Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Gwiazdy PLS według Strefy Siatkówki

Gwiazdy PLS według Strefy Siatkówki

Żaden zawodnik nie wygra sam meczu. Jest to prawda stara jak świat. Ale w każdej ekipie jest ktoś, kogo wyśmienita gra i charakter, motywuje kolegów do walki. Zobaczcie, kto w minionym sezonie pełnił taką funkcję w zespołach PLS-u.

BOT Skra Bełchatów:

Mariusz WlazłyData urodzenia: 04.08.1983
Wzrost: 194
Zasięg w bloku: 340
Zasięg w ataku: 360

Wraz z Bartkiem Nerojem i Robertem Milczarkiem tworzą najmłodsze trio zespołu mistrza Polski. To jednak nieprzeciętny talent Mariusza pozwolił mu na zostanie najjaśniejszą gwiazdą Skry Bełchatów. Do Bełchatowa trafił w połowie sezonu 2003/2004 i praktycznie od razu okrzyknięto go objawieniem sezonu. Wprawdzie zespół zdobył dopiero czwarte miejsce w rozgrywkach, jednak o świetnej grze Wlazłego mówiono głośno w środowisku siatkarskim. Była to zasługa m.in. tytułu dla najlepszego atakującego turnieju Pucharu Polski. Dwa kolejne sezony to same sukcesy – podwójne złoto mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski a także nagroda indywidualna dla najlepszego atakującego finału Pucharu Polski 2005/2006. W tym samym sezonie Wlazły otrzymał ponadto tytuł najlepszego sportowca Ziemi Łódzkiej w plebiscycie Dziennika Łódzkiego oraz najlepszego siatkarza sezonu w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego. Jakby tego było mało, Mariusz świetnie spisywał się podczas występów w kadrze narodowej. Nie jest to jednak tylko zasługa talentu sportowego. Wlazły sam przyznaje, że do każdego meczu podchodzi z minimalnym respektem do przeciwnika, niezależnie od jego klasy. Nigdy nie boi się atakować na pełnym zasięgu. Udowodnił to podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Japonii, gdzie po finale nominowano go do nagrody MVP. Póki co, Mariusz musi się zadowolić „tylko” srebrnym medalem mistrzostw, gdyż w batalii o nagrodę indywidualną przegrał z Brazylijczykiem Gibą. Jednak to z pewnością początek sukcesów Mariusza, nie tylko na polskich parkietach, lecz także na arenie międzynarodowej. Nadzwyczajne predyspozycje oraz ogromna ambicja i wola walki, które towarzyszą Wlazłemu, zapewne ułatwią mu to zadanie.

Zobacz również:

Zawodnicy BOT Skry Bełchatów w sezonie 2006/2007

Jastrzębski Węgiel:

Łukasz Kadziewicz

Data urodzenia: 20.09.1980
Wzrost: 206
Zasięg w bloku: 330
Zasięg w ataku: 350

Bardzo trudny charakter Łukasza Kadziewicza sprawia, że jeden ze zdolniejszych polskich siatkarzy, nie jest pupilem kibiców. Zacznijmy jednak od początku. Siatkówkę zaczął trenować w wieku dwunastu lat w rodzinnym Olsztynie. Pozostał tam na długie lata doskonaląc swoje umiejętności. W sezonie 2000/2001 odniósł swój pierwszy sukces pokazując się z dobrej strony na parkietach PLS-u, co zaowocowało powołaniem do kadry narodowej. Jednak dopiero za kadencji Raula Lozano Łukasz zaczął występować w biało-czerwonych barwach w podstawowej szóstce. Po odejściu z PZU AZS Olsztyn Kadziewicz na jeden sezon wyjechał do Rosji, gdzie występował w Gazpromie Surgut wraz z Robertem Pryglem. Jak sam mówi, była to dla niego dobra odmiana od polskiej ligi. W 2005 roku podpisał dwuletni kontrakt z Jastrzębskim Węglem, a w 2006 zdobył z tym klubem wicemistrzostwo kraju. Prywatnie Łukasz Kadziewicz jest uśmiechniętym, pogodnym człowiekiem. Jednak na boisku nie potrafi opanować, często skrajnych emocji. Lubi dyskutować zarówno z kolegami, jak i z sędziami. Pod względem sportowym rozwija się z sezonu na sezon. Oprócz fantastycznej gry na środku siatki, pracuje także nad elementem przyjęcia oraz zagrywki.

Zobacz również:

Zawodnicy Jastrzębskiego Węgla w sezonie 2006/2007

PZU AZS Olsztyn:

Paweł Zagumny

Data urodzenia: 18.10.1977
Wzrost: 200
Zasięg w bloku: 306
Zasięg w atalu: 321

Najlepszy rozgrywający mistrzostw świata 2006 w Japonii – Paweł Zagumny, to słynny rocznik 1977. Jest synem Lecha Zagumnego – byłego siatkarza stołecznej Legii, trenera AZS-u Politechnika Warszawska. Umiejętności w rozegraniu popularnego „Gumy” są znane fanom siatkówki nie od dziś. Dodatkowym atutem jest jego zagrywka – lekka, taktyczna brazylijka, która niegdyś była bardzo krytykowana. Obecnie Paweł posługuje się nią jak tajną bronią, podobnie jak kiwkami z drugiej piłki. Zagumny rozpoczynał karierę w stołecznym zespole MKS MDK, a następnie trafił do Czarnych Radom. W 1996 roku na cztery lata przeniósł się do drużyny Morza Szczecin. Stamtąd „wyłowili” to działacze włoskiej Padwy. W Edilbasso Paweł spędził trzy lata, jednak nie wybił się spośród innych zawodników. Dlatego też postanowił wrócić do kraju, a konkretnie do PZU AZS Olsztyn. Prywatnie Paweł sprawia wrażenie człowieka zamkniętego w sobie, niezbyt chętnie udzielającego wywiadów lub rozdającego autografy. Jednak jest to osoba spokojna, która nie przepada za medialnym szumem, skupiająca się jak najmocniej na swojej pracy.

Zobacz również:

Zawodnicy PZU AZS Olsztyn w sezonie 2006/2007

Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa:

Krzysztof Gierczyński

Data urodzenia: 23.01.1976
Wzrost: 193
Zasięg w bloku: 320
Zasięg w ataku: 335

Należy do starszego pokolenia zawodników na krajowych parkietach. Od czterech lat niezmiennie występuje w czołowym zespole ekstraklasy – częstochowskim AZS-ie i należy do jego filarów. Docenił to w tym sezonie trener reprezentacji Polski – Raul Lozano, powołując Krzyśka do kadry. Ten jednak odmówił, co wywołało wiele kontrowersji. Swoją decyzje motywował słowami: – Raczej nie jestem zainteresowany grą w kadrze. Jestem za stary na takie eksperymenty i nie chcę blokować miejsca młodym. Atutem Gierka jest nie tylko świetne przyjęcie, ale także bardzo mocny atak. Pod tym względem przypomina on Sebastiana Świderskiego, gdyż obaj mierzą po 193 cm, lecz niski jak na siatkarzy wzrost nadrabiają świetnym wyskokiem. W zeszłym sezonie Krzysiek został wyróżniony tytułem najlepszego częstochowskiego siatkarza, wyprzedzając w rankingu Phillipa Eathertona o ponad 180 głosów. W nadchodzącym sezonie Krzysiek nadal będzie bronił barw drużyny z Częstochowy, miejmy nadzieję, że z dobrym skutkiem.

Zobacz również:

Zawodnicy Wkręt-Metu Domexu AZS Częstochowa w sezonie 2006/2007

Asseco Resovia SSA Rzeszów:

Grzegorz Pilarz

Data urodzenia: 12.02.1980
Wzrost: 190
Zasięg wbloku: 315
Zasięg w ataku: 335

Jest jednym z najbardziej cenionych rozgrywających w Polskiej Lidze Siatkówki. Jako mistrz Polski kadetów i podwójny mistrz Polski juniorów, Pilarz zadebiutował na pierwszoligowych parkietach w Stolarce Wołomin. Po roku przerwy ponownie powrócił do krajowej elity, tym razem w barwach Ivettu Jastrzębie Borynia, z którym wywalczył mistrzostwo Polski. W żadnym z dotychczasowych zespołów nie udało mu się przebić do podstawowej „szóstki”. Szansę taką otrzymał dopiero w Rzeszowie, gdzie jego talent dostrzegł trener Such. Tutaj szybko stał się pewnym punktem zespołu, a w minionym sezonie był kapitanem Resovii. Jego stałe postępy dostrzegł trener reprezentacji Polski, Raul Lozano, który dwukrotnie powołał go do szerokiej kadry na rozgrywki Ligi Światowej. Od przyszłego sezonu Pilarz będzie stanowił o sile Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle.

