Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Cezary Gurjew: Polscy siatkarze są prawie najlepsi

Cezary Gurjew: Polscy siatkarze są prawie najlepsi

fot. archiwum

- Turniej jest świetny, oby tylko było 3 miejsce, to wtedy będziemy mogli go uznać za w pełni udany - powiedział Cezary Gurjew, szef redakcji sportowej Polskiego Radia, dziennikarz od wielu lat zajmujący się siatkówką.

Brazylia była zupełnie nie do pokonania, nie było szans, nie było sposobu?

 

Cezary Gurjew : Żeby wygrać z Brazylią trzeba mieć bardzo dobre przyjęcie zagrywki, samemu też świetnie serwować. Polacy nie prezentowali się zbyt dobrze w tych elementach. Ale należy zauważyć, że nasi siatkarze grają coraz lepiej, są jednym z najlepszych zespołów świata, ale zastanawiam się czy podświadomie nie mają lęku przed Brazylią. Jeszcze raz się okazało, że z Brazylią nie wolno robić błędów, to właśnie "Canarinhos" trzeba zmusić do potknięć. Wspaniale zagrał rozgrywający Ricardo był mózgiem drużyny, na pewno to był najbardziej wartościowy zawodnik meczu, wypuszczał do boju swoich kolegów na różne sposoby no i świetnie w ataku zagrał Giba. 

W Polskiej drużynie słabiutko spisywał się Sebastian Świderski.

 

Jak nie idzie to nie idzie, jednak żaden z naszych siatkarzy nie zagrał za dobrze. Piotr Gruszka, który pojawił się za Świderskiego spisywał się znacznie lepiej, Michał Winiarski dobrze atakował, ale robił też dużo błędów w przyjęciu zagrywki.

 

Przegraliśmy z przyszłym zwycięzcą Ligi Światowej 2007?

 

Brazylia nie jest najlepiej przygotowana, ale może im to wystarczyć, żeby wygrać ten turniej. Jeśli zwyciężą to jeszcze podkreśli ich klasę. Z drugiej strony świetna gra Rosjan blokiem sprawia, że "Canarinhos" będą mieli trudny orzech do zgryzienia. Mimo, że Brazylia pokonała w piątek Rosjan, wcale nie musi być powtórki w finale.

 

Parafrazując stare piłkarskie przysłowie, siatkówka to gra w której na parkiet wybiega 12 zawodników a i tak wiadomo, że wygra Brazylia? Czy to już nie jest nudne?

 

To tylko wyzwanie dla nas, pokazuje, że trzeba cały czas się doskonalić. Z Raulem Lozano nasi zawodnicy wykonali tytaniczną pracę. Nasz trener zdołał już na własnej skórze poznać słabości Polskiej reprezentacji, że przypomnę tylko porażkę sprzed dwóch lat w Belgradzie przy stanie 2:0 i 23:17 w trzecim secie z Serbami. Wtedy zespół nie odrodził się i przegrał spotkanie o 3. miejsce z Kubą, teraz jest szansa na historyczny medal Ligi Światowej. A finał no cóż wiele wskazuje, że rzeczywiście może wygrać Brazylia, ale my powinniśmy cieszyć się z ciągłych postępów naszej reprezentacji.

 

Jeśli wygramy w końcu z Brazylijczykami, to da nam tyle siły, żeby częściej pokonywać "Canarinhos"?

 

W meczach towarzyskich udawał się nam ta sztuka, wygrywaliśmy też pojedyncze spotkania Ligi Światowej, ale jednak największą sztuką jest pokonać wielkiego rywala w meczu o wielką stawkę. Dlatego czapki z głów przed polskimi siatkarzami za to co zrobili w pamiętnym meczu na Mistrzostwach Świata z Rosją. Polscy kibice są najlepsi na świecie, polscy siatkarze są prawie najlepsi i mamy okazję, żeby niedługo byli na takim samym poziomie.

 

Starczy nam siły, wiary i motywacji, żeby walczyć o 3 miejsce ? Czy nie powtórzy się historia sprzed dwóch lat, że zajdzie z nas powietrze?

 

Przegraliśmy z Brazylią i teraz okaże się czy nasz zespół w momentach kiedy nie idzie, będzie potrafił się podnieść. Myślę, że nawet nie trzeba przypominać i ostrzegać przed świetnie wyszkolonymi Amerykanami. Należy bardzo szybko zapomnieć o piątkowym zwycięstwie, ale tak samo o sobotniej porażce i zagrać nowy, dobry mecz. Jeżeli znów wygramy to myślę, że można powiedzieć, że jest postęp i wykorzystaliśmy szansę jaką jest turniej finałowy.

 

Parę turniejów finałowych Ligi Światowej już pan widział, czy ten jest najlepszy w historii?

 

Nie mogę powiedzieć, że jest najlepszy w historii bo było wiele wspaniałych turniejów. Nie chciałbym powiedzieć, że najlepszy bo nic na to nie wskazuje. Pierwszy dzień bardzo męczące, zacięte mecze; drugiego dnia łatwe zwycięstwa. Przypomnijmy, że 6 lat temu, w Katowickich półfinałach kiedy Brazylijczycy wygrali turniej, przegrywali z Serbami 0:2 i mecz wygrali. Podobnie było w zwycięskim dla Włochów meczu z Rosją, wtedy były dramatyczne półfinały, niesamowite zwroty akcji, potem w finale myślę, że narodził się wielki zespół brazylijski.

 

Jeśli chodzi o poziom meczów, może faktycznie bywały lepsze turnieje, a jeśli weźmiemy pod uwagę organizację i oprawę kibicowską jest najlepiej?

 

Nic innego nie mogę dodać, mogę tylko potwierdzić to co mówią wszyscy obserwatorzy z całego świata. Perfekcyjna organizacja, kibice zachowują się wzorowo, można być tylko przerażonym, że 140 decybeli a na trybunach małe dzieci. Ale mówiąc poważnie wielkie brawa dla rodziców, że zachęcają dzieci do sportu, widać, ze ich miłość do siatkówki jest tak wielka że mimo hałasu przychodzą z dziećmi. Turniej jest świetny, oby tylko było 3 miejsce, to wtedy będziemy mogli go uznać za w pełni udany.

 

Rozmawiał – Tomasz Kowalczyk

źródło: wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved