Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Finał LŚ: Polacy poza podium

Finał LŚ: Polacy poza podium

Nie udało się Polakom wskoczyć na podium podczas finłowego turnieju Ligi Światowej 2007, zorganizowanego w Spodku. W starciu o brązowy medal lepsi okazali się Amerykanie.

Pierwszego seta meczu o trzecie miejsce w rozgrywkach tegorocznej Ligi Światowej Polacy zaczęli od prowadzenia 5:2. Amerykanie jednak szybko zaczęli odrabiać straty. Najpierw skutecznym atakiem popisał się David Lee , po czym punkt z zagrywki zdobył William Priddy . Po ataku Mariusza Wlazłego w siatkę zrobiło się 5:5 i od tego momentu aż do stanu 11:11 toczyła się ostra walka punkt za punkt. Wtedy serią trzech udanych ataków z rzędu popisał się świetnie się spisujący w dzisiejszym meczu Lee . Nie czekając dłużej trener Raul Lozano postanowił wziąć czas. Jednak Amerykanie nadal utrzymywali niewielka przewagę punktową, którą pod koniec seta zwiększyli do czterech „oczek”(17:21). Przy stanie 19:23 Ryan Millar pocelował zagrywką Piotra Gacka , który nie zdołał odebrać tej piłki po czym w następnej akcji Gabriel Gardner atakiem skończył tego seta (19:25 ).

311_t.jpg Drugi set, podobnie jak pierwszy, zaczął się od prowadzenia Polaków (3:1). Od stanu 5:3 miała miejsce seria zepsutych zagrywek ze strony obydwu drużyn, po której popisał się skutecznym atakiem Riley Salmon , po czym błąd popełnili Polacy i był już remis 6:6. Biało-czerwoni ponownie jednak dali radę odskoczyć rywalom po bloku Daniela Plińskiego na Salmonie (9:7). Wtedy zdenerwowany trener Hugh McCutcheon wziął czas i po nim jego podopieczni zdołali znów wyrównać stan spotkania (9:9). Od wyniku 13:13 goście odskoczyli na dwa punkty i wprawdzie Polacy podgonili jeszcze na 17:18 po ataku Mariusza Wlazłego , ale przeciwnicy grali zbyt dobrze, by dać sobie wydrzeć zwycięstwo w tej partii. Przy piłce setowej dla Amerykanów Łukasz Kadziewicz posłał zagrywkę w aut (21:25 ) i to był koniec tej partii meczu.

312_t.jpg Na początku trzeciego seta górą byli goście, którzy zdołali wyjść na dwupunktowe prowadzenie (4:6), ale skuteczny atak Michała Winiarskiego , a następnie błąd Rileya Salmona w ataku spowodowały, że na tablicy wyników pojawił się remis 6:6. Amerykanie zaczęli popełniać coraz więcej błędów, a Polacy to wykorzystali i od stanu 13:13 zaczęli stopniowo wypracowywać przewagę. Najpierw Michał Winiarski zapunktował udanym atakiem, następnie Daniel Pliński z Mariuszem Wlazłym zablokowali Salmona . Po autowym ataku Gabriela Gardnera Polacy schodzili na drugą przerwę techniczną prowadząc trzema punktami (16:13).Nie pomogły zmiany, ani wzięty przez Hugh McCutcheona czas. Seta zakończył Mariusz Wlazły , obijając skutecznie amerykański blok (25:22 ).

313_t.jpg Mogło się wydawać, że po takim przebiegu wydarzeń w trzecim secie losy meczu się odwrócą i Polacy zdołają doprowadzić do tie-breaka. Jednak od początku seta ich gra znów wyglądała źle, a przeciwnicy dosyć szybko zdobyli dużą przewagę (2:6). Polscy środkowi nie mogli znaleźć sposobu na zablokowanie fenomenalnie spisujących się dziś w ataku Amerykanów. Gdy po autowym ataku Michała Winiarskiego (6:13) Lozano wziął drugi czas, zaraz po nim Priddy skutecznym zbiciem powiększył przewagę do siedmiu punktów (7:14). W końcówce biało-czerwoni jeszcze próbowali gonić rywala, ale nie zdołali zbliżyć się na mniej niż pięć punktów. Ponownie przy piłce setowej na zagrywce stanął Łukasz Kadziewicz i tym razem też zaserwował w aut, kończąc tym samym mecz (19:25 i 1:3 w meczu) i marzenia o historycznym trzecim miejscu polskiej ekipy w Lidze Światowej.

Polska – USA 1:3

(19:25, 21:25, 25:22, 19:25)

Składy:

Polska: Zagumny, Wlazły, Grzyb, Pliński, Gruszka, Winiarski, Gacek (libero) oraz Świderski, Bąkiewicz, Kadziewicz

USA: Hansen, Gardner, Lee, Millar, Salmon, Priddy, Lambourne (libero), Hoff, Stanley