Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Copa América 2007: Na początek zwycięstwa Brazylii i USA

Copa América 2007: Na początek zwycięstwa Brazylii i USA

W nocy z 15 na 16 sierpnia polskiego czasu, w stolicy brazylijskiego stanu Amazonas - Manaus, odbyły się dwa pierwsze mecze eliminacyjne Copa América 2007. Najpierw w grupie B Brazylia rozgromiła 3:0 debiutującą w imprezie Dominikanę. W grupie A drużyna USA pokonała 3:1 Kanadę.

Jako pierwsi na parkiet Centrum „Poliesportivo Amadeu Teixeira” w Manaus, wybiegli gospodarze szóstej edycji Copa América – Brazylijczycy, oraz debiutujący w pucharowej rywalizacji siatkarze Dominikany, aby rozegrać mecz eliminacyjny w grupie B. Tremę gości z Karaibów widać było jak na dłoni od pierwszych piłek meczu. Trzeba jednak przyznać, że potrafili się oni podnieść po druzgocącej porażce w drugim secie 25:8, i w trzecim nawiązali z Brazylijczykami wyrównaną walkę. Po 63 minutach gry i rozegraniu 3 setów, gospodarze schodzili z parkietu jako zwycięzcy.

Naszą największą siłą w tym spotkaniu była zagrywka. Tym elementem napsuliśmy rywalom najwięcej krwi. Jeśli dodamy do tego równą grę w ataku i obronie przez cały mecz, stanie się jasne, że siatkarze Dominikany nie mogli nam zagrozić – trafnie skomentował spotkanie brazylijski trener, Bernardo Rezende. Rzeczywiście, Brazylijczycy serwowali ostro, odrzucając rywali od siatki. Bruninho i Samuel Fuchs łącznie zaserwowali 8 asów (cały zespół Brazylii miał ich 10), a rywale nie odpowiedzieli żadnym punktowym serwisem. Brazylijczycy dominowali też w ataku (33 punkty, przy 22 rywali). Stosunkowo mało obydwa zespoły grały blokiem, choć i tutaj widać dominację Brazylijczyków (7:2). Ostra gra Brazylijczyków z jednej strony utrudniała wyprowadzanie akcji siatkarzom Dominikany, a z drugiej – podnosiła ryzyko popełnienia błędu. Istotnie, Brazylijczycy popełnili ich aż 25, podczas gdy zawodnicy Dominikany 21.

As atutowy reprezentacj9i Dominikany – Elvis Contreras, nie był w stanie w tym meczu pokazać swoich dużych umiejętności. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu został kapitan reprezentacji Brazylii – Murilo Endres (12 pkt).

Brazylia – Dominikana 3:0

(25:17, 25:8, 25:20)

Składy drużyn:

Brazylia: Bruninho, Samuel Fuchs, Murilo Endres, Roberto Minuzzi, Eder, Lucas Saatkamp, Alan Domingos (libero) oraz Riad, Thiago Barth, Rafael Redwitz, Evandro

Trener: Bernardinho

Dominikana: Abreu, Henriquez, Contreras, Cáceres, Galvas, Almonte, Martinez (libero) oraz Moncion, Concepcion, Gonzalez, Fabian, Tejada

Trener: Jacinto Campechano

W drugim wczorajszym meczu eliminacyjnym (pierwszym w grupie A), spotkali się obrońcy pucharu – siatkarze Stanów Zjednoczonych, z drużyną Kanady. Amerykanie wygrali 3:1. Po zespole Amerykańskim widać było trudy intensywnej gry w ostatnim czasie. Mecz był bardzo nierówny pod względem poziomu sportowego w pierwszych trzech setach. Zespoły popełniały sporo błędów – 1. i 3. set z dużą przewagą wygrali Amerykanie, zaś w drugim dominowali Kanadyjczycy. Dobrą siatkówkę kibice mogli zobaczyć w ostatnim, czwartym secie, w którym walka toczyła sie „punkt za punkt”, a Amerykqanie wygrali 25:23.

Dla ekipy USA najwięcej punktów zdobył Clayton Stanley (20 pkt), zaś dla Kanadyjczyków – Cundy (15 pkt).

USA – Kanada 3:1

(25:18, 20:25, 25:16, 25:23)