Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Szansa na powrót do czołówki

WGP: Szansa na powrót do czołówki

Jutro meczem z USA Polki rozpoczną pierwszy turniej Grand Prix. W sobotę zagrają z Chinkami, a w niedzielę z Rosjankami. Jeszcze niedawno polskie siatkarki były gwiazdami, potem kłóciły się z trenerem i przegrywały. Dziś jest nowy trener i nowe nadzieje.

Obsada w Rzeszowie jest jak w finałowej fazie prestiżowej imprezy. Zagrają aktualne mistrzynie świata Rosjanki, złote medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich Chinki i dwukrotne mistrzynie Europy Polki. Do tego dochodzą Amerykanki, które wygrywały już ze wszystkimi.

Dla Polek będzie to pierwszy poważny test w tym sezonie. Zagra nowa drużyna, z nowym trenerem. W składzie, który ogłosił Marco Bonitta, włoski trener polskiej reprezentacji, na szczęście jest Mariola Zenik. Występ jednej z najlepszych na świecie libero był niepewny z powodu kontuzji barku odniesionej na treningu.Kłopoty kadrowe to dziś problem większości drużyn. Najlepsze zawodniczki nie mają czasu na odpoczynek. Trener Rosjanek Włoch Giovanni Caprara musi się pogodzić z brakiem Julii Mierkułowej i Lubow Sokołowej. Ta pierwsza ma kontuzję mięśni brzucha, druga zaś skręconą kostkę. Dobrze, że ma je kim zastąpić. Podobnie jak środkową Marię Borodakową, która jest w ciąży. W jej miejsce wstawi Natalię Alimową. Caprara uważa, że w niczym nie ustępuje ona ani Mierkułowej, ani Borodakowej. Włoch wierzy, że Polki z Marco Bonittą szybko wrócą do światowej czołówki. W gronie faworytek tegorocznego cyklu GP nie widzi jednak dla nich miejsca. Stawia na Brazylijki, Chinki, Kubanki i trenowane przez siebie Rosjanki.

Trener Chinek Chen Zhongue też nie ma w składzie liderek – rozgrywającej Kung Fen i środkowej Zhao Ruirui. W podobnej sytuacji jest chińska trenerka Amerykanek Jenny Lang Ping. W Rzeszowie zabraknie rozgrywającej Lindsey Berg i znakomitej atakującej Nancy Metcalf, ale i bez nich ta drużyna ma wielkie ambicje odegrać czołową rolę.

Turnieje Grand Prix w siatkówce kobiet to odpowiednik męskiej Ligi Światowej. Rozgrywki te prowadzone są jednak na zupełnie innej zasadzie. Aby w nich uczestniczyć, trzeba przejść przez eliminacje kontynentalne. 12 zespołów gra później przez trzy weekendy w trzech grupach (każdy z każdym) po cztery drużyny. Każda z reprezentacji rozgrywa więc po dziewięć meczów.

Do finału awansuje pięć najlepszych drużyn i gospodarz. W tym sezonie Polki grają w grupach z USA, Chinami i Rosją (Rzeszów 3 – 5 sierpnia), Włochami, Chinami i Dominikaną (Hongkong 10 – 12 ), Rosją, Japonią i Kazachstanem (Osaka 17 – 19 ). Finał rozegrany zostanie w Chinach (Ningbo 22 – 26 sierpnia).

Natomiast w porównaniu z Ligą Światową Grand Prix to biedna impreza. Budżet LŚ 2007 wynosił 20 milionów dolarów‚ podczas gdy w GP 12 żeńskich zespołów podzieli między siebie 1‚4 mln dolarów. Zawodniczki nie otrzymują pieniędzy za każde zwycięstwo (czy nawet porażkę) w grupie, jak to ma miejsce wśród mężczyzn. Za wygranie turnieju fazy grupowej drużyna inkasuje 35 tysięcy dolarów (drugie miejsce 25 tysięcy‚ trzecie – 20‚ a czwarte – 15). Każda z ekip rozgrywa w tej rundzie trzy turnieje. Sześć najlepszych zespołów awansuje do finałów. Zwycięzca tych zawodów otrzyma 200 tysięcy dolarów (szczegółowa tabelka obok). Przypomnijmy‚ że triumfujący w LŚ Brazylijczycy dostali czek na milion dolarów. Są też w GP pieniądze za nagrody indywidualne‚ ale dość skromne (po 5 tysięcy dolarów‚ u mężczyzn było prawie po 15 tysięcy).

Pierwszą Grand Prix (1993) z finałem w Hongkongu wygrały Kubanki przed Chinami i Rosją. Ostatnią (2006), w Reggio di Calabria – Brazylia przed Rosją i Włochami. Polki, które do tej pory trzykrotnie wystąpiły w tych rozgrywkach, nie znalazły się nigdy na podium. Najczęściej wygrywała Brazylia – sześć razy.

źródło: Rzeczpospolita, sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved