Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Memoriał Wagnera: Wygrana Polaków po horrorze ze Słowacją

Memoriał Wagnera: Wygrana Polaków po horrorze ze Słowacją

Podopieczni Raula Lozano, pierwsze spotkanie w tegorocznym Memoriale Huberta Wagnera grali w Ostródzie z reprezentacją Słowacji. Po zaciętym pojedynku, lepsi okazali się Polacy.

Stare sportowe porzekadło mówi: tak się gra jak przeciwnik pozwala. Polacy pozwolili dziś Słowakom na naprawdę wiele, choć trafniejsze byłoby określenie, że to Słowacy pozwolili Polakom na bardzo mało. Komentujący mecz Wojciech Drzyzga chwilami miał wątpliwości czy nasza reprezentacja gra czy tylko przygląda się temu co robią przeciwnicy.

Był to bardzo dziwny mecz. Mnóstwo “potknięć” po obu stronach i punkty zdobywane po seryjnych, niewymuszonych błędach, to najkrótsze podsumowanie tego spotkania.

Początek meczu był dla Polski bardzo udany. Słowacy serwowali bardzo mocno, jednak skuteczność ich zagrywki daleka była od przyzwoitej. Skutkiem tych, jak i wielu innych błędów Słowaków, nasza reprezentacja bez większych problemów wygrała pierwszego seta 25:20

Druga odsłona to odmiana o 180 stopni. Zagrywka (wciąż bardzo mocna) naszych południowych sąsiadów zaczęła być niestety bardzo celna, co skutecznie utrudniało przyjęcie, a co za tym idzie rozegranie. Łukasz Żygadło dwoił się i troił lecz przy kiepskim przyjęciu trudno mu było gubić dobrze czytający grę słowacki blok. Niewiele dały zmiany w naszej ekipie. Piotrka Gruszkę zastąpił Michał Bąkiewicz, a na rozegraniu pojawił się Paweł Zagumny. Ostatecznie ten set zakończył się wynikiem 25:21 dla Słowacji

Set trzeci tak jak pierwszy padł łupem Polaków z tą tylko różnicą, że zakończył się wynikiem 25:21. Jednak gra jaką zaprezentowali w tej odsłonie nasi ulubieńcy daleka była od optymalnej. Bardzo dużo błędów własnych i sporo niewykorzystanych okazji punktowych, co szczególnie boli, gdyż w obronie spisywaliśmy się całkiem przyzwoicie. Na nasze szczęście Słowacy popełnili jeszcze więcej błędów od nas i nie mieli szans zagrozić wicemistrzom świata. Niestety w tej partii “odezwały się” stare urazy Mariusza Wlazłego, który opuścił boisko zmieniony przez Grzegorza Szymańskiego.

O czwartym secie polscy siatkarze najchętniej chcieliby zapomnieć. Tak słabej gry naszych nie widzieliśmy od wielu lat. Widać było jak na dłoni, że to dopiero okres przygotowawczy. Brak zgrania i szybkości rozgrywanych akcji sprawił, że tak klasowy atakujący jakim jest Grzegorz Szymański nie skończył czterech piłek pod rząd. Na przekór losu Słowakom w tym secie wychodziło dosłownie wszystko a na wielkie brawa zasługuje bohater tego spotkania – dobrze znany polskiej publiczności Martin Sopko. Serwował atomowe zagrywki, a swym atakiem ośmieszał tak blok jak i polską obronę. Wynik tej partii to 25:18 dla Słowacji.

W tie-breaku ilość błędów osiągnęła apogeum. Za cały komentarz wystarczy fakt, że Słowacy wygrywając 4:0 popełnili 4 niewymuszone błędy w ataku. Z tak grającymi przeciwnikami Polacy nie zwykli przegrywać i nie inaczej było tym razem. Doświadczenie i względne opanowanie naszych siatkarzy odezwało się w najważniejszym momencie. Tą odsłonę po kończącym ataku Sebastiana Świderskiego wygraliśmy 16:14.

Bez wątpienia nie było to widowisko na powalającym poziomie. Należy pochwalić jak zawsze trzymających “rękę na pulsie” wspaniałych kibiców, którzy jak tylko mogli zagrzewali naszych reprezentantów do lepszej gry. Widać, że aby być w pełni przygotowanym do wrześniowych ME należy wykonać jeszcze wiele, wiele pracy… Pozostaje się cieszyć, że na początek memoriału przypadło grać nam z 54 drużyną rankingu FIVB, w przeciwnym razie wynik mógł być naprawdę inny.

Polska – Słowacja 3:2

(25:20, 21:25, 25:21, 18:25, 16:14)

Składy:

Polska: Gruszka (3), Pliński(3), Żygadło (2), Wlazły (7), Świderski (12), Możdżonek (9), Gacek (l) oraz Bąkiewicz (7), Zagumny (2), Szymański (9), Kadziewicz (2), Kurek (2)

Słowacja: Hupka (8), Sopko (16), Cerven (11), Kmet (15), Skladany (2), Divis (15), Pipa (l) oraz Nemec (9), Masny, Kohut