Zobacz również:

Zawodnicy Resovii Rzeszów w sezonie 2006/2007

Mostostal-Azoty SSA Kędzierzyn–Koźle:

Bartosz Kurek i Jakub Jarosz

Data urodzenia: 29.08.1988   Data urodzenia: 10.02.1987
Wzrost: 205           Wzrost: 196
Zasięg w bloku: 328       Zasięg w bloku: 320
Zasięg w ataku: 350       Zasięg w ataku: 350

Dwa młode wilki Mostostalu kontynuują rodzinne, siatkarskie tradycje. Ojciec Bartka jest najbardziej znanym i utytułowanym siatkarzem AZS-u PWSZ Nysa, z kolei ojciec Kuby – Maciej, jest trzykrotnym wicemistrzem Europy, a jako trener zdobył m. in. dwukrotnie mistrzostwo Polski. Zarówno Kurek jak i Jarosz są zawodnikami uniwersalnymi. Obaj świetnie radzą sobie w ataku, jak i w przyjęciu. Kurek, mimo że jest najmłodszym zawodnikiem Mostostalu bez wątpienia wyrósł na gwiazdę zespołu. To właśnie on w ciężkich momentach ciągnął grę. Te same słowa idealnie pasują do drugiego z kędzierzyńskich przyjmujących, który zajął miejsce w składzie wyjściowym, zastępując na pozycji atakującego Marcela Gromadowskiego. Obaj siatkarze Mostostalu zostali powołani do szerokiej kadry Raula Lozano. Kurek bardzo udanie zadebiutował w tegorocznej fazie interkontynentalnej Ligi Światowej.

Zobacz również:

Zawodnicy Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2006/2007

Jadar Sport S.A. Radom:

Sebastian Pęcherz

Data urodzenia: 12.12.1985
Wzrost: 192
Zasięg w bloku: 324
Zasięg w ataku: 335

Pęcherz zadebiutował w Polskiej Lidze Siatkówki w wieku 19 lat, w barwach Górnika Radlin. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma wiele sukcesów, nie tylko w hali ale także na piasku. Jest złotym medalistą mistrzostw Polski młodzików, złotym i brązowym medalistą mistrzostw Polski kadetów, wicemistrzem Europy kadetów i brązowym medalistą mistrzostw Polski juniorów. Brał również udział w Uniwersjadzie w Izmirze, gdzie polska reprezentacja zajęła 5. miejsce. W siatkówce plażowej został m. in. podwójnym mistrzem Polski kadetów, wicemistrzem Polski juniorów. Z kolei na mistrzostwach świata w Grecji zajął 4. miejsce. Z Radlina, który spadł do I ligi, przeniósł się do Radomia, z którym w 2006 roku awansował do PLS. Pęcherz przez cały sezon prezentował wyśmienitą formę. Był najskuteczniejszym siatkarzem zespołu w fazie zasadniczej PLS. Jego dobrą postawę na boisku po raz kolejny dostrzegł Krzysztof Felczak, powołując go do szerokiej kadry B, jednak z przyczyn rodzinnych Pęcherz zrezygnował z udział w zgrupowaniu.

