Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME 2009: Mistrzostwa Europy w Poznaniu?

ME 2009: Mistrzostwa Europy w Poznaniu?

Plan ściągnięcia do poznańskiej hali Arena Mistrzostw Europy siatkarek w 2009 r. trafi za dwa tygodnie do Urzędu Miasta. - Interesujący pomysł - mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki.

Mistrzostwa Europy siatkarek zostaną zorganizowane przez Polskę po raz pierwszy w historii między 18 a 27 września 2009 r. Do tej pory pewne było, iż organizatorami rywalizacji z udziałem 16 drużyn będą Łódź i Katowice. Polski Związek Piłki Siatkowej zmienił jednak zdanie i chce, aby mistrzostwa odbyły się w czterech miastach, a nie tylko dwóch. – To kwestia promocji siatkówki – mówi Marek Bykowski, członek zarządu PZPS, który zamierza przedstawić kandydaturę Poznania.

Stanie się tak, jeśli zgodę wyrazi miasto. To jednak nie wszystko – Poznań musiałby zapłacić 1 mln zł za prawo goszczenia siatkarek u siebie. – Umówiłem się na spotkanie z władzami miasta 20 sierpnia. Przedstawię wtedy tę propozycję i poproszę o decyzję – mówi Bykowski.Ewa Bąk, szefowa Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki potwierdza, że do takiego spotkania dojdzie. – Wiem, z czym przychodzi pan Bykowski i uważam, że to interesujący pomysł – mówi. – Nie mogę jednak dziś odpowiedzieć, czy wyrazimy zgodę, ponieważ nie znam szczegółów. Poczekajmy do spotkania.

Dyrektor Bąk dodaje jednak, że wykładanie podobnych pieniędzy za prawo organizacji dużych imprez jest pewną regułą. – Tak było chociażby w przypadku Mistrzostw Europy koszykarzy, także w 2009 r. Zgłosiliśmy naszą kandydaturę, została przyjęta i mamy zabukowane pieniądze potrzebne do opłacenia organizacji tej imprezy w Arenie – mówi.

W wypadku mistrzostw siatkarek najważniejsze mecze, w tym z udziałem Polek, odbywałyby się w Katowicach i Łodzi. Poznań miałby jednak szansę zorganizować rywalizację jednej z czterech grup kwalifikacyjnych – nie gościłby Polek, ale moglibyśmy oglądać rywalizację z udziałem innej z rozstawionych czołowych ekip Europy np. Włoch, Rosji, może Serbii. Chętnych jest jednak więcej, w grę wchodzą Wrocław, Gdańsk, może Bydgoszcz i Rzeszów.

Poznań chce się także ubiegać o organizację jednego z turniejów przyszłorocznego Grand Prix siatkarek – takiego, jaki odbył się w miniony weekend w rzeszowskiej hali Podpromie. Przypomnijmy, że na mocy umowy z PZPS, Poznań co roku ma organizować jedną dużą imprezę siatkarską. Do tej pory dwukrotnie gościły mecze męskiej Ligi Światowej.

W wypadku Grand Prix jest jeszcze jeden problem – żeby Polska znów mogła organizować u siebie turniej tej imprezy, musi się zakwalifikować do edycji w 2008 r. Turniej kwalifikacyjny z udziałem Polski, Turcji, Rosji, Niemiec, Azerbejdżanu i Bułgarii rusza 3 września w tureckiej Ankarze i, niestety, wciąż nie wiadomo, jaki skład wystawi tam nasza drużyna. Marco Bonitta wolałby bardziej rezerwowy, gdyż jego priorytetem są wrześniowe Mistrzostwa Europy w Belgii i kwalifikacje do igrzysk w Pekinie. PZPS chce poważnego potraktowania Ankary z uwagi właśnie na możliwość zorganizowania turnieju w Polsce w 2008 r.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2007-08-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved