Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zawodnicy PZU AZS Olsztyn w sezonie 2006/07

Zawodnicy PZU AZS Olsztyn w sezonie 2006/07

Dwie zagraniczne gwiazdy i trzech wicemistrzów świata w zespole PZU AZS Olsztyn mieli gwarantować zajęcie najwyższego miejsca na podium w rozgrywkach PLS. Ambitne palny wywalczenia po 15 latach złotego medalu spełzły na niczym.

Poniżej przedstawiemy sylwetki zawodników olsztyńskiego AZs-u.

1. Sinan Cem Tanik - przyjmujący
Data urodzenia: 19 czerwca 1980
Wzrost: 200 centymetrów
Zasięg w ataku: 341 centymetrów
Zasięg w bloku: 328 centymetrówPo odejściu z olsztyńskiego zespołu Piotra Gruszki działacze AZS-u w krótkim czasie znaleźli następcę kapitana reprezentacji Polski. Zespół zasilił dotychczasowy przyjmujący Halkbanku Ankara Sinan Cem Tanik. Turek bardzo szybko zaaklimatyzował się w nowej drużynie, jak również zyskał sobie przychylność olsztyńskich kibiców. W 29 występach podczas rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki Tanik, zdobył łącznie 422 punkty, a tym samym został najlepiej punktującym zawodnikiem drużyny w minionym sezonie. Nienajlepsze przyjęcie zagrywki Sinan niweluje niezwykle skutecznym i precyzyjnym atakiem. Mocną stroną tureckiego zawodnika jest także zagrywka, dzięki której nie raz olsztyński zespół wychodził z opresji „obronną ręką”. Po roku spędzonym na Warmii i Mazurach Tanik zdecydował się na przedłużenie kontraktu z AZS-em na kolejny sezon.

2. Wojciech Grzyb - środkowy
Data urodzenia: 4 stycznia 1981
Wzrost: 204 centymetry
Zasięg w ataku: 358 centymetrów
Zasięg w bloku: 330 centymetrów

W sezonie 2006/2007 Wojciech Grzyb był jednym z podstawowych filarów drużyny, co spowodowane było doskonałą postawę zarówno w elemencie ataku, jak i bloku. Zgranie z Pawłem Zagumnym podczas Mistrzostw Świata sprawiło, że Wojtek potrafił skończyć każdą, nawet najtrudniejszą piłkę. Grzyb doskonale wykorzystywał także swój zasięg w bloku. Przez cały sezon Wojtkowi udało się utrzymać równy, a zarazem wysoki poziom gry. Jednym mankamentem w grze olsztyńskiego środkowego była wahająca się forma zawodnika w polu zagrywki. Przeplatane silne oraz lekkie taktyczne zagrywki często spadały nie w polu gry przeciwnika, a po stronie olsztynian.

3. Marcin Lubiejewski - atakujący
Data urodzenia: 10 października 1981
Wzrost: 205 centymetrów
Zasięg w ataku: 350 centymetrów
Zasięg w bloku: 339 centymetrów

Rola drugiego atakującego i zastępcy Pawła Papke przypadła w minionym sezonie Marcinowi Lubiejewskiemu. Pomimo, iż zawodnik ten nie miał wielu okazji do zaprezentowania się na parkiecie, kilkakrotnie pokazał jak potrafi grać w siatkówkę. To właśnie dzięki niemu akademicy wygrali tie-breaka z Jadarem Radom w rewanżu fazy zasadniczej. Po odejściu z zespołu Pawła Papke, Marcina czeka koleje sportowe wyzwanie. Tym razem o miejsce w podstawowym składzie będzie on walczył z wicemistrzem świata – Grzegorzem Szymańskim.

5. Paweł Zagumny - rozgrywający
Data urodzenia: 18 października 1977
Wzrost: 200 centymetrów
Zasięg w ataku: 336 centymetrów
Zasięg w bloku: 317 centymetrów

Na najlepszym rozgrywającym Mistrzostw Świata, cały sezon ciążyła presja, nie tylko ze strony włodarzy olsztyńskiego klubu, ale także ze strony kibiców. Wszyscy chcieli oglądać doskonałe i nie raz finezyjne rozegrania popularnego „Gumy”. Tymczasem mniej więcej w połowie sezonu „reżysera” gry AZS-u dopadło zmęczenie, przez które Paweł zagrał kilka słabszych spotkań. Na szczęście chwile słabości trwały krótko a Zagumny szybko powrócił do wysokiej formy. Jedynie pod koniec sezonu „Guma” miał problemy z kciukiem, które ku ogólnemu zadowoleniu okazały się niegroźne i pozwoliły na grę w obronie brązowego medalu PLS.

7. Paweł Kuciński - przyjmujący
Data urodzenia: 15 marca 1973
Wzrost: 193 centymetry
Zasięg w ataku: 330 centymetrów
Zasięg w bloku: 307 centymetrów

Popularny „Kuciap” po przekwalifikowaniu się z libero na pozycję przyjmującego nie miał wiele okazji do zaprezentowania swoich umiejętności. Trener Ireneusz Mazur przypisał mu rolę zawodnika zadaniowego, i tak Paweł zmieniał głównie środkowych, którzy nie dysponują miażdżącą zagrywką. Jako libero popularny „Kuciap” zagrał jedynie w meczu z Jadarem Radom, kiedy to kontuzjowany był podstawowy zawodnik na tej pozycji Richard Lambourne.

9. Patryk Czarnowski - środkowy
Data urodzenia: 1 listopada 1985
Wzrost: 201 centymetrów
Zasięg w ataku: 348 centymetrów
Zasięg w bloku: 326 centymetrów

Nie był to zbyt udany sezon dla tego młodego środkowego z Olsztyna. Patryk wchodził głównie na krótkie zmiany, z zadaniem podwyższenia bloku. Niestety konkurencja na środku siatki w postaci Wojciecha Grzyba oraz Marcina Możdżonka sprawiła, że Czarnowski musiał zadowolić się rolą zmiennika. Skutkiem takiej sytuacji jest niewielka zdobycz punktowa Patryka rundzie zasadniczej sezonu, wynosząca zaledwie 26 „oczek”. Po zakończeniu rozgrywek Czarnowski postanowił opuścić Olsztyn i podpisał kontrakt z wicemistrzem ligi – Jastrzębskim Węglem.

11. Michał Ruciak - przyjmujący
Data urodzenia: 22 sierpnia 1983
Wzrost: 191 centymetrów
Zasięg w ataku: 338 centymetrów
Zasięg w bloku: 312 centymetrów

Michał Ruciak podczas tegorocznych rozgrywek PLS pełnił w zespole z Olsztyna rolę zmiennika Michała Bąkiewicza, jak również Sinana Tanika. Pomimo niewielu występów w podstawowym składzie Michał przez cały okres gry prezentował dobry poziom, zarówno w przyjęciu, jak i w ataku. Niewysoki jak na siatkarza Ruciak, dobrze spisywał się również w elemencie bloku. Podobnie jak Sinan Tanik doskonale atakuje z ,,szóstej strefy, co dawało akademikom dodatkowy atut podczas rywalizacji. W batalii o brązowy medal zastąpił kontuzjowanego Bąkiewicza. Doskonale wprowadził się w grę i godnie bronił klubowych barw.

13. Michał Kubiak - przyjmujący
Data urodzenia: 23 lutego 1988
Wzrost: 191 centymetrów
Zasięg w ataku: 339 centymetrów
Zasięg w bloku: 318 centymetrów

Młodziutki przyjmujący pozyskany z Jokera Piła nie miał okazji pokazać się na ligowych parkietach. Jedynie w przedsezonowych turniejach towarzyskich oraz początkowej fazie Pucharu Polski trener Mazur desygnował Kubiaka do gry. Michał przyszedł do Olsztyna by pod okiem trenera Mazura a także starszych kolegów zdobywać doświadczenie i ogranie na ligowych parkietach. Jako junior zdobył złoty medal Mistrzostw Polski, a podczas turnieju był jednym z wyróżniających się zawodników. Ten młody przyjmujący posiada ogromny talent i zapał do gry, który zapewne za kilka lat pozwoli mu walczyć o najwyższe trofea w Polsce.

14. Paweł Papke - atakujący
Data urodzenia: 13 lutego 1977
Wzrost: 196 centymetrów
Zasięg w ataku: 348 centymetrów
Zasięg w bloku: 338 centymetrów

Miniony sezon w wykonaniu Pawła Papke przebiegał pod znakiem dużego znaku zapytania, gdyż atakujący olsztynian nie był w stanie utrzymać równej formy. Były mecze, w których Paweł zbijał jak za swoich starych dobrych lat, zdobywając punkt za punktem. Niestety zdarzały się także i słabsze spotkania. Pomimo tego, iż „Papkin” to doświadczony zawodnik, jego nierówna gra znacząco wpłynęła na siłę ataku zespołu. 12,76 punktu na mecz i łącznie 217 „oczek” – to wynik osiągnięty przez Pawła w ubiegłym sezonie. Po czterech latach spędzonych w Olsztynie i rozegraniu 106 meczów ligowych, atakujący akademików postanowił związać się z innym klubem. Papke podpisał trzyletni kontrakt z Resovią Rzeszów i to barw tego zespołu będzie bronił w nadchodzącym sezonie.

15. Richard Lambourne - libero
Data urodzenia: 6 maja 1975
Wzrost: 190 centymetrów
Zasięg w ataku: 324 centymetry
Zasięg w bloku: 312 centymetrów

Amerykanin został sprowadzony do Olsztyna z zadaniem zastąpienia na pozycji libero Pawła Kucińskiego. Podobnie jak Sinan Tanik szybko zyskał sympatię kibiców. Przyjęcie zagrywki na dobrym poziomie i skuteczne obrony Lambourna sprawiły również, że zyskał uznanie w oczach trenera Mazura, który desygnował go do gry przez cały sezon. Kontuzja nogi wykluczyła amerykańskiego siatkarza podczas meczu play – off z Jadarem Radom. Po jej wyleczeniu Richard wrócił do zespołu, by walczyć o miejsce w finale przeciwko Jastrzębskiemu Węglowi. Po udanym dla Amerykanina sezonie władze i szkoleniowcy PZU AZS Olsztyn zdecydowały się na przedłużenie kontraktu z Lambournem.

16. Piotr Lipiński - rozgrywający
Data urodzenia: 4 stycznia 1979
Wzrost: 195 centymetrów
Zasięg w ataku: 330 centymetrów
Zasięg w bloku: 317 centymetrów

Mając konkurencję w postaci Pawła Zagumnego trudno jest przebić się do pierwszej szóstki olsztyńskich akademików. A takie zadanie przypadło w udziale Piotrowi Lipińskiemu. W przeciągu całego sezonu Lipieński w podstawowym składzie zagrał tylko w trzech spotkaniach przeciwko Resovii Rzeszów, AZS Politechnice oraz Gwardii Wrocław. Atutem rozgrywającego akademików jest mocna zagrywka z wyskoku, która nie raz narobiła wiele szkód w szeregach rywali. Po zakończeniu sezonu Lipieński nie przedłużył kontraktu z AZS-em, przechodząc do Jadaru Radom.

17. Marcin Możdżonek - środkowy
Data urodzenia: 9 lutego 1985
Wzrost: 211 centymetrów
Zasięg w ataku: 358 centymetrów
Zasięg w bloku: 338 centymetrów

Jeżeli można by wyróżnić jednego z graczy olsztynian za postawę podczas minionego sezonu, nagrodę taką otrzymałby z pewnością Marcin Możdżonek. Ataki na 2,5 metra od siatki stały się wręcz wizytówką popularnego „Możdżona”. Młodego środkowego docenił także trener narodowej kadry Raul Lozano powołując Możdżonka do rozgrywek ligi Światowej. Oprócz nietypowego, lecz skutecznego ataku, dodatkowym atutem zawodnika jest zagrywka – lekka, stacjonarna, lecz niezwykle trudna w odbiorze, o czym przekonał się nie jeden przyjmujący. Marcin cały czas ciężko pracuje nad swoim warsztatem siatkarski. O efektach tej pracy będziemy mogli się przekonać w nadchodzącym sezonie, który Możdżonek także spędzi w zespole olsztyńskich akademików.

18. Michał Bąkiewicz - przyjmujący
Data urodzenia: 22 marca 1981
Wzrost: 197 centymetrów
Zasięg w ataku: 339 centymetrów
Zasięg w bloku: 318 centymetrów

Gdyby nie kontuzja w samej końcówce sezonu, Michał mógłby zaliczyć ubiegły sezon jako kolejny do grona udanych. Stabilna forma w przyjęciu i w ataku oraz dobra współpraca na siatce ze środkowymi sprawiły, że przez cały okres gry Michał prezentował solidny siatkarski poziom. 147 punktów zdobytych przez Bąkiewicza, daje mu czwartą pozycję wśród najlepiej punktujących zawodników drużyny. Po zakończeniu rozgrywek i spędzeniu w stolicy z Warmii i Mazur trzech sezonów Bąkiewicz postanowił powrócić do Skry Bełchatów, z którą podpisał kontrakt na nadchodzący sezon PLS.

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved