Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Finał LŚ: Brazylijczycy najlepsi

Finał LŚ: Brazylijczycy najlepsi

Po niezwykle zaciętym i bardzo emocjonującym meczu, Brazylijczy pokonali 3:1 reprezentację Rosji w finale Ligi Światowej 2007. Tym samym "canarinhos" stanęli na najwyższym podium tych elitranych rozgrywek już piąty raz z rzędu.

326_t.jpg Już na początku finałowego meczu Ligi Światowej Rosjanie wyszli na prowadzenie 3:1 po skutecznych atakach Połtawskiego . Bernardo Rezende zdecydował się w związku z tym wziąć czas i jego podopiecznym udało się doprowadzić do remisu (5:5). Jednak od stanu 9:9 to ich rywale zaczęli wypracowywać przewagę. Dwa asy Wołkowa pozwoliły wyjść na prowadzenie 12:9. Wprawdzie Andre Nascimento w kolejnej akcji zdobył punkt z ataku, ale potem Dante wybił piłkę w aut. Po punktowej zagrywce Połtawskieg o Rosjanie prowadzili już 14:10. Brazylijczycy jeszcze podgonili przeciwnika, gdy Andre obił skutecznie rosyjski blok, a następnie Gustavo zablokował Kuleszowa (14:12), ale to Rosjanie cały czas mieli przewagę kilku „oczek”. Pod koniec tego seta przewaga wzrosła do pięciu, a po zepsutej zagrywce Andre do sześciu punktów (24:18). Autowy atak Giby zakończył tego seta wynikiem 25:18 .

Drugą partię meczu od udanego ataku zaczął Berezhko , a po autowym serwisie Wołkowa , ponownie zapunktował (2:1). Dzięki punktowej zagrywce Chamuckiego , Rosjanie prowadzili już 7:4. Brazylijczycy szybko jednak odrobili straty i po asie Ricardo doprowadzili do remisu 7:7. Jednak znów dali się wyprzedzić rywalom na kilka punktów i od stanu 15:15 podopieczni Wladimira Alekno utrzymywali bezpieczny, dwupunktowy dystans. Gdy po wziętym przez trenera „Sbornej” czasie, Murilo nadział się na potężny trójblok przeciwnika (23:21), wydawać się mogło, że także tego seta Rosjanie zapiszą na swoim koncie. Jednak dwa proste błędy: najpierw posłana w aut zagrywka Korniejewa , a później w to samo miejsce atak Wołkowa , spowodowały, że stało się inaczej. Najpierw zapunktował ze środka Rodrigao , a potem skutecznie rosyjski blok obił Andre (23:25 ) i wyrównał tym samym stan meczu na 1:1.

Trzecia odsłona spotkania była najbardziej zacięta i jej losy rozstrzygnęły się dopiero w samej końcówce, bowiem wcześniej szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Gdy Brazylijczycy po skutecznym ataku Murilo odskoczyli na 4:6, błąd przekroczenia linii 9 metra na zagrywce popełnił 327_t.jpg Andre . Za Kuleszowa wszedł młody Aleksiej Ostapenko i zaserwował asa, dzięki czemu doprowadził do remisu 6:6. Przy stanie 12:12 podopiecznym trenera Rezende udało się zdobyć trzy punkty z rzędu i to szkoleniowiec Rosjan zmuszony był wziąć czas. Po przerwie to jego podopieczni zdobyli trzy punkty w jednym ustawieniu (15:15). W końcówce seta wydawać się mogło, że padnie on ich łupem, gdyż po dwóch z rzędu asach Połtawskiego zrobiło się 21:19. Ale trzecia jego zagrywka wylądowała na aucie, a zaraz potem skutecznie zaatakował Murilo (21:21). Po ataku Korneeva w antenkę pierwsi piłkę setową mieli „canarinhos”, ale użytek zrobili dopiero z trzeciej blokując atak Połtawskiego (26:28 ).

328_t.jpg W czwartym secie Rosjanie dość szybko objęli prowadzenie (5:2) i Bernardo Rezende wziął od razu czas, by ta przewaga nie wzrosła jeszcze bardziej. Przerwa pomogła, gdyż jego podopieczni odrobili straty (5:5) i grali ze swoimi przeciwnikami punkt za punkt. Losy tego seta rozstrzygnęły się w dopiero w końcówce. Przy stanie 21:21 Murilo zdobył punkt atakiem i trener „Sbornej” wziął czas, ale niewiele to dało bo Połtawski zaatakował w aut, a w następnej akcji został zablokowany (21:24). Przy piłce meczowej dla swojej drużyny Andre zepsuł serwis, ale przeciwnicy również nie ustrzegli się błędów. Berezhko zaatakował w aut i to była ostatnia akcja tego meczu (22:25 ). Brazylia po raz piąty z rzędu wygrała Ligę Światową.

Rosja – Brazylia 1:3

(25:18, 23:25, 26:28, 22:25)

Składy :

Rosja : Korniejew, Połtawski, Wołkow, Berezhko, Chamuckij, Kuleszow, Werbow (libero) oraz Grankin, Kazakow, Ostapenko

Brazylia : Giba, Andre Nascimento, Gustavo, Rodrigao, Ricardinho, Dante, Sergio (libero) oraz Marcelinho, Murilo, Anderson