Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Dwa oblicza reprezentacji Polski

WGP: Dwa oblicza reprezentacji Polski

Pierwsze dwa sety w meczu z USA, polskie siatkarki zagrały koncertowo. Później coś się zacięło i ostatecznie przegrały swoje pierwsze spotkanie w tegorocznym World Grand Prix 2:3.

Mecz rozpoczął się od błędu w przyjęciu zagrywki Marioli Zenik. Nie miał on jednak wpływu na dalszy obraz seta. Amerykanki popełniały dużo niewymuszonych błędów, a Polki grając bez żadnych kompleksów, konsekwentnie powiększały swoją przewagę. Bardzo dobrze radziła sobie nowa wystawiająca w kadrze – Milena Sadurek, a na prawym skrzydle nie miała sobie równych atakująca – Katarzyna Skowrońska – Dolata. Przy stanie 12:7 dla reprezentacji Polski, Amerykankom udało się nieco zniwelować przewagę, głównie dzięki atakom lewoskrzydłowej – Wilkins. Nie wystarczyło to na dobrze dysponowane przeciwniczki i nie pozwoliło objąć prowadzenia w secie. Pod koniec partii, po polskiej stronie siatki, na boisku, pojawiła się najbardziej doświadczona w kadrze – Dorota Świeniewicz. Nasza kapitan poprowadziła swoje koleżanki do wygranej, stosunkiem 25:19.

Biało-czerwone popełniły mało błędów własnych, bardzo dobrze zagrały w przyjęciu i obronie, co pozwoliło na kombinacyjną grę w ataku.

W drugiej partii reprezentantki Polski kontynuowały dobrą grę z poprzedniego seta, od razu wyszły na prowadzenie. Amerykanki wydawały się być bezradne wobec niemalże bezbłędnie grających polskich siatkarek. Bardzo dobrze w ataku grała Anna Podolec, którą wspierała Katarzyna Skowrońska. Milena Sadurek, dzięki dobremu przyjęciu, raz po raz uruchamiała nasze środkowe, które grały także bardzo dobrze w bloku. Polki wygrały tę część gry do 18, co dało im prowadzenie w meczu 2:0.

Trzecia partia rozpoczyna się od podwójnego bloku naszych rywalek na Lenie Dziękiewicz. Siatkarki z USA zdecydowanie poprawiły swoją grę w przyjęciu, dzięki czemu mogły nawiązać wyrównaną walkę z podopiecznymi Marco Bonitty. Przy stanie 12:9 dla Amerykanek, na boisku pojawiła się podobnie jak to miało miejsce w secie pierwszym – Dorota Świeniewicz, która miała za zadanie poprawić grę w przyjęciu. Natomiast po stronie Amerykanek, świetną zmianę dała Kimberly Glass, która została na boisku do końca seta. Na drugą przerwę techniczną nasze siatkarki schodziły przegrywając 12:16. Dzięki słabszej postawie Polek i dobrej grze w bloku, konsekwentnie powiększały swoją przewagę, co pozwoliło im ostatecznie wygrać w trzecim secie 25:17 i wrócić do meczu.

Partia czwarta rozpoczęła się od prowadzenia podopiecznych Jenny Lee 8:2, które zdołały zaserwować dwa asy, w tak krótkim czasie. Przez gorsze przyjęcie, Milena Sadurek miała ograniczone spektrum zagrań. Nękana zagrywkami Anna Podolec, straciła wysoką skuteczność w ataku z setów poprzednich. Przy stanie 4:9, Marco Bonitta zadecydował desygnować do gry debiutantkę – Joannę Frąckowiak, która miała polepszyć odbiór. Nie dało to wymiernych efektów i pozwoliło Amerykankom zejść na przerwę techniczną z prowadzeniem 16:8. Dalsza część gry także nie przyniosła zmian i o wygranej miał rozstrzygnąć set piąty.

Tie-break rozpoczął się od wyrównanej walki do stanu 8:8. Później Amerykanki zdecydowanie wzmocniły zagrywkę, co dało im prowadzenie 12:8. Polki miały problem z ustawieniem skutecznego bloku, co mogło być przyczyną przegranej w piątej partii 12:15.

Biało – czerwone pokazały, że stać je na dobrą grę. W dwóch pierwszych setach okazały się znacznie lepsze od zawodniczek z Ameryki.

Pozostaje mieć nadzieję, że w meczach z Chinkami i Rosjankami nasze reprezentantki pokuszą się o zwycięstwo.

Polska – USA 2:3

(25:19, 25:18, 17:25, 15:25, 12:15)