Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Kolejne zwycięstwo Polek w Hong Kongu

WGP: Kolejne zwycięstwo Polek w Hong Kongu

Drugą wygraną podczas WGP w Hong Kongu zanotowały Polki, które pod wodzą Marca Bonitty ograły 3:2 ekipę gospodyń. Było to pierwsze w historii zwycięstwo Polski nad drużyną Chin.

Bardzo słabo rozpoczęły Polki drugi mecz podczas drugiego weekendu WGP. Już w pierwszym secie widać było, że Chinki znalazły sposób na nasz zespół i od początku prowadziły kilkoma punktami. Na II przerwie technicznej miały już przewagę siedmiu punktów. Po asie serwisowym Yuehong Zhang i bloku na Annie Podolec było już 20:11 dla Azjatek. Po przerwie, o którą poprosił trener Marco Bonitta, Polki zdobyły pod rząd trzy punkty. W tym momencie o czas poprosił z kolei szkoleniowiec reprezentacji Chin. Jego podopieczne grały bardzo dobrze w zagrywce, a świetny atak dołożyła Li Juan i Chinki miały piłkę setową. Gospodynie turnieju zwyciężyły 25:16.

Zdecydowanie lepiej Polki rozpoczęły drugą partię, a w naszej drużynie świetnie grała Anna Podolec. Nasze siatkarki rozpoczęły od prowadzenia 5:3. Jednak dosyć szybko zespół chiński nie tylko wyrównał stan seta, ale także wyszedł na prowadzanie 6:5. Po podwójnym odbiciu Maszy Liktoras zespoły zeszły na przerwę techniczną przy stanie 8:7 dla Chin. Azjatki prowadziły dwoma-trzema punktami, jednak dobrze spisywała się na siatce Podolec, a w zagrywce Masza Liktora i nasze siatkarki trzymały kontakt punktowy. Po ataku Yuehong Zhang Chinki zeszły na II przerwę techniczną prowadząc 16:14. As serwisowy Katarzyny Skowrońskiej doprowadził do remisu po 17, ale nie trwało to długo. Najpierw atak Suhong Zhou, a potem błąd Mileny Rosner i o czas musiał prosić Marco Bonitta. Jednak po ataku Ming Xue było już 23:20 dla Chinek. Azjatki zakończyły seta wynikiem 25:21.

Polki rozpoczęły trzecią partię od prowadzenia 3:1, a na boisku pojawił się Dorota Świeniewicz. Po autowym ataku Zhang było już 7:2 dla polskiej ekipy. Niestety tuż przed przerwą techniczną przewaga Polek zmniejszyła do 3 punktów. Po ataku Juan Li Chinki traciły cztery punkty, ale Polki nie chciały odpuścić. Atak Anny Podolec zapewnił polskiej ekipie prowadzenie 15:10. Nasze reprezentantki bardzo dobrze utrzymywały przewagę, a po ataku Podolec zrobiło się 19:13. Niestety po raz kolejny w tym meczu Polki z akcji na akcji traciły prowadzenie i zapowiadała się nerwowa końcówka. Przy stanie 24:21 dla polskiego zespołu o czas poprosił jeszcze trener Bonitta, a chwilę później po ataku Anny Podolec było 25:21.

Czwarta partia od początku była bardzo wyrównana, ale Polki były bardzo skoncentrowane i wyszły na prowadzenie 5:3. Duża w tym zasługa zagrywki Mileny Rosner. Na I przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 8:5 dla podopiecznych Marca Bonitty. Jednak było widać, że tym razem będzie Polkom ciężko wygrać tą partię. Koncentracja i mało błędów własnych pozwoliło naszym siatkarkom wyjść na prowadznie15:10. Wszystkie ważne piłki posyłane były dzisiaj do Anny Podolec, która kończyła niemal wszystkie ataki. Przy stanie 18:12 dla Polek o czas poprosił trener Chinek. Mimo nieco lepszej gry Azjatek nasze reprezentantki utrzymywały cztero-pięciopunktowe prowadzenie. Odważny atak Mileny Rosner dał Polkom 23 punkt, a chwilę później cieszyły się z wygranej 25:16.

Tie-break rozpoczął się od wyrównanej walki, ale bardzo szybko polski zespół wyszedł na prowadzenie 5:2. Tuż przed zmianą stron boiska Chinki zmniejszyły naszą przewagę do dwóch punktów i o czas poprosił trener Bonitta. Po błędzie w przyjęciu Polki prowadziły tylko jednym punktem i w naszej ekipie zrobiło się nerwowo. Po ataku Maszy Liktoras ze środka polska drużyna wyszła na prowadzenie 12:9, a o czas poprosił szkoleniowiec Azjatek. Piłkę meczową zapewnił nam atak fenomenalnej dzisiaj Anny Podolec. Zły atak Li Juan zakończył seta wynikiem 15:10.

Chiny – Polska 2:3

(25:16, 25:21, 21:25: 16:25, 10:15)

Składy:

Polska: Skowrońska-Dolata, Dziękiewicz, Zenik (L), Świeniewicz, Sadurek, Rosner, Liktoras oraz Bełcik, Podolec

Chiny: Wei Qiuyue, Zhou Suhong, Xue Ming, Zhang Yuehong, Li Juan, Zhang Xian (L), Ma Yunwen oraz Liu Yanan, Xu Yunli, Sun Xiaoqing