Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Finał LŚ: Polscy siatkarze pokonali Francję po tie-breaku

Finał LŚ: Polscy siatkarze pokonali Francję po tie-breaku

Sporą dawkę emocji zapewnili polskim kibicom nasi reprezentanci, którzy po dramatycznym meczu zwyciężyli 3:2 Francję, w spotkaniu otwierającym walkę w gr. E Finału Ligi Światowej.

299_t.jpg Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy set spotkania pomiędzy zespołami Polski i Francji rozpoczął się od wyrównanej walki. Na trzypunktowe prowadzenie gospodarze wyszli po potrójnym bloku na Guillaume Samicy , zaś chwilę później błąd popełnili Francuzi. Na I przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili prowadząc 8:4. Po ataku Mariusza Wlazłego nasza reprezentacja miała już pięciopunktowe prowadzenie i trener Philippe Blain poprosił o czas. Przy stanie 15:10 Samica zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki, ale już chwilę później Polacy schodzili na II przerwę techniczną prowadząc 16:11. Po przerwie świetną zagrywką popisał się Sebastian Świderski i było już 18:12. Niestety polscy siatkarze też popełniali błędy i stracili szybko trzy punkty w jednym ustawieniu, a trener Raul Lozano poprosił o czas. Jednak wydawało się, że biało-czerwoni stanęli. Atak Rouzier zmniejszył straty Francuzów do jednego punktu. Wszystko wskazywało na to, że już do końca zespół francuski nie odpuści i będzie zacięta końcówka. Pierwszą piłkę setową Polacy wywalczyli dopiero po ataku Michała Winiarskiego , jednak chwilę później Świderski zaserwował w aut. Długo trwało zanim poznaliśmy zwycięzcę pierwszej partii. Szczęśliwym plasem zakończył ją Sebastian Świderski wynikiem 38:36.

W drugim secie od początku w zespole Francji pokazał się Stéphane Antiga , a po błędzie zagrywki Łukasza Kadziewicza goście wyszli na prowadzenie 3:2. Po bloku Samicy na Winiarskim ich przewaga urosła do dwóch punktów. Po autowym ataku Kieffera wynik meczu wyrównał się, jednak chwilę później błąd na zagrywce popełnił Wlazły i Francuzi zeszli na I przerwę techniczną prowadząc 8:7. Ponowny błąd Kieffera dał nam pierwsze prowadzenie w tym secie 9:8. Tym razem od początku widać było, że walka będzie wyrównana. 14:12 dla biało-czerwonych zrobiło się po autowej zagrywce Vadeleux . Na II przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 16:13 dla reprezentacji Polski. Jednak znów naszym siatkarzom przytrafił się przestój i straciliśmy dwa punkty pod rząd, a chwilę później Francuzi wyrównali. Przy stanie 17:17 o czas poprosił Raul Lozano. Atak Stéphane Antigi wyprowadził zespół francuski na prowadzenie 20:17. Polacy popełniali błędy praktycznie w każdym elemencie gry i o drugi czas Raul Lozano musiał prosić przy stanie 23:17 dla Francji. Goście wygrali drugą partię 25:19.

300_t.jpg Trzecią partię lepiej rozpoczęli Francuzi i to oni utrzymywali minimalne prowadzenie. Świetnie funkcjonował blok, w którym rewelacyjnie spisywał się Romain Vadeleux . Goście dosyć szybko odskoczyli na trzy punkty, w czym pomagali im nasi siatkarze, popełniając błędy. Na I przerwę techniczną zespoły zeszły przy stanie 8:5 dla gości. Francuzi bez większych problemów utrzymywali trzy-, czteropunktowe prowadzenie. W ataku bardzo dobrze spisywał się 20-letni Rouzier . W naszym zespole za Mariusza Wlazłego pojawił się Grzegorz Szymański , zaś kontuzjowanego Winiarskiego musiał zastąpić Michał Bąkiewicz . Po tych zmianach biało-czerwoni zaczęli odrabiać straty, ale na II przerwę techniczną schodziliśmy przegrywając 14:16. Przy stanie 19:16 dla gości świetną kiwką popisał się Rouzier i polski zespół znów znalazł się w opresji. Bardzo mocny atak Romaina Vadeleux dał Francuzom piłkę setową, a chwilę później było już 25:21 dla gości.

W czwartym secie Polacy od początku grali skupieni i rozpoczęli od prowadzenie 4:0. Już przy tym wyniku o czas poprosił trener Blain. Blok Kadziewicza i Bąkiewicza na Antidze dał naszym siatkarzom szósty punkt, a zarazem czteropunktowe prowadzenie. Na I przerwę techniczną obie drużyny schodziły przystanie 8:3 dla Polski. Po błędzie Grzegorza Szymańskiego Francuzi zmniejszyli straty do trzech punktów. Jednak chwilę później „Gelu” zrehabilitował się i Polacy utrzymywali kilkupunktową przewagę. Autowa zagrywka Pujola biało-czerwoni prowadzili dosyć bezpiecznie 15:11, a chwilę później Michał Bąkiewicz zdobył kolejny punkt i zespoły zeszły na II przerwę techniczną. Niestety ponownie naszej drużynie przytrafił się przestój w grze, ale tym razem nie na tyle, aby oddać całą przewagę. 20 punkt zdobył Szymański pojedynczym blokiem na Samicy. Końcówka seta należała już pewnie do naszego zespołu, a zakończył go Grzegorz Szymański .

301_t.jpg O wyniku całego spotkania miał zadecydować tie-break. Lepiej rozpoczęli go Francuzi, od prowadzenia 4:2. Jednak po bloku Bąkiewicza i Plińskiego na Rouzier , a następnie bloku Zagumnego i Plińskiego na Samicy na tablicy wyników pojawił się stan 5:4 dla biało-czerwonych. Wtedy o czas poprosił trener Blain, a tuż po tej przerwie szósty punkt dla Polski zdobył Michał Bąkiewicza. Dobrze w bloku grali także Francuzi i po jednym z nich wynik znów się wyrównał. Zmiana boisk nastąpiła po ataku Grzegorza Szymańskiego przy stanie 8:7 dla gospodarzy. Trzeba przyznać, że Szymański świetnie wprowadził się do gry i zmobilizował kolegów do walki. Blok Łukasza Kadziewicza na Vadeleux powiększył prowadzenie Polaków do trzech punktów. Końcówkę meczu nasi reprezentanci mieli bardzo dobrą, choć nie ustrzegli się błędów. Całe spotkanie zakończył Romain Vadeleux posyłając zagrywkę w aut.

Polska – Francja 3:2

(38:36, 19:25, 21:25, 25:21, 15:11)

Polska: Zagumny, Kadziewicz, Pliński, Wlazły, Winiarski, Świderski, Gacek (libero) oraz Bąkiewicz, Szymański, Gruszka, Grzyb, Żygadło

Francja: Rouzier, Vadeleux, Pujol, Samica, Kieffer, Antiga, Exiga (libero) oraz Montmeat, Le Marrec, Slavev