Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Anna Świderek w hiszpańskiej Superlidze

Anna Świderek w hiszpańskiej Superlidze

Hiszpańska Superliga kobiet staje się popularna wśród polskich siatkarek. Kilka dni temu, 4 lipca, prezydent klubu Voley Sanse Mepaban, Ramón Baeza, zakomunikował o zakończeniu budowania ekipy na sezon 2007/08. Ostatni kontrakt klub podpisał z polską rozgrywającą Anną Świderek.

Voley Sanse Mepaban – klub z ambicjami – ubiegły sezon zakończył na 9. miejscu w Superlidze. Nikt nie był zadowolony, ani działacze ani zawodniczki. W tej sytuacji już na początku maja klubowi decydenci przystąpili do ofensywy transferowej, aby przygotować jak najlepszą kadrę na przyszły sezon.

Najpierw nastąpiła zmiana trenera. Po trzech latach pracy odszedł Ángel Babio. Zastąpił go pracujący ostatnio jako drugi szkoleniowiec w innym zespole Superligi – Universidad de Burgos, José Aurelio Delgado Vallín. Warto nadmienić, że w przeszłości był on drugim trenerem męskiej reprezentacji Hiszpanii.Po szkoleniowcu przyszedł czas na zawodniczki. Przebudowie uległa praktycznie cała drużyna. Jako pierwszą nowy trener Vallin ściągnął za sobą z Burgos jedną z najlepszych zawodniczek w historii hiszpańskiej siatkówki – 28-letnią Silvię Fernández de Velasco. Po niej kontrakt z Sanse Mepaban podpisała 25-letnia rozgrywająca, grająca od 2000 roku w klubach Superligi, Ana Baeza. Kolejnym nabytkiem jest mierząca 182 cm, 23-letnia brazylijska środkowa bloku – Kenia Barros, która przyszła do San Sebastian z Albacete. W następnym etapie przyszedł czas na wzmocnienie pozycji libero. Takie zadanie postawiono przed grającą w ubiegłym sezonie obok Małgorzaty Glinki i Agaty Mróz w Grupo 2002 Murcia, 25-letnią Esther Rodríguez. Niedawno, pod koniec czerwca, do drużyny dołączyły jeszcze jedna dobrej klasy Brazylijka – 28-letnia, mierząca 190 cm środkowa, Kelly Veiga, i reprezentantka Portugalii z klubu Académico de Trofa, 26-letnia Ana Paulo.

Na samym końcu władze klubu z San Sebastian poszukiwały jeszcze drugiej wartościowej rozgrywającej, aby zamknąć kompletowanie zespołu. Wybór padł na 26-letnią polską rozgrywającą, od ponad dziesięciu lat grającą w różnych klubach włoskich, w Serie A1 i A2 – Annę Świderek (warto nadmienić, że jest to córka drugiego trenera męskiej reprezentacji Polski, Alojzego Świderka). Ostatnie dwa sezony Anna Świderek spędziła w jednym z lepszych klubów Serie A2, Marche Metalli Castelfidardo. Na początku sezonu 2006/07 wydawało się, że ta drużyna włączy się do walki o awans do Serie A1. Rzeczywistość okazała się całkowicie inna. Zespół zajął ostatecznie 6. miejsce w tabeli po fazie zasadniczej, i nie awansował nawet do fazy play-off (bezpośredni awans do Serie A1 wywalczyły siatkarki Busto Arsizio, zaś z play-off zwycięsko wyszła drużyna Unicom Starker Kerakoll Sassuolo, która jako druga awansowała do Serie A1 w sezonie 2006/07). Po takim niepowodzeniu, także w Marche Metalli postanowiono przebudować całkowicie drużynę. Koło wydarzeń zatoczyło się… a Anna Świderek trafiła do Sanse Mepaban, gdzie w sezonie 2007/08, razem z Aną Baeza będzie odpowiadać za poziom rozegrania w zespole, którego ambicje i możliwości sięgają znacznie wyżej, niż 9. miejsce wywalczone w sezonie 2006/07 hiszpańskiej Superligi.

Co prawda, z przyczyn zdrowotnych grę w Grupo 2002 Murcia musiała przerwać Agata Mróz, ale „polska gwardia” żeńska w Superlidze hiszpańskiej będzie bardzo znamienita. Poza Małgorzatą Glinką, która chyba dalej grać będzie w Grupo 2002 Murcia, zobaczymy bowiem Dorotę Świeniewicz – w barwach beniaminka Superligi, Icaro Alaro. W tym samym klubie co Świeniewicz, zagra w przyszłym sezonie Kinga Maculewicz, która przeszła do Icaro ze Scavolini Pesaro. A to przecież nie wszystko… Mamy jeszcze Milenę Rosner, która prawdopodobnie zostanie w Spar Tenerife Marichal, a teraz doszła Anna Świderek

źródło: inf. własna, rfevb.com, voleysanse.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved