Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Kadra PZU AZS Olsztyn zamknięta

Kadra PZU AZS Olsztyn zamknięta

- Kręgosłup drużyny jest bardzo mocny, zostali kluczowi siatkarze, z czego mam ogromną satysfakcję. Mam też jednak wiele obaw, które doświadczenie każe mi przeanalizować, już teraz - mówi Ireneusz Mazur, trener PZU AZS Olsztyn

Po długim oczekiwaniu, wielu spekulacjach, olsztyńscy kibice wreszcie poznali dwunastoosobową kadrę PZU AZS, która w nadchodzącym sezonie 2007/2008 będzie walczyć o medal mistrzostw Polski.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ w porównaniu do ubiegłego roku nasz skład został wzmocniony – mówi prof. Andrzej Koncicki, przewodniczący rady nadzorczej PZU AZS. – Fakt, że z Olsztyna odeszło dwóch podstawowych siatkarzy Paweł Papke i Michał Bąkiewicz, jednak ci, którzy ich zastąpili, to klasowi zawodnicy. Mamy już kadrę na nadchodzący sezon, którą uważam za zamkniętą.Olsztyńscy działacze wprawdzie przymierzali się do ściągnięcia jeszcze dwóch siatkarzy, ale ostatecznie z tego zamiaru zrezygnowano. – Planowaliśmy pozyskać zawodnika na pozycję przyjmującego, ale to już nieaktualne. Kto będzie trzecim środkowym akademików? Zgłosiło się do nas kilku, ale wszystko wskazuje, że postawimy na juniora Tomasza Stańczuka. To młody, zdolny chłopak, któremu trzeba dać szansę. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Wprawdzie jeszcze jakieś drobne zmiany mogłyby nastąpić, ale to już zależy od trenera – dodaje Andrzej Koncicki.

Przypomnijmy z PZU AZS odeszli: Michał Bąkiewicz (do Skry Bełchatów), Paweł Papke (Resovia Rzeszów), Patryk Czarnowski (Jastrzębski Węgiel), Piotr Lipiński (Jadar Radom) i Paweł Kuciński (będzie szukał klubu).

Do zespołu ze stolicy Warmii i Mazur przyszli natomiast Grzegorz Szymański (Jastrzębski Węgiel), Niemiec Bjoern Andrae (włoski Sempre Volley Padova), Łukasz Szablewski (Joker Piła) oraz Tomasz Stańczuk (junior PZU AZS).

O zdanie na temat siatkarzy, którzy po 16 latach ponownie mają zdobyć złoto dla Olsztyna zapytaliśmy szkoleniowca PZU AZS – Ireneusza Mazura.

Rozgrywający

(Paweł Zagumny, Łukasz Szablewski)

Paweł Zagumny to zawodnik klasowy, którego wartość każdy zna i on jest podstawą by dobrze grał cały zespół. Co do Łukasza Szablewskiego, to ściągnięcie młodego zawodnika jest bardzo dobrą strategią. Biorę również pod uwagę olsztyńskiego juniora Grzegorza Pietkiewicza, bo on także będzie się z nami przygotowywał do sezonu. Obaj od »Gumy« będą się uczyć warsztatu zagrań. Jest jednak ryzyko. W przypadku jakiejkolwiek kontuzji, czy niedyspozycji Zagumnego – młodym siatkarzom trudno będzie udźwignąć ciężar gry. Mimo to uważam, że strategia klubu jest dobra, bo trzeba sobie budować rozegranie na przyszłość. W tej chwili jest trudno sięgać na rynku po zawodników dobrych, którzy jednocześnie pogodzili by się z rolą zmiennika. Tak jak Piotr Lipiński, siatkarze o pewnych umiejętnościach, chcą przede wszystkim grać.

Atakujący

(Grzegorz Szymański, Marcin Lubiejewski)

Pamiętamy sytuację, kiedy przyszedł do klubu Marcin Lubiejewski [z Chemika Bydgoszcz – red.] i przez pierwsze 3,5 miesiąca dochodził do równowagi fizycznej [przeciążone stawy kolanowe – red.]. Potem trzeba było budować jego jakąkolwiek formę sportową. W związku z czym mogłem z niego korzystać iluzorycznie. Dźwigał wszystko na sobie Paweł Papke i na szczęście nie doprowadziło to do jego kontuzji. Mam nadzieję, że problemy zdrowotne Marcina nie będą już mu przeszkadzały i będzie z nami trenował, by być pełnoprawnym atakującym PZU AZS. Tym bardziej, że Grzegorz Szymański przyjedzie po zgrupowaniach reprezentacji Polski.

Przyjmujący

(Bjoern Andrae, Sinan Cem Tanik, Michał Ruciak, Michał Kubiak)

Michał Ruciak jest bardzo istotnym elementem, ponieważ już wielokrotnie sprawdził się nie tylko wchodząc z ławki, ale również jako zawodnik z dużymi możliwościami, no i poprzedni sezon bardzo dobrze przepracował. Jeżeli utrzyma ten poziom to myślę, że będzie bardzo mocnym elementem tej układanki. Co do Michała Kubiaka, to przyszedł on do nas [z Jokera Piła – red.] w ubiegłym roku z kontuzją i borykał się nią bardzo długo. Przez to nie mogliśmy z niego korzystać. W momencie, gdy mógł z nami solidnie popracować, on dopiero dochodził do formy. Potem już w sezonie PLS, nie można było ryzykować i wprowadzać go na boisko. Po pierwsze do końca nie był sprawdzony, po drugie byli inni zmiennicy, którzy nie mieli takich historii. Dlatego co do Kubiaka mam duży znak zapytania, ale mam nadzieję, że tym razem nie będzie miał takich problemów od początku sezonu.

Środkowi

(Wojciech Grzyb, Marcin Możdżonek, Tomasz Stańczuk)

Jeżeli chodzi o naszych środkowych, to patrzę na nadchodzący sezon z obawą. Zarówno Wojtek Grzyb, jak i Marcin Możdżonek to nasi reprezentanci kraju, nasze rodzynki. Ta pozycja jest jednak bardzo kontuzjogenna i w grze wielokrotnie to wychodziło. Środkowi doznają wielu urazów stawów skokowych. Dlatego zabezpieczenie tej pozycji w zespole młodym Tomkiem Stańczukiem, nie jest dobrym rozwiązaniem. Widocznie tak musiało być, decydowały inne względy, bo ze strony szkoleniowej to nie jest zabezpieczenie. Kiedy doszłoby do kontuzji, któregoś z podstawowych środkowych, to Tomek w tej chwili jest za mało doświadczony, nie ma jeszcze wyćwiczonych pewnych elementów, na których można by się opierać, jak wybitny blok, czy atak. W fazie grupowej Pucharu Polski grał, ale to nie on decydował wówczas o wyniku drużyny, tylko Paweł Papke, Sinan Tanik czy Piotr Lipiński. Będziemy nad Stańczukiem pracować, ale obawiam się o tę pozycję w zespole i to jest troska, która spędza mi sen z powiek.

Siatkarze PZU AZS treningi ze szkoleniowcem Ireneuszem Mazurem rozpoczną na początku sierpnia. Jeżeli nie zmienią się zasady rozstawiania drużyn w terminarzu – pierwszy mecz sezonu PLS akademicy rozegrają 29 września w hali Urania z AZS Politechniką Warszawa.

PODSTAWOWY SKŁAD

Paweł Zagumny, Bjoern Andrae, Wojciech Grzyb, Grzegorz Szymański, Sinan Cem Tanik, Marcin Możdżonek, Richard Lambourne (libero)

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved