Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Adrian Patucha – typowy zawodnik „zadaniowy”

Adrian Patucha – typowy zawodnik „zadaniowy”

Kiedy po odejściu Marcela Gromadowskiego do włoskiego klubu Serie A - Copra Berni Piacenza, włodarze kędzierzyńskiego Mostostalu pozyskali jako atakującego Czecha Jakuba Novotnego, pozostało poszukać dla niego zmiennika...

…W ubiegłym sezonie nominalnym drugim atakującym w zespole z Kędzierzyna był Bartek Kurek, ale bardzo dobre występy tego młodego siatkarza na przyjęciu sprawiły, że tym razem sztab szkoleniowy postanowił zakontraktować na tę pozycję kogoś innego, pozostawiając zarówno Bartka jak i Kubę Jarosza na przyjęciu.

Wybór wcale nie był łatwy, gdyż rynek krajowy nie cierpi na nadmiar dobrych atakujących, a podpisywanie kontraktu z obcokrajowcem w roli zmiennika jest delikatnie mówiąc nierozsądne. Jednak włodarzom Mostostalu udało się rozwiązać ten problem dość szybko z bardzo dobrym skutkiem. Na konferencji prasowej 30 czerwca Prezes Kazimierz Pietrzyk poinformował, że klub podpisał dwuletni kontrakt z Adrianem Patuchą, który ostatnie trzy lata spędził w Częstochowie, pełniąc ostatnio rolę drugiego atakującego u boku Brooka Billingsa.Karierę zawodniczą Adrian Patucha rozpoczął w częstochowskim Delic-Polu, a właściwie w słynnym Zespole Szkół im. C. K. Norwida, gdzie w 1998 roku powstała klasa sportowa o profilu siatkarskim. Nie był to jednak pierwszy jego kontakt z tą dyscypliną sportu, gdyż siatkówkę zaczął uprawiać już w czwartej klasie szkoły podstawowej w rodzinnym Jaworznie.

W pierwszym roku istnienia klasy siatkarskiej przystąpił do testów i po pomyślnej weryfikacji wraz z 17 kolegami rozpoczął dalszy etap swojej przygody z tym pięknym sportem w klasie I s częstochowskiego liceum. Już po roku treningów wraz z kolegami zdobył srebrny medal mistrzostw Polski kadetów i tytuł najlepszego atakującego turnieju. W następnym roku podopieczni Janusza Sikorskiego zdobyli już tytuł mistrzowski, a Adrian Patucha znów wybrany został najlepszym atakującym finałów. W sezonie 2001/2002 już jako junior zdobył kolejny tytuł mistrzowski. Po tym sukcesie jako absolwent SMS-u w Spale podpisał swój pierwszy kontrakt profesjonalny – związał się z częstochowską Galaxią, która toczyła wówczas zacięte boje o mistrzowski tytuł z Mostostalem. W dwunastce jednak nie miał szans wystąpić, gdyż na ataku musiałby pokonać Grzegorza Szymańskiego i Andrzeja Szewińskiego. Występował więc w rezerwach AZS-u grających w II lidze, a z początkiem 2003 roku wypożyczony został do NKS-u Nysa. Tu otrzymał szansę gry i był wyróżniającym się zawodnikiem zespołu. – W Galaxii spędziłem pół sezonu i zostałem wypożyczony do Nysy. Teraz gram tu już drugi sezon i jestem z tego zadowolony. Częstochowianie zapewniali mnie przed tym sezonem, że będę miał miejsce w składzie. W końcu trener Edward Skorek, nawet nie widząc mnie, postawił na doświadczonego Andrzeja Szewińskiego – mówił w 2003 roku.

Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy kadetów, przygotowywał się również do mistrzostw świata w Teheranie, lecz przegrał rywalizację z Marcelem Gromadowskim i Mariuszem Wlazłym. – Przed wyjazdem trener Grzegorz Ryś stwierdził, że musi wziąć jednego środkowego więcej i zabrakło dla mnie miejsca w składzie. Pozostał żal– mówił Adrian.

W 2004 roku powrócił do Częstochowy, gdzie był trzecim atakującym. Po odejściu Grzegorza Szymańskiego do Jastrzębskiego Węgla i zakończeniu kariery przez Andrzeja Szewińskiego, Adrian został zmiennikiem zakontraktowanego Amerykanina Brooka Billingsa. Na parkiecie pojawiał się rzadko, raczej na zagrywkę, ale wtedy drżeli przyjmujący rywali, bo w tym elemencie Patucha był bezkonkurencyjny.

Poza okresem gry w Nysie był typowym zawodnikiem zadaniowym i z tej roli wywiązywał się znakomicie. W Mostostalu też będzie pełnił rolę zmiennika, ale jego doświadczenie i umiejętności z pewnością przydadzą się zespołowi.

Adrian Patucha

Data i miejsce ur.: 25.06.1983 - Jaworzno
Wzrost: 193 cm
Waga: 89 kg
Wyskok do ataku: 348 cm
Wyskok do bloku: 318 cm
Pozycja na boisku: atakujący
Dotychczasowe kluby:
    AZS Częstochowa/SMS Spała (2000-2002)
    AZS Nysa (2003-2004)
    AZS Częstochowa (2004-2007)
    Mostostal Azoty (od 2007)
Reprezentacja Polski: Wicemistrz Europy Kadetów (2001)
Największe sukcesy:
    Wicemistrzostwo Polski Kadetów 1999
    Mistrzostwo Polski Kadetów 2000
    Mistrzostwo Polski Juniorów 2001 i 2002 (Delic-Pol)
    Brązowy medal MP 2005 (AZS Częstochowa)

Tekst autorstwa Janusza Żuka pochodzi ze strony internetowej www.mosto.pl

źródło: mosto.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved