Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Guillaume Samica – kandydat na MVP turnieju finałowego LŚ

Guillaume Samica – kandydat na MVP turnieju finałowego LŚ

fot. archiwum

26-letni, mierzący 198 cm wzrostu Guillaume Samica, jest zdaniem pls.pl ostatnim kandydatem do miana najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) finałów Ligi Światowej 2007 w Katowicach.

W chwili obecnej jest to najbardziej wartościowy zawodnik zespołu francuskiego – uważa siatkarski ekspert Krzysztof Kowalczyk . – W fazie grupowej zagrał chyba we wszystkich meczach. Jego najmocniejszym atutem jest atak. Ma też mocną zagrywkę i dobrze gra w bloku. Z elementów siatkarskiego rzemiosła najsłabsze ma przyjęcie.

 

Krzysztof Kowalczyk przypomniał, że Samica debiutował w meczach Ligi Światowej w 2004 roku przeciwko Polsce rozgrywanych na terenie Francji. Trójkolorowi wygrali wówczas trzy z czterech spotkań. 

Już wtedy pokazał wolę walki i dużę agresję wobec rywala – wspomina Krzysztof Kowalczyk. – Potrafi prowokować przeciwnika w sposób niedostrzegalny dla kibica. Dla widzów jego gra również nie rzuca się w oczy. Jest to jednak zawodnik bardzo pożyteczny, o czym przekonał chyba wszystkich w meczach fazy grupowej.

 

Do tego w przypadku Guillaume Samiki dochodzi bardzo silny charakter. – Do niego właśnie idzie bardzo dużo piłek w ciężkich dla drużyny momentach – powiedział Krzysztof Kowalczyk. – On potrafi poderwać zespół w najtrudniejszych sytuacjach.

 

Mówiąc o grze Francji Kowalczyk dodał, że oni lubią długie wymiany na wykończenie przeciwnika. Gdy rywal nie chce kontynuować takiego sposobu gry, to zaczyna popełniać błędy. Obronę mieli kapitalną od zawsze.

 

W ostatnich dziesięciu latach z Francją nie mieliśmy zbyt wielu okazji, że sprawdzić swoje siły. Poza meczami Ligi Światowej w 2004 roku Polska miała jeszcze okazję zmierzyć się m.in. w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata w 2002 roku. W Łodzi rok wcześniej Francuzi wygrali 3:0 i pozbawili gospodarzy złudzeń na awans do Mundialu w Argentynie. Była to chyba najbardziej przykra porażka polskiego zespołu w ostatnim dziesięcioleciu.

 

Na pewno trzeba będzie z Francuzami w Spodku prowadzić wymiany do końca i nie pękać – mówi Krzysztof Kowalczyk. – Kontratak z obrony jest ich najmocniejszym argumentem. Gdyby w tym elemencie rozgrywano mistrzostwa świata, to nasi rywali byliby regularnie ich medalistami.

 

Guillaume Samicaklub: Poitiers
data urodzenia: 28.09.1981
wzrost: 198 cm
waga: 84 kg

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved