Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > AZS Cracovia Politechnika Krakowska przed sezonem

AZS Cracovia Politechnika Krakowska przed sezonem

Po czteroletniej przerwie na parkietach siatkarskiej II ligi zagości zespół z Krakowa (ostatni raz w II ligowych rozgrywkach w sezonie 2003/2004 występowali siatkarze BKS Wanda Kraków i WKS Wawel AGH Kraków). W tym sezonie w II lidze zadebiutuje zespół AZS Cracovia Politechnika Krakowska.

Krakowscy akademicy bezskutecznie od dwóch sezonów rywalizowali o wejście do II ligi. W sezonie 2005/2006 przegrali dopiero w dwumeczu barażowym z zespołem UKS Karo Strzelce Opolskie (0:3, 1:3), a w sezonie 2006/2007 musieli uznać wyższość rywali w finałowym turnieju w Białej Podlaskiej. Zresztą działacze AZS złożyli po finałowym turnieju protest, kwestionując udział nieuprawnionego zawodnika zwycięskiego zespołu z Lubina. Sprawa do dnia dzisiejszego nie znalazła swojego końca, tkwiąc w aktach Sądu Odwoławczego przy PZPS. Borykający się z problemami utrzymania II ligowego zespołu siatkarzy Międzyszkolny Klub Sportowy w Andrychowie zawarł 11 lipca br z klubem AZS Cracovia Politechnika Krakowska umowę o współpracy, w ramach której MKS Andrychów przekazał prawa do uczestnictwa w rozgrywkach centralnych o mistrzostwo II ligi klubowi KU AZS Cracovia Politechnika Krakowska, zgodnie z Przepisami Sportowo-Organizacyjnymi na sezon 2007/2008 opublikowanymi przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Ponadto strony zawarły porozumienie o współpracy w ramach promowania i upowszechniania siatkówki w województwie małopolskim.

O historii siatkówki w Klubie Uczelnianym AZS Politechniki KrakowskiejW roku ubiegłym działający w ramach Politechniki Krakowskiej Klub Uczelniany AZS obchodził jubileusz 55-lecia. AZS Politechniki Krakowskiej funkcjonuje w ramach jednej z najstarszych organizacji sportowych – Akademickim Związku Sportowym, który w 2009 roku będzie święcił swoje 100-lecia. Politechnika Krakowska jest największym uczelnianym AZS w Krakowie i jednym z największych w Polsce. W ramach prowadzonych we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej sekcjach sportowych i rekreacyjnych, zrzeszonych jest 920 „studentów – sportowców”.

To właśnie koordynacja wspólnych działań, realizowana zarówno przez Centrum Sportu i Rekreacji (CSiR PK), uczelniany AZS, jak i władze Politechniki Krakowskiej spowodowały opracowanie planu promocji uczelni poprzez sport wyczynowy. Otworzenie w czerwcu 2005 nowego kompleksu sportowego CSiR PK przy alei Jana Pawła II 37, pozwoliło Dyrektorowi CSiR Zbigniewowi Kucii, jak i działaczom AZS na podjęcie decyzji o powołaniu do życia sekcji wyczynowej siatkówki mężczyzn.

Za sprawą niezwykle oddanego krakowskiej siatkówce wiceprezesa KS Wanda Bogusława Wydrycha, który poprzez akademickie środowisko postanowił odbudować siatkówkę w Krakowie, w czerwcu 2005 doszło zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy KS Wanda, a Politechniką Krakowską i w sezonie 2005/2006 zespół AZS Politechnika Wanda Kraków, zadebiutował pod wodzą Adama Fika w III ligowych rozgrywkach, zdobywając bezapelacyjnie mistrzostwo małopolskiej III ligi, a z walki o II ligę odpadając dopiero w barażach. W kolejnym sezonie 2006/2007 po awansie do III ligi zespołu Wanda IB Kraków, zespoły AZS Politechnika Krakowska i KS Wanda występowały pod swoimi „szyldami”, a tuż przed startem nowego sezonu Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Józef Gawlik zawarł w imieniu AZS umowę o współpracy z najstarszym polskim klubem MKS Cracovia S.S.A.

Siatkarze AZS Cracovia Politechnika Krakowska musieli w rozgrywkach uznać wyższość zespołu Hejnału Kęty, a o premiowane grą w turniejach o II ligę miejsce musieli stoczyć ciężkie bój z… Wandą Kraków. W trakcie rozgrywek doszło do zmiany na stanowisku trenera, Adama Fika zastąpił święcący z krakowskim Hutnikiem sukcesy w na przełomie lat 80 i 90 – Jerzy Piwowar. Mimo awansu do turnieju finałowego akademicy nie zdołali awansować do II ligi.

Porozumienie zawarte przed kilkoma dniami z MKS Andrychów otwiera przed AZS Politechniką Krakowską nowy rozdział w historii nie tylko klubu, ale przede wszystkim uczelni.

AZS Cracovia Politechnika Krakowska przed sezonem 2007/2008

Podopieczni Jerzego Piwowara rozpoczęli na obiektach krakowskiej Politechniki okres przygotowawczy do nowego sezonu 30 lipca. Trener Piwowar ma do dyspozycji 13 zawodników, w tym: Marcina Chodakowskiego (atakujący, 20, 189 cm), Mariusza Kiecia (przyjmujący, 31, 189 cm), Marcina Laskowskiego (środkowy, 25, 198 cm), Mateusza Palucha (rozgrywający, 20, 190 cm), Piotra Piotrowskiego (środkowy, 21, 204 cm), którzy w minionym sezonie walczyli o II ligę.

Nowymi twarzami trenującymi w zespole krakowskich akademików są:

  • Artur Baca (rozgrywający, 23, 195 cm) wychowanek GKS Janina Libiąż, w ubiegłym sezonie reprezentował barwy II ligowego AZS Rafako Racibórz,
  • Robert Banaszak (przyjmujący, 29, 198 cm) wychowanek Skry Bełchatów, przez kilka sezonów zawodnik bełchatowskiej Skry II Bełchatów, następnie AZS PWSZ Ikar Legnica i Benidorm Grupo Bali (Hiszpania). Po powrocie z Hiszpanii reprezentant Omegi Kleszczów.
  • Paweł Borkowski (środkowy, 22, 196) wychowanek i zawodnik AZS UWM Olsztyn,
  • Michał Dzierwa (atakujący, 19, 196) wychowanek MOS Krosno, w minionym sezonie zawodnik II ligowego AZS Karpaty Krosno,
  • Mateusz Mrozowski (libero, 21, 187) wychowanek UKS Kochanowski, w sezonie 2006/07 zawodnik krakowskiej Wandy,
  • Piotr Ostrowski (przyjmujący, 23, 185), wychowanek AZS UWM Olsztyn, w sezonie 2006/07 grający ASPS Pekopol Ostrołęka,
  • Mateusz Śrutowski (atakujący, 27, 198 cm) wychowanek krakowskiego Hutnika, przez kilka sezonów zawodnik Okocimskiego Brzesko, a w minionym sezonie zawodnik Wandy Kraków.

Z zespołem trenuje także Damian Kostrzewa (środkowy, 21, 198) występujący w minionym sezonie w Okocimskim Brzesko.

Debiut krakowskiego beniaminka w gronie II ligowców nastąpi dopiero 20 października, kiedy to siatkarze AZS rozegrają pierwsza kolejkę. Póki, co w oczekiwaniu na terminarz rozgrywek sezonu 2007/2008 przed zawodnikami i działaczami ogrom pracy.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved