Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Liga Europejska: Hiszpanie lepsi w Iberyskim finale

Liga Europejska: Hiszpanie lepsi w Iberyskim finale

Aż sześciu meczboli potrzebowali Hiszpanie, aby pokonać reprezentację Portugalii w finale rozgrywek Ligi Europejskiej. Decydujący mecz edycji 2007 przyniósł kibicom wiele emocji.

Finałowe spotkanie pomiędzy zespołami Hiszpanii i Portugalii lepiej rozpoczęli gospodarze. Na II przerwę techniczną w pierwszym secie schodzili prowadząc 16:12. Do zwycięstwa poprowadził ich João José. Ale już w kolejnej partii reprezentacja Hiszpanii powróciła z nowymi siłami do walki o złoty medal Ligi Europejskiej. Świetną formą popisywał się szczególnie, wybrany potem MVP imprezy, Guillermo Falasca. Dzięki niemu Hiszpanie wyrównali stan meczu.

Bardzo wyrównany był natomiast trzeci set. Prowadzenie zmieniało co chwila stronę. W zespole Portugalii świetnie atakował Hugo Fernando Gaspar, jednak końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli przeciwnicy i wygrali do 22. Czwarty set był dla Portugalii być albo nie być. Rozpoczęli tą partię od mocnego uderzenia i cały czas prowadzili czterema, pięcioma punktami.

O wszystkim musiał zadecydować tie-break. Lepiej rozpoczęła go Hiszpania, od prowadzenia 7:5. Gospodarze doprowadzili jednak do stanu po 9 i walka rozpoczęła się od nowa. Gra toczyła się na wysokie przewagi, a bohaterem Hiszpanów został Israel Rodriguez, który zdobył ostatni punkt.

Miguel Angel Falasca, kapitan reprezentacji Hiszpanii: Jestem bardzo szczęśliwy. To by bardzo ciężki mecz, prawdziwy finał. Portugalczycy serwowali bardzo agresywnie. To nasz pierwszy tytuł, który da nam dużo pewności siebie przed mistrzostwami Europy.

João José, kapitan reprezentacji Portugalii: To był świetny mecz. Gratuluję Hiszpanom, zasłużyli na zwycięstwo. Dla nas drugie miejsce to także dobry rezultat. Może to pierwszy krok do dalszych sukcesów.

Andrea Anastasi, trener reprezentacji Hiszpanii: Wiedziałem, że to może być ekscytujące spotkanie. Portugalczycy grali w LE bardzo dobrze. Nasz sukces to wynik ciężkiej pracy, ale także pewnie szczęście.

Jorge Schmidt, trener reprezentacji Portugalii: Jestem dumny ze swojego zespołu. Żałuję tylko, że nie mogliśmy sprawić większej radości naszym kibicom tu w Portimão. Teraz czeka nas dwutygodniowy odpoczynek, a potem zaczniemy przygotowania do kwalifikacji do Igrzysk.

Z kolei Słowacy potrzebowali czterech setów, aby pokonać przeciwników ze Słowenii. To najlepsze osiągnięcie Słowaków w historii Ligi Europejskiej. Precyzyjne ataki Martina Sopko zadecydowały o zwycięstwie Słowaków w pierwszej partii. Reprezentacja Słowenii zagrała dużo pewniej w drugim secie i przez długi czas utrzymywał się remisowy stan partii. W zwycięstwie pomogła świetna gra gwiazdy słoweńskiego zespołu Mitja Gasparini`ego.

W trzecim secie od początku minimalnie prowadzili Słowacy. Na II przerwę techniczną schodzili prowadząc 16:13 i nie odpuścili już do końca. Podobnie było w czartej partii. Słowacy pewnie wygrali do 18.

Michal Masny, kapitan reprezentacji Słowacji: Jestem bardzo szczęśliwy, trzecie miejsce w Lidze Europejskiej to dla Słowacji duży sukces. Zagraliśmy bardzo dobrze w ataku. Mam nadzieję, że utrzymamy taki poziom na mistrzostwa Europy.

Vladimir Pridal, trener reprezentacji Słowacji: Jestem dumny z mojej drużyny. Przegraliśmy półfinał, ale dziś zagraliśmy w skupieniu i mimo nieobecności kilku graczy odnieśliśmy cenne zwycięstwo.