Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Mistrz Europy lepszy od faworyzowanej Brazylii

MŚ juniorów: Mistrz Europy lepszy od faworyzowanej Brazylii

Od porażki zaczął mistrzostwa świata juniorów gospodarz turnieju, Maroko, oraz mistrz Ameryki Południowej, Brazylia. Cenne zwycięstwa odnieśli siatkarze Włoch i Iranu. Po zaciętym tie-breaku USA pokonały młodych zawodników z Egiptu.

Siedmiokrotni mistrzowie świata juniorów, siatkarze Rosji, dali wspaniały pokaz siatkówki w meczu ze swoimi rówieśnikami z Brazylii. W najlepszym spotkaniu pierwszego dnia mistrzostw świata juniorów w Rabacie w grupie B mistrzowie Europy pokonali mistrzów Ameryki Południowej 3:1 (28:26, 19:25, 27:25, 25:13). Najwięcej punktów (20) zdobył Denis Biryukov, po brazylijskiej stronie Tiago Barth (13).

Doskonały początek w innym mecz grupy B mieli siatkarze Słowenii, którzy rozgromili Argentynę do 16. Jednak w trzech kolejnych setach triumfowali już zawodnicy z Ameryki Południowej i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w pierwszym swoim spotkaniu na mistrzostwach świata. Najlepiej punktującym zawodnikiem był Federico Pereyra, zdobywca 19 punktów. Podopiecznych trenera Juana Manuela Cichello w niedzielę czeka ciężki mecz z Brazylią.

Ostatni mecz grupy B w Rabacie zakończył się tie-breakiem. Amerykanie przegrywali już 1:2 z reprezentacją Egipt, wygrali jednak czwartego seta.W piątej partii po zaciętej końcówce siatkarze USA zwyciężyli 18:16 zapewniając sobie ważne dwa punkty.

Ciężką przeprawę w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach mieli Japończycy, którym wypadło zmierzyć się z gospodarzami turnieju. Ponad 2,5-tysięczna widownia dopingowała siatkarzy marokańskich, którzy jednak przegrali pierwszego seta do 23. Jak się okazało pierwszy set był kluczem do zwycięstwa w tym spotkaniu. Będący w świetnej formie Japończycy doskonale kierowani przez Hiromitsu Matsuzaki drugiego seta wygrali do 16. Doskonałą formą popisywał się również Takuya Takamatsu. Marokańczycy skorygowali swoje błędy i po zaciętym trzecim secie wygranym do 22 odrobili część strat. Doskonale spisywali się pod siatką Ouali Kamal i Abdel Ihlah Wahbi. W czwartym, jak się okazało ostatnim secie spotkania gospodarze dostali jednak surową lekcję siatkówki od siatkarzy z Azji, przegrywając do 17.

W najciekawszym spotkaniu grupy A w Casablance Włochy zmierzyły się z Kubą. Od początku spotkania przewagę uzyskali siatkarze z Półwyspu Apenińskiego, których grą świetnie kierował rozgrywający Davide Saitta. W doskonałej formie był atakujący Giacomo Bellei, ale Kubańczycy dzięki dobrej grze Raydela Delgado i Yadiera Sancheza zaczęli odrabiać straty. Zawodnicy trenera Luigi Schiavona przechylili jednak w końcówce seta szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając 27:25. Kolejne dwa sety, w których łosi wygrywali do 16 i 17 nie były już tak emocjonujące. Najwięcej punktów zdobył Martino Matteo (13).

W ostatnim spotkaniu grupy A Iran zaskakująco łatwo pokonał 3:0 reprezentację Bułgarii. Wyróżniał się irański atakujący Mohammad Mousavi, ktorego starał się powstrzymywać bułgarski blok kierowany przez Tsvetana Sokolova. Przewaga zespołu z Azji była jednak tak duża, że Bułgarzy przegrywali kolejne sety coraz wyżej. W pierwszym zdołali zdobyć 19 punktów, w drugim 17, w trzecim zaledwie… 12.