J.W. Construction AZS Politechnika Warszawska:

Mark Siebeck

Data urodzenia: 14.10.1975
Wzrost: 195
Zasięg w bloku: 318
Zasięg w ataku: 345

Jednego z najnowszych nabytków warszawskiego klubu – Marka Siebecka, można nazwać sławnym synem sławnego ojca. Frank Siebeck był bowiem lekkoatletą, płotkarzem na 110 m, wielokrotnym mistrza NRD i olimpijczykiem z Monachium w 1972. Sportowa przeszłość ojca skłoniła Marka do rozpoczęcia kariery. Wybrał jednak siatkówkę, co było świetnym posunięciem. Mieszkając w Niemczech grał m.in. w VFB Friedrieshafen i VV Leipzig. W 2002 roku postanowił zmienić otoczenie i wyruszył na podbój Polski. Trafił do olsztyńskiego PZU AZS, gdzie grał aż cztery lata. Przyszedł jednak czas na kolejną zmianę. Tym razem Mark postanowił pomóc w zespole Politechniki, który w tym sezonie stawia sobie bardzo wysokie cele. Do sukcesów Marka Siebecka należą: wicemistrzostwo Polski z PZU AZS w 2004 i 2005 roku, brązowy medal MP 2006, a także trzecie miejsce w Lidze Mistrzów z VFB Friedrieshafen. Nie można także zapomnieć, że jest on regularnie powoływany do szerokiej kadry Niemiec. Z pewnością wraz z Radkiem Rybakiem stworzą świetny duet, który jest w stanie zaprowadzić Politechnikę nawet po medal.

BKSCh Delecta Bydgoszcz:

Krzysztof Janczak

Data urodzenia: 12.11.1974
Wzrost: 202
Zasięg w bloku: 335
Zasięg w ataku: 353

To siatkarz, który z niejednego pieca chleb jadał. Był uczestnikiem Olimpiady w Atlancie, gdzie Polacy zajęli miejsca 11-12. W Polskiej Lidze Siatkówki grał w Jastrzębiu i we Wrocławiu. Jak podkreśla, w Polsce nie przedstawiono mu satysfakcjonujących propozycji, co skłoniło go do wyjazdu z kraju. Siatkarskiego rzemiosła uczył się dalej w Rosji, Grecji, Francji i we Włoszech, by po czterech latach rozłąki z krajem, ponownie pojawić się na ligowych parkietach. W styczniu 2007 r. skończył mu się kontrakt z włoskim drugoligowcem – Premier Hotels Cremo i postanowił przenieść się do beniaminka PLS – Delecty Bydgoszcz. Na jego doświadczenie oraz grą w ataku bardzo liczył trener Popik. W Bydgoszczy Janczak świetnie uzupełniał się z Krzysztofem Kocikiem. Właśnie ta para zdobyła dla Delecty ponad 50% punktów, w dużej mierze przyczyniając się do utrzymania zespołu w PLS.

EnergiaPro Gwardia Wrocław:

Bartosz Janeczek

Data urodzenia: 12.07.1987
Wzrost: 198
Zasięg z wyskoku do bloku: 323
Zasięg z wyskoku do ataku: 352

Obok Jędrzeja Śląskiego i Piotra Marciniaka był jednym z najmłodszych zawodników EnergiPro Gwardii Wrocław. Siatkarskiego rzemiosła zaczął się uczyć pod okiem swojego ojca, Jerzego, który prowadził MKS MOS Wieliczka. Następnie przeniósł się do Andrychowa, a dwa lata później do Delic-Polu Norwid Częstochowa, rozpoczynając jednocześnie edukację w SMSie Spała. Dotychczas jego największymi sukcesami jest mistrzostwo Europy i mistrzostwo Polski kadetów. Janeczek świetnie radzi sobie na przyjęciu z atakiem. Walory młodego zawodnika zostały zauważone i docenione przez działaczy z Krupniczej, którzy zaproponowali Janeczkowi grę w zespole Gwardii. Szybko stał się kluczową postacią drużyny. Był najskuteczniejszym zawodnikiem wrocławian. Jego największym atutem jest potężna zagrywka oraz gra w ataku, zdecydowanie słabiej radzi sobie w przyjęciu. Mimo młodego wieku, w decydujących momentach to na nim spoczywał ciężar gry. Dobra postawa w całym sezonie PLS znalazła uznanie również u trenerów Felczaka i Luksa, którzy powołali go do szerokiej kadry B.

Zobacz również:

Zawodnicy EnergiaPro Gwardii Wrocław w sezonie 2006/2007

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved