Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Metodyka i szkolenie: Zapobieganie przeciążeniom

Metodyka i szkolenie: Zapobieganie przeciążeniom

W opinii wielu specjalistów medycyny sportowej – najczęstszą przyczyną dysfunkcji i uszkodzeń będących efektem przeciążenia, jest wczesna specjalizacja w sporcie. Kolejny tekst w dziale "Metodyka i szkolenie" traktuje o zapobieganiu przeciążeniom narządu ruchu siatkarzy.

W opinii wielu specjalistów medycyny sportowej – najczęstszą przyczyną dysfunkcji i uszkodzeń z przeciążenia jest wczesna specjalizacja w sporcie. Nagminnie dzieciom „wybiera się” dyscypliny sportowe bez dokładnej analizy ich stanu zdrowia, oraz właściwej oceny predyspozycji. Sam trening również budzi wiele zastrzeżeń – dzieci ćwiczą tylko wybrane i monotonne wzorce ruchowe, które w konsekwencji powodują sumowanie się szkodliwych mikrourazów, tak typowych dla danej dyscypliny sportu oraz następowe zmiany pourazowe.

To właśnie błędy treningowe są najczęstszą przyczyną przewlekłych chorób narządu ruchu dzieci i młodzieży nie przygotowanych w wystarczającym stopniu do monotonnych wysiłków fizycznych. Podejmowane próby przyspieszenia kariery sportowej – kosztem ograniczania treningu ogólnorozwojowego i tzw. „zabawy w sport” nie powinny mieć miejsca.Więcej przeczytacie w tekście przygotowanym przez Edukacja SA w Tychach przy współpracy AWF w Katowicach:

Zapobieganie przeciążeniom narządu ruchu siatkarzy

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved