Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Rosjanie pierwszymi finalistami Ligi Światowej 2007

LŚ: Rosjanie pierwszymi finalistami Ligi Światowej 2007

O godz. 17:00, w katowickim Spodku zaczęły walkę o finał tegorocznej Ligi Światowej drużyny Rosji i USA. Mecz wygrali Rosjanie 3:1 i są pierwszymi finalistami Ligi Światowej 2007.

309_t.jpg Dzisiejsze półfinałowe spotkanie Amerykanie rozpoczynają od błędów w polu zagrywki oraz w elemencie ataku, oddając Rosjanom pierwsze dwa punkty, 2:0. Jednak szybko Amerykanie odrabiają straty i po błędzie Semena Poltavskiego w ataku wychodzą na prowadzenie 5:4. Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych utrzymują jednopunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Zacięta walka o każdy punkt trwa przez najbliższe kilka minut. W amerykańskim zespole pierwsze skrzypce w ataku grają William Priddy i Gabriel Gardner . Z kolei w ekipie Rosji prym wiedzie Poltavsky i Kuleshov . Na II przerwę techniczną zawodnicy schodzą z różnicą jednego punktu, 16:15 dla Rosji. Po wznowieniu gry podopieczni trenera Wladimira Alekno odskakują rywalom na dwa oczka 18:16 i przez najbliższe kilka minut utrzymują taki stan rzeczy 19:17. Niestety błąd zagrywki Poltavskiego i coraz skuteczniejsze ataki Amerykanów pozwalają zniwelować straty i doprowadzić do remisu po 20. Pomimo dobrej gry w polu obrony oraz w ataku zawodników Stanów Zjednoczonych nie udaje się im utrzymać kontaktu punktowego z rywalami. Rosjanie ponownie zdobywają dwupunktową przewagę 22:20 i 23:21. Pierwszego seta kończy atak w aut Gabriela Gardnera . Rosjanie wygrywają 25:22 .

Drugi set rozpoczyna się od wyrównanej walki. Priddy’ego i Gardnera w elemencie ataku skutecznie wspiera Riley Salmon . Obie drużyny w pierwszej fazie tej partii nie pozwalają na uzyskanie przez rywala znaczącej przewagi 2:2, 5:4. Od stanu 6:4 dla Amerykanów zawodnicy trenera Hugh McCutcheona rozpoczynają konsekwentnie punktować Rosjan. Dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:6 powiększa się z akcji na akcję (9:6, 12:8, 14:9). Na II przerwie technicznej zawodnicy z USA prowadzą już sześcioma oczkami 16:10. Liderem zespołu amerykańskiego jest William Priddy , który skutecznie gra w przyjęciu i ataku. Do samego końca tej partii Amerykanie nie pozwalają wydrzeć sobie prowadzenia, utrzymując wysoką przewagę punktową 19:13, 22:15, ostatecznie zwyciężając 25:17 .

310_t.jpg Deklasacja, jaką zafundowali Amerykanie rywalom w drugim secie, pozytywnie wpłynęła na Rosjan, którzy do kolejnej odsłony spotkania przystąpili bardzo skoncentrowani. W pierwszej fazie trzeciego seta na parkiecie toczyła się wyrównana gra 3:3, 6:6, 7:7. Jednopunktową przewagę na I przerwie technicznej osiągnęli Rosjanie 8:7. Tuż po przerwie siatkarze zza naszej wschodniej granicy najwyraźniej postanowili zrewanżować się Amerykanom, i rozpoczęli bezlitosny marsz po zwycięstwo. Od stanu 9:7 prowadzenie Rosjan w przeciągu kilku minut zwiększyło się do pięciu oczek 14:9. Głównym sprawcą tej sytuacji był Semen Poltavsky , który bardzo mocnymi atakami oraz zagrywkami siał postrach w szeregach Amerykanów. Prowadzenie Rosjan nadal rosło 18:9, 20:10, 23:12. Amerykanom nie pomogło nawet wprowadzenie Stanleya na boisko, który zmienił opadającego z sił Gardnera . Rewanż Rosjan zakończył się zwycięstwem 25:13 .

Ostatni set spotkania również rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt. Amerykanie chcąc utrzymać się w grze nie odpuszczali Rosjanom żadnej piłki 2:2, 5:3, 6:5. Jednak zmobilizowani możliwością gry w wielkim finale LŚ Rosjanie ani przez moment nie pozwolili rywalom na uzyskanie znaczącej przewagi. Po ataku Poltavskyego zawodnicy rosyjscy zeszli na I przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem, które do kolejnej przerwy w grze zwiększyło się do trzech punktów 16:13. Pomimo dobrego wprowadzenia się do gry Stanleya oraz waleczności Priddyego Amerykanom nie udało się powstrzymać rozpędzonego już zespołu rosyjskiego. Podopieczni trenera Wladimira Alekno prowadzili 20:18, 23:20, bo ostatecznie zwyciężyć 25:21 .

Rosja – USA 3:1

(25:22, 17:25, 25:13, 25:21)