Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Jednak Brazylia z Rosją w finale Ligi Światowej 2007

LŚ: Jednak Brazylia z Rosją w finale Ligi Światowej 2007

W drugim połfinale tegorocznej edycji Ligi Światowej, reprezentacja Brazylii pokonała Polskę 3:1, po zaciętym, ale stojącym na nie najwyższym poziomie sportowym spotkaniu. Polacy zagrają jutro z USA o brązowy medal.

I SET

Mecz rozpoczął się przy olbrzymim tumulcie kibiców zgromadzonych w katowickim „Spodku”. Polacy po raz pierwszy objęli prowadzenie po autowym ataku ze środka siatki Gustavo (2-1). W kolejnych akcjach na tablicy wyników pojawiał się remis 4-4, 5-5, 7-7. Pierwsza przerwa techniczna rozpoczęła się od 315_t.jpg prowadzenie biało-czerwonych 8-7, po błędzie zagrywki Giby . Bardzo szybkie rozegranie Ricardo i wspaniałe obrony Brazylijczyków wyprowadzają „Canarinhos” na prowadzenie 10-9, 11-10, 13-11. Polscy siatkarze doprowadzają jednak szybko do remisu 13-13 po ataku z lewego skrzydła Sebastiana Świderskiego . Przy stanie 15-13 dla gospodarzy trener – Bernardo Rezhende po raz pierwszy poprosił o „czas” dla swojego zespołu. Na drugą przerwę techniczną obie drużyny zeszły przy prowadzeniu Polaków 16-14. Mistrzowie Świata bardzo szybko wyrównali stan seta 16-16, po „asie” Giby . Niesieni głośnym dopingiem gospodarze ponownie objęli dwu-punktowe prowadzenie 18-16. Przy stanie 21-22 trener Lozano po raz drugi poprosił o czas. Na tablicy wyników w decydującym momencie seta pojawił się remis 23-23 a po dwóch błędach Polskich siatkarzy – Sebastiana Świderskiego (aut) oraz Mariusza Wlazłego , Brazylia wygrała pierwszego seta 25-23 i objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

II SET

Walką „punkt za punkt” rozpoczęły obie ekipy drugiego seta 2-2, 3-3, 4-4. Brazylia popełniła kilka błędów w ataki i Polacy wyszli na prowadzenie 7-4 a zdenerwowany trener Rezhende bardzo szybko poprosił o czas. Na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem zeszli gospodarze 8-5. Bardzo dobre ataki Mariusza Wlazłego i Michała Winiarskiego , który sprytnie obijał blok Brazylijczyków utrzymują dość znaczną przewagę Polaków 12-8. Brazylia bardzo szybko doprowadza do remisu po cztero-punktowym przestoju biało-czerwonych 12-12, 13-13. Na drugą przerwę techniczną Polscy siatkarze 316_t.jpg prowadzili 16-13, po wspaniałym pojedynczym bloku Daniela Plińskiego . Po przerwie polska „ściana” była nie do przejścia dla Mistrzów Świata, którzy trzy razy z rzędu zostali zablokowani na pojedynczym bloku! (18-13). Z pięciopunktowej zaliczki nie pozostało wiele, biało-czerwoni popełnili kilka błędów w ataku i prowadzili już tylko 19-18. W końcówce seta dwupunktowa zaliczka gospodarzy 22-20, 23-21. Przy stanie 23-22 Gustavo wykonał zagrywkę w siatkę i biało-czerwoni mieli pierwszą piłkę setową w całym spotkaniu (24-22). Ostatecznie po bardzo zaciętej walce Polscy siatkarze zwyciężyli 25-23 i doprowadzili do remisu 1:1 w całym meczu. (Warto podkreślić, że do końca drugiej partii Brazylijczycy po własnych błędach oddali Polakom 19 pkt., przy tylko 8 Polaków.)

III SET

Początek trzeciej partii rozpoczął się od remisów 1-1, 2-2. Brazylia uzyskała jednak szybko dwupunktową przewagę 4-2, 5-3 a po bloku Rodrigao na Plińskim trener Lozano poprosił o pierwszy czas. Przerwa nie pomogła gospodarzom, którzy stracili kolejne punkty i przegrywali już 4-8. Przy stanie 5-9 po raz pierwszy na boisku pojawił się kapitan reprezentacji Polski – Piotr Gruszka , który zastąpił lekko, kontuzjowanego Sebastiana Świderskiego . W kolejnych akcjach „Canarinhos” kontrolowali przebieg seta prowadząc 11-6, 12-7, 14-9. Jeszcze przed przerwą techniczną trener Raul Lozano wykorzystał drugi „czas” (9-15). Polscy siatkarze nie potrafili odrobić przewagi Brazylii przegrywając 14-20, 16-21, 19-23, 20-24. Mistrzowie Świata bez większych problemów wygrali trzeci set 25-21 obejmując ponownie prowadzenie w meczu, 2:1.

IV SET

W wyjściowym składzie polskiej drużyny trener Lozano przeprowadził dwie zmiany. Na boisku pojawił się Wojciech Grzyb oraz Piotr Gruszka . Polacy rozpoczęli od prowadzenia 3-1 jednak szybko na tablicy wyników pojawił się remis 3-3, 5-5. Bardzo wyrównana walka toczyła się w środkowej części seta 317_t.jpg 11-11, 12-12, 13-13, 15-15. Na drugiej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili 16-15. Kolejne trzy akcje należały jednak do Mistrzów Świata, którzy bardzo szybko rozgrywali piłkę na siatce gubiąc polski blok (16-18). Przy stanie 21-18 dla Brazylii trener Lozano „wziął czas”. Końcówka była bardzo dobra w wykonaniu Brazylii 19-22, 20-23, 21-23, 21-24. Biało-czerwoni zdołali jednak jeszcze odrobić dwa punkty 23-24. Mistrzowie Świata pokonali ostatecznie Polaków 25-23 i w całym meczu 3:1.

MVP spotkania został wybrany rozgrywający reprezentacji Brazylii – Ricardo . Brazylijczycy dominowali praktycznie w każdym elemencie nad Polakami, popełniając jedynie więcej błędów. Fantastyczne spotkanie rozegrał lider Mistrzów Świata – Giba – zdobywca 26 pkt.

Polska – Brazylia 1:3

(23:25, 25:23, 21:25, 23:25)

Składy:

Polska: Zagumny, Pliński, Kadziewicz, Świderski, Winiarski, Wlazły, Gacek (L) oraz Bąkiewicz, Grzyb, Szymański, Gruszka.

Brazylia: Ricardo, Rodrigo, Gustavo, Dante, Andre, Giba, Sergio (L) oraz Marcelo, Anderson, Andre Heller, Murilo.