąkiewicz, Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka

Holandia: Dirk-Jan van Gendt, Jeroen Trommel, Robert Horstink, Rob Bontje, Michael Olieman, Wytze Kooistra, Marko Klok (l)oraz Jan-Willem Snippe