Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Iberyjski finał Ligi Europejskiej

Iberyjski finał Ligi Europejskiej

Reprezentacja Portugalii - gospodarz turnieju finałowego Ligi Europejskiej, będzie grała w finale tych rozgrywek z ekipą Hiszpanii. Obie reprezentacje wygrały w sobotę mecze półfinałowe.

W pierwszym meczu półfinałowym Ligi Europejskiej Hiszpania pokonała rewelację rozgrywek grupowych, zespół Słowenii. Po porażce w pierwszym secie podopieczni trenera Andrei Anastasiego wygrali kolejne trzy sety. Hiszpanie w swojej historii mają już występ w turnieju finałowym Ligi Europejskiej. Dwa lata temu w pierwszej edycji tych rozgrywek przegrali w półfinale z Rosją, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

Po meczu powiedzieli:

Matija Plesko (kapitan Slowenii): – Nie mam wiele do powiedzenia. Hiszpanie wygrali, bo byli lepsi. Bardzo dobrze zagrywając czynili spustoszenie w naszym odbiorze, co z kolei powodowało ogromne problemy dla naszego rozgrywającego.

Miguel Falasca (kapitan Hiszpanii): – To był dla nas trudny mecz, zaczęliśmy go bardzo nerwowo. Z każdą chwilą jednak graliśmy lepiej i zakończyliśmy spotkanie pokazując nasza prawdziwą formę i umiejętności. Jutro chcemy zagrać jeszcze lepiej, by wygrać ten turniej.

Iztok Ksela (trener Słowenii): – Mieliśmy kilka problemów z kontuzjami, większość moich graczy jest przemęczona sporą ilością rozgrywanych spotkań. Mieliśmy swoją szansę w drugim secie, ale mocne serwy przeciwników spowodowały, że nie byliśmy w stanie jej wykorzystać.

Andrea Anastasi (trener Hiszpanii): – Mieliśmy problemy na początku spotkania ze zdenerwowaniem, ale później już nasi gracze grali o wiele lepiej.

W drugim półfinale gospodarze turnieju, Portugalczycy, pokonali 3:1 Słowację. Występ w finale Ligi Europejskiej jest jednym z największych sukcesów portugalskiej siatkówki w ostatnich latach. – Popełnialiśmy o wiele więcej błędów niż Portugalczycy, szczególni w polu zagrywki – stwierdził po meczu słowacki kapitan, Martin Pipa. – Dobry serwis i świetny blok w wykonaniu przeciwników nie pozwoliły nam dziś na dużo.

Portugalczycy byli lepsi we wszystkich elementach, szczególnie w zagrywce, która nie pozwoliła nam konstruować własnych akcji – wtórował mu słowacki szkoleniowiec, Vladimir Pridal. – Trapiło nas też kilka kontuzji, więc musieliśmy dać szansę zawodnikom z mniejszym doświadczeniem.

Spotkanie zaczęliśmy bardzo dobrze, kontrolując sytuację na boisku. Znaliśmy siłę Słowaków – powiedział kapitan gospodarzy, João José. – Drugi set trochę odpuściliśmy, i oni to natychmiast wykorzystali, ale później już uruchomiliśmy nasz blok.

Jorge Schmidt, trener Portugalii, podkreślał, że awans do finału Ligi Europejskiej jest zasługą wszystkich zawodników i ich ciężkiej pracy. – Trudna sytuacja w ostatnim secie (Portugalia przegrywała 21:22), którą przełamaliśmy, była dla nas ważnym wydarzeniem.

Niedzielny finał poprzedzi spotkanie o trzecie miejsce, w którym Słowenia zagra ze Słowacją.