Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > “Wszechamerykanka” dla siatkarek Kuby i siatkarzy Meksyku

“Wszechamerykanka” dla siatkarek Kuby i siatkarzy Meksyku

Czerwiec na obu kontynentach amerykańskich stał pod znakiem rywalizacji w turniejach Pan-American Cup. W rywalizacji kobiet wygrały dobrze przygotowane Kubanki. Wśród mężczyzn zasłużenie wygrała dobrze prezentująca się reprezentacja Meksyku.

Szósty już turniej kobiet – VI Pan-American Women’s Volleyball Cup 2007, rozegrany został w sztandarowych obiektach meksykańskiej siatkówki, w Centrum Wyszkolenia w Colimie, w dniach 19-30 czerwca. Panie zakończyły rywalizację w minioną sobotę meczem finałowym, w którym szukające wysokiej formy przed rozgrywkami Grand Prix siatkarki Kuby, pokonały 3:0 prowadzoną przez słynnego Luizomara da Moura, młodzieżową kadrę Brazylii. Daimi Ramirez zdobyła dla Kuby 11 punktów, Rosir Calderon – 10, a Yumilka Ruiz – 9. Dla reprezentacji Brazylii 13 punktów zdobyła młodziutka, ale mająca za sobą już niemałe doświadczenie w pierwszej reprezentacji prowadzonej przez Jose Roberto Guimaraesa, Natalia Pereira.

W meczu o brązowy medal, mieszanka doświadczenia i młodości – reprezentacja USA, grająca z kilkoma zawodniczkami z ligi uniwersyteckiej – nie sprostała naszpikowanej znanymi nazwiskami ekipie Dominikany, przegrywając 1:3. Cindy Rondon zdobyła dla Dominikany 20 punktów, Milagros Cabral dorzuciła 18 “oczek”, Bethania de la Cruz – 16, Annerys Vargas – 11, a kapