Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Reprezentacja Polski „kanadyjsko-polskim okiem”

LŚ: Reprezentacja Polski „kanadyjsko-polskim okiem”

fot. archiwum

Czytelnicy Strefy Siatkówki znają Mirka Porosę. Ten były młodzieżowy reprezentant Polski, od kilkunastu lat mieszka w Kanadzie. Koordynuje w Ryerson University program rozwoju siatkówki. Prowadzi męską drużynę siatkarską – Ryerson Rams. Ostatni tydzień spędził... w Spale.

Przed tygodniem miałem przyjemność porozmawiać z Mirkiem Porosą w Poznaniu. Zawitał tam na jeden dzień do swojej rodziny. Rozmawialiśmy oczywiście głównie o siatkówce, ale nie tylko. Zresztą, czasu tak naprawdę nie mieliśmy zbyt wiele. Mirek myślami był już "w połowie drogi do Spały…". Jak podkreślał: – Muszę tam być, bo na pracę z reprezentacją takiego fachowca jak Raul Lozano , po pierwsze – patrzy się z przyjemnością, a po drugie – dużo mogę wynieść dla siebie i swojej dalszej pracy trenerskiej z Rams.

 

Wczoraj Mirek przesłał do mnie maila, dzieląc się swoimi wrażeniami z kilkudniowego pobytu z polskimi siatkarzami w Spale. Na początek jeszcze raz podkreśla, że jako trener, cały czas szuka możliwości podniesienia swoich umiejętności, mając na myśli każdy element trenerskiej sztuki: – My trenerzy, jeśli chcemy być na topie, to musimy w siebie inwestować – uczyć się i rozwijać zawodowo przez całe życie. Dokładnie tak samo jak lekarze i wiele innych zawodów. Musimy zdobywać swój autorytet i poważanie wśród zawodników, poprzez podnoszenie umiejętności i wiadomości trenerskich, zdobywanie doświadczenia zawodowego i życiowego, nabywanie umiejętności prowadzenia grupy, a co chyba najważniejsze – uczenie się widzenia zawodników jako ludzi a nie gladiatorów. Dlatego co roku staram się brać udział w kursach trenerskich i obozach, żeby poszerzać tę wiedzę. Poznawanie różnych szkół siatkarskich i wbudowywanie ich elementów do swojego warsztatu trenerskiego, to moja pasja. W ostatnich 4 latach miałem możliwość spędzić 10 dni podpatrując męską reprezentację Stanów Zjednoczonych podczas treningów na Florydzie, pomagałem też przez ostatnie 2 lata pierwszej i drugiej reprezentacji Kanady. Wszystko co udaje mi się od innych podpatrzeć, nakłada się na moje osobiste doświadczenie. Mam ponad 20 lat praktyki trenerskiej na 4 kontynentach – zarówno w pracy z zespołami zawodowymi, jak i akademickimi. 

Mirek Porosa, to trener otwarty na wszystko, co może pomóc mu w jego trenerskiej pracy. Nic więc dziwnego, że okazji przypatrzenia się pracy Raula Lozano z reprezentacją Polski, nie mógł przepuścić… – Kiedy dwa miesiące temu zacząłem planować i testować możliwości spędzenia tygodnia czasu z polską kadrą w Spale, traktowałem to raczej jako marzenie, bo przecież trenerzy z różnych powodów niechętnie godzą się na takie „podpatrywanie”. Ale po wymianie korespondencji i pomocy wielu życzliwych ludzi, a zwłaszcza Alka Świderka , któremu za to bardzo dziękuję, moje kolejne marzenie się spełniło.

 

Kilka dni bezpośredniego uczestniczenia w treningach minęło Mirkowi szybko. W mailu podkreślał, że: – Jeszcze jeden trening pozostał w planie zgrupowana i czas na małe podsumowanie tego, co miałem okazję przez te pięć dni przeżyć.

 

Wczytajmy się zatem w kilka refleksji sformułowanych „na gorąco” przez Mirka Porosę.

 

Pierwsze wrażenie po pojawieniu się w Spale : – Kiedy przestąpiłem próg sali treningowej, od razu wyczułem profesjonalizm na każdym kroku.

 

Drużyna i poszczególni zawodnicy : – Reprezentacja Polski, to zespół silnych indywidualności, doskonale wyszkolonych technicznie, którzy trenując, nie wykonują machinalnie poleceń, ale myślą w czasie treningu i konsekwentnie starają się polepszać wszystkie elementy siatkarskiego rzemiosła. Na boisku i poza nim jest to grupa, która jest świadoma swojego celu zespołowego, a każdy celów i zadań indywidualnych, i konsekwentnie go realizuje w sportowej atmosferze – w każdej chwili godnie reprezentuje siebie i kraj. Moja córka Natalia nie może nadziwić się, jaki ogrom pozytywnej energii emanuje z tych ludzi. Mimo olbrzymiego zmęczenia zawsze są uśmiechnięci, mają czas na autograf dla wielu kibiców, którzy tutaj przyjeżdżają ich zobaczyć. To naprawdę bardzo budująca postawa.

 

Kadra szkoleniowa : – Działa jak w szwajcarskim zegarku. Każdy wie co do niego należy i wykonuje to bardzo profesjonalnie, niezależnie od zmęczenia wieloma godzinami ciężkiej pracy.

 

Raul Lozano : – Ogrom pracy, jaką on wykonał w ciągu 2.5 roku, jest trudny do wyobrażenia i wyrażenia słowami. Tylko ludzie, którzy rozumieją nasz sport i naszą profesję, wiedzą jaka robota została przez Raula wykonana na boisku i poza nim. Zmienił on mentalność zawodników – to teraz bardzo pozytywnie myślący, pozytywnie nastawieni ludzie. Raul to profesjonalista w każdym calu, konsekwentnie i uparcie dążący do celu. Jest prawdziwym liderem, z umiejętnościami, doświadczeniem i wizją. Zawodnicy mają pełne zaufanie do niego i wierzą w jego sposób działania. Jest pewny siebie, ale nie jest zarozumiały. Raul jest nie tylko jednym z najlepszych trenerów na świecie, ale także jest wspaniałym, życzliwym człowiekiem. Myślę, że naprawdę zostanie przez Polaków doceniony dopiero wtedy, gdy opuści już Polskę i zacznie pracę w innym kraju.

 

Słowa do działaczy PZPS-u : – Musze w tym miejscu pogratulować działaczom związku i ludziom którzy właśnie jego kandydaturę wybrali w konkursie na stanowisko trenera kadry.

 

O wdzięczności za umożliwienie mu tygodniowej wizyty w Spale : – Na koniec chciałbym bardzo podziękować za możliwość bycia razem z drużyną w Spale. Za ugoszczenie mnie i córki, za życzliwość, jakiej doświadczaliśmy na każdym kroku. Nie tylko w tym czasie wzbogaciłem swój warsztat trenerski, ale poznałem wielu wspaniałych ludzi.

 

O zbliżających się finałach Ligi Światowej w Katowicach : – Reprezentacji Polski życzę powodzenia w Katowicach. Będę trzymał za nią kciuki.

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, ligi zagraniczne, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved