Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Finał LŚ: Bułgaria pokonała 3:2 Brazylię

Finał LŚ: Bułgaria pokonała 3:2 Brazylię

W pierwszym spotkaniu grupy F rundy finałowej Ligi Światowej reprezentacja Bułgarii pokonała 3:2 Brazylię. Mistrzom świata nie udał się więc rewanż za zeszłoroczną porażkę w turnieju finałowym w Moskwie.

Bułgarzy już na początku spotkania pokazali, że z nimi nie będzie tak łatwo. Przy drugiej piłce Brazylijczyków, Kazijski pojedynczym blokiem zatrzymał atak Andersona . Gdy Dante przy ataku wpadł w siatkę, Bułgarzy prowadzili 5:3. Canarinhos szybko straty odrobili i po ataku Giby był już remis 7:7 a skuteczna kontra Rodrigao pozwoliła zejść podopiecznym Bernando Rezende na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:7. Skuteczna kontra Giby podwyższyła prowadzenie Brazylii do 12:10. Kolejny remis 15:15 miał miejsce po skutecznym bloku Kazijskiego i Cwetanova na Gibie . Kiedy kontry nie skończył V. Nikołow , Brazylijczycy nabrali pewności w swojej grze. Dzięki niej odskoczyli na cztery punkty. Przy ataku Kazijskiego Brazylijczycy dotknęli siatki i było 21:18 dla podopiecznych trenera Rezende . Wtedy kontrę skończył Konstantinow i przewaga brazylijskiej drużyny stopniała do 21:19. W końcówce Brazylia ponownie odskoczyła i wygrała seta 25:21.

298_t.jpg Początek drugiej partii był również wyrównany po obu stronach siatki. Gdy zagrywki Gajdarskiego nie przyjął Sergio było 6:5 dla reprezentacji Bułgarii, a autowy atak Giby i as serwisowy V. Nikołowa pozwoliły zejść na przerwę techniczną przy prowadzeniu Bułgarów 8:6. Skuteczna zagrywka Gustavo sprawiła, że Brazylijczycy ponownie wyrównali, do stanu 15:15. Na drugą przerwę techniczną zespoły zeszły po autowym ataku Andersona . Po przerwie Konstantinow pojedynczym blokiem zatrzymuje Gibę , który w kolejnej akcji posyła piłkę w aut. Bułgaria prowadziła wtedy 18:14 i przewagę tą utrzymała do końca partii. Seta zakończył autowy atak Andersona .

W miejsce Andersona w brazylijskiej drużynie od początku trzeciego seta wystąpił Andre . Po ataku Rodrigao i nieporozumieniu w drużynie Bułgarów, Brazylijczycy prowadzili 2:0. Taka przewaga utrzymała się do pierwszej przerwy technicznej. Po niej Giba atakuje w siatkę a kontrę kończy V. Nikołow . Na tablicy wyników widnieje remis 8:8. Po asie serwisowym Rodrigao Brazylia odskakuje na 13:10. Jednak niedługo potem kapitalnie zagrywa Kazijski . Jego punktująca zagrywka daje remis po 14. Dwa ataki Gustavo dały Brazylijczykom prowadzenie 16:14. Przewaga ta utrzymywała się już przez dłuższy czas. W końcówce seta Andre podwyższył ją do 23:20 a Konstantinow dotykając przy ataku siatki dał Brazylijczykom piłkę setową. Wykorzystał ją Giba atakując po bloku. Brazylia wygrała partię 25:20.

297_t.jpg W czwartym secie trener Stoyew postawił na młodość. Na boisku pojawił się Jordanow i Nikołaj Nikołow . Już w pierwszych akcjach tej partii Bułgarzy dwa razy zablokowali Gibę . Dwa punkty zdobyte na początku seta procentowały w dalszej jego części. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły po ataku Gajdarskiego i prowadzeniu Bułgarów 8:6. Skuteczna kontra Dante zmniejszyła prowadzenie Bułgarów do jednego punktu a po ataku z drugiej piłki brazylijskiego rozgrywającego Ricardo , Canarinhos wyszli na prowadzenie 12:11. Bułgarzy nie pozwolili długo przewodzić obecnym mistrzom świata. Po bloku Nikołaja Nikołowa na Dante drużyna z Bałkanów powróciła na prowadzenie, tym razem 18:16. W końcówce w drużynie z Europy pojawił się młody Ananiew , co było niezwykle trafnym posunięciem trenera Stoyewa . Od razu po wejściu młody Bułgar skutecznie zaatakował robiąc to później wielokrotnie. Po autowym ataku Bułgarów, Brazylijczycy wyszli na prowadzenie 21:20. Jednak w bloku skutecznie zagrał Cvetanow i to podopieczni trenera Stoyewa prowadzili 22:21. Później skutecznie atakowali młodzi – Jordanow i Ananiew . To atak tego pierwszego rozstrzygnął partię na koniec Bułgarów.

Martin Stoyew także w tie-breaku zaufał swoim młodym zawodnikom, a Jordanow, Nikołow i Ananiew nie zawiedli. Dzięki błędom brazylijskich graczy Danetego i Rodrigao Bułgarzy cieszyli się z prowadzenia 6:3. Wtedy skutecznie na siatce zagrał Nikołaj Nikolow , zwiększając prowadzenie swojej drużyny do 7:3. Brazylijczycy zdołali jedynie trochę odrobić straty, m.in. po skutecznej acz szczęśliwej zagrywce Ricardo, po której Bułgarzy prowadzili 8:6. Bułgarski zespół zaczął skutecznie grać w ataku, w czym pomógł rozgrywający – Zhekov , sprytnie i mądrze rozdzielając piłki. Gdy zatrzymany zostaje Giba . Bułgaria ma pierwszą piłkę setową przy prowadzeniu 14:10. Brazylijczycy zdołali jeszcze tylko zatrzymać atak Ananiewa , jednak młody Bułgar we kolejnej akcji się już nie pomylił i zakończył całe spotkanie. Bułgaria sprawiła dużą niespodziankę i wygrała całe spotkanie 3:2.

Brazylia – Bułgaria 2:3

(25:21, 20:25, 25:21, 23:25, 12:15)

Brazylia : Giba, Anderson, Gustavo, Rodrigao, Ricardo, Dante, Sergio (libero) oraz Andre, Marcelo

Bułgaria : Cwetanow, Żekow, Gajdarski, Kazijski, W. Nikolow, Konstantinow, Salparow (libero) oraz N. Nikołow, Ananiew, Jordanow, Aleksiew