Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Sińczak i Szternel triumfowali w Świnoujściu

Sińczak i Szternel triumfowali w Świnoujściu

W weekend 20-22 lipca w Świnoujściu odbyły się drugie zawody Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Wygrała je para Tomasz Sińczak/Rafał Szternel. W sumie odbędzie się pięć turniejów eliminacyjnych i finał.

Następna impreza już w najbliższy weekend w Mielnie. Główni sponsorzy całego cyklu to Energa i Żywiec.

Zawody w Świnoujściu zaczęły się 20 lipca w piątek rano, kiedy od 9tej rozgrywano mecze kwalifikujące do udziału w turnieju głównym. Do zmagań stanęło 25 drużyn, rozegrano 17 meczy, typując 8 najlepszych zespołów, które w sobotę i niedzielę grały z 8 zespołami najwyżej kwalifikowanymi w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Zawody rozgrywano systemem podwójnych eliminacji, tzw. brazylijskim, co oznacza że para, która przegrała 2 mecze, odpadała z turnieju.W sobotę bardzo mocno zaczęła występ para Nowak/Matusiak pokonując duet Sińczak/Szternel. Kolejno pokonali ubiegłorocznych mistrzów Polski, Michała Krymarysa i Dominika Witczaka. Potem przegrali z Ruciak/Okuń, który także szli jak przysłowiowa burza.

Nie wiodło się parze Witczak/Krymarys, którzy przegrali także z Michalak/Łukasik, co można nazwać rewanżem za porażkę w meczu o 3cie miejsce, który te pary stoczyły w Sopocie. Mistrzowie ostatecznie zajęli miejsca VII-VIII, nie wchodzą nawet do ćwierćfinałów.

W niedzielę Sińczak/Szternel znowu spotkali się z duetem Nowak/Matusiak, tym razem w grze o większą stawkę, którą wygrali, potwierdzając wysoką formę, która pozwoliła im wygrać zawody w Sopocie. Bardzo dobry był też występ pary Ruciak/Okuń, którzy dotarli aż do meczu finałowego, podczas gdy w Sopocie byli na miejscu IX-XII.

Pierwsze miejsca w zawodach w Świnoujściu ostatecznie zajęli:

I Tomasz Sińczak/Rafał Szternel (ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, ubiegłoroczni Wicemistrzowie Polski, a także zwycięzcy poprzedniego turnieju w Sopocie),

II Norbert Okuń/Michał Ruciak (Norbert mieszka obecnie w Kalifornii, Michał gra w AZS Olsztyn, ale jest ze Świnoujścia i krajanie silnie go dopingowali, zwłaszcza Mama),

III Krzysztof Orman/Norbert Fijałek (z Częstochowy, obecnie studenci łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego),

IV Piotr Marciniak/Damian Lisiecki (Piotr reprezentuje Gwardię Poznań, Damian – AZS Olsztyn)

Wyniki kolejnych setów meczu o trzecie miejsce to: 26:24, 21:17, a finałowego to 21:17, 15-21, 15-13. Oba te zmagania były transmitowane w Polsacie Sport i zaraz po zakończeniu powtarzane w TV4. Pomiędzy zawodników z turnieju głównego rozdzielono pulę nagród o łącznej wartości 12.000 zł, zdobywcy pierwszych 6 miejsc otrzymali także puchary i nagrody od sponsorów.

Pierwsze dwa dni zawodów rozegrano w pełnym słońcu, wręcz upale. Aura znacznie pogorszyła się na zawody niedzielne, kiedy padał ulewny deszcz. Zdaniem Norberta Okunia jednym z powodów ich przegranej w finale była właśnie fatalna pogoda, która bardzo utrudniała dobre zagrywki i zespołowi zabrakło kilku strzałów do zdobycia najwyższego miejsca. Norbert powiedział też, że jego zespołowi brakuje jeszcze zgrania, bo w Świnoujściu rozegrali dopiero trzeci wspólny turniej. Warto dodać, że ta para zmierzyła się ze zwycięzcami także w Sopocie i wtedy końcowy wynik także był na korzyść Sińczak/Szternel.

Zawody w Świnoujściu to drugie z cyklu 5 turnieju eliminacyjnych i finałowego, które co weekend odbywają się na plażach najpiękniejszych polskich kurortów. Pierwsza impreza była w Sopocie, kolejne to:

  • 27-29 lipca, Mielno – plaża, wejście od ul. Orła Białego,
  • 03-05 sierpnia, Ustka – plaża wschodnia przy molo,
  • 10-12 sierpnia, Łeba – plaża zachodnia, wejście od ul. Turystycznej,
  • 17-19 sierpnia, Niechorze FINAŁ – plaża, wejście od ul. Pocztowej.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Siatkówce Plażowej Mężczyzn są już czternastymi w polskiej historii tego sportu. Polski Związek Piłki Siatkowej powierzył realizacje tego turnieju przez najbliższe 3 lata agencji Live. Aby zapewnić jak najwyższy poziom zawodów pozyskano środki na organizację zawodów od firmy Energa, marki Żywiec, miasta Poznań i wody mineralnej Jurajska.

Na potrzeby każdych zawodów na plaży staje miasteczko siatkarskie, z 3 boiskami, trybunami na 400 osób (na finale 1200), namiotem na potrzeby zawodników i sceną, ogródkami piwnymi, stoiskami sponsorów, namiotami organizacyjnymi. Do terenu zawodów przybijają katamarany, jest specjalna strefa dla dzieci, w której poprzez gry i zabawy o profilu siatkarskim ten sport jest popularyzowany wśród przyszłych kibiców, a może nawet zawodników. Publiczność rozgrzewają do dopingu Bartek Brzeskot, kabareciarz, reżyser, aktor, oraz Maciek Grudziński, którzy między meczami organizują konkursy siatkarskie, z gadżetami od sponsorów, wyjaśniają zasady gry, opowiadają ciekawostki o zawodnikach. W przerwach meczy można podziwiać cheerleaderki, z najlepszego w Polsce zespołu break dance Top Toys. Imprezy transmituje Polsat Sport i TV4.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved