Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > W sierpniu 1997 roku w Bahrajnie

W sierpniu 1997 roku w Bahrajnie

W sobotnie przedpołudnie 30 sierpnia 1997 roku stara hala lotniska Okęcie była zapełniona sympatykami, działaczami i kibicami siatkarskimi. Oczekiwano na przylot reprezentacji juniorów, która dzień wcześniej w Bahrajnie zdobyła złoty medal mistrzostw świata juniorów.

W gronie zgromadzonych byli m.in. ś.p. Hubert Wagner, mistrz świata Stanisław Gościniak, Zbigniew Rusek, Ryszard Kruk.

Tłumów takich jak na początku grudnia 2006 roku jeszcze nie było, ale ci, na których czekano właśnie w tym dalekim i egzotycznym kraju „zrobili podkład” pod przyszłe sukcesy. Rozbudzili głód zwycięstw. Zaczęto o nich mówić, że są skazani na dobry wynik.Prowadzony przez Ireneusza Mazura zespół pokonał w finałowym meczu Brazylię 3:1 (15:11, 13:15, 15:3, 15:5). Wierzę, że w przyszłości ci chłopcy odegrają w naszej siatkówce ważną rolę – mówił polski szkoleniowiec Jest to dobra i waleczna drużyna. Zespół grał bardzo dobrze od pierwszego do ostatniego meczu. W finale tylko do drugiego seta można było mieć wątpliwości co do końcowego rezultatu.

Po dziesięciu latach Ireneusz Mazur twierdzi, że w Bahrajnie nie było przypadku. Zawodnicy z tego pokolenia już wcześniej odnosili sukcesy, pokazali że stać ich na dobry wynik – powiedział obecny szkoleniowiec PZU AZS Olsztyn. W siatkówce w tamtym czasie była posucha, jeżeli chodzi o wyniki. Dlatego też każdy, nawet najskromniejszy medal wśród kadetów, był odbierany jak jaskółka, z którą przyjdzie wiosna.

Złoty medal mistrzostw świata w Bahrajnie był nie tylko superwydarzeniem w siatkówce, ale również w polskim sporcie. W tłumie czekających kibiców znajdowali się dziennikarze różnych mediów, którzy na co dzień nie zajmowali się tą dyscypliną sportu. Który to Zagumny, który Świderski, a czy Łukasz Kruk pochodzi z rodziny byłego trenera męskiej reprezentacji – dopytywano.

W Bahrajnie zagrała grupa najlepszych w tym czasie zawodników z tego rocznika – powiedział Ireneusz Mazur. W kadrze byli też inni dobrzy gracze np. Krzysztof Staniec który później grał w Radomiu. On i kilku innych odpadło z rywalizacji.

O tym jaką rolę odegrali w polskiej siatkówce „złoci chłopcy” z Bahrajnu nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy niżej popatrzeć na nazwiska.

Ireneuszowi Mazurowi marzy się mecz – mistrzowie świata juniorów 1997 kontra mistrzowie świata juniorów z 2003 roku. Z jednej strony stanęliby m.in. Sebastian Świderski, Dawid Murek, Paweł Zagumny, a z drugiej Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Bartłomiej Neroj. Na razie propozycja polskiego szkoleniowca pozostaje bez echa.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów w Bahrajnie (kluby w których grali zawodnicy w sezonie 1996/97):

Paweł Zagumny (Czarni Radom)
Łukasz Kruk (Solo Morze Szczecin)
Grzegorz Szymański (SMS Rzeszów)
Paweł Papke (Mostostal Kędzierzyn Koźle)
Robert Szczerbaniuk (SMS Rzeszów)
Marcin Prus (SMS Rzeszów)
Radosław Wnuk (SMS Rzeszów)
Piotr Gruszka (Yawal AZS Częstochowa)
Dawid Murek (Yawal AZS Częstochowa)
Sebastian Świderski (Stilon Gorzów)
Michał Chadała (Yawal AZS Częstochowa)
Krzysztof Ignaczak (Chełmiec Wałbrzych)

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2007-08-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved