Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Giba – kandydat na MVP turnieju finałowego LŚ

Giba – kandydat na MVP turnieju finałowego LŚ

fot. archiwum

Nie będzie wielkiej przesady w stwierdzeniu, że Gilberto Amauri de Godoy "Giba" w światowej i brazylijskiej siatkówce zajmuje takie miejsce jak jego rodak Pele w piłce nożnej.

Dla fachowców nie ulega wątpliwości, że był najlepszym siatkarzem świata ostatnich dziesięciu lat, a o tym najlepiej świadczą złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz jego tytuły MVP.

 

Na czempionacie w Japonii, gdzie Brazylia pokonała w finale Polskę 3:0, Giba został uznany najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju. Droga na szczyt nie była usłana różami. Na przeszkodzie stanął m.in. ojciec przyszłego mistrza olimpijskiego. Uprawiał on zawodowo bardzo popularną w Brazylii halową piłkę nożną – futsal – i nie mógł zrozumieć, dlaczego syn nie chce pójść w jego ślady. 

Kiedy wreszcie Gibie udało się uzyskać ojcowską zgodę na grę w siatkówkę, po raz kolejny dał o sobie znać pech. Trzy miesiące po rozpoczęciu treningów, dziesięcioletni Gilbert spadł z drzewa prosto na żelazne drzwi, doznając licznych obrażeń. Rana na jednym z ramion wymagała założenia 150 szwów. Dzięki uporowi i zaangażowaniu bardzo szybko dołączył do najbardziej utalentowanych siatkarzy w kraju.

 

O jego możliwościach w połowie lat 90. przekonał się Waldemar Wspaniały . – Juniorzy brazylijscy przylecieli do Polski na kontrolne mecze z naszymi rówieśnikami – wspomina Waldemar Wspaniały. – W ich szeregach byli Giba i Gustavo. U nas grał m.in. Piotrek Gruszka. Polska odniosła jedno zwycięstwo i doznała porażki.

 

Na meczach w Zakopanem i Jastrzębiu szybkość i dynamika Giby imponowały nie tylko Waldemarowi Wspaniałemu. – Pamiętam jego wielką determinację w grze – wspomina Waldemar Wspaniały. – Praca rąk i nóg budziła wielki zachwyt. Od kilku lat jest to świetlana postać światowej siatkówki.

 

W 2002 roku reprezentacja Polski prowadzona przez Waldemara Wspaniałego miała okazję spotkać się z Brazylią w Lidze Światowej. Na cztery spotkania Piotr Gruszka i jego koledzy wygrali trzy.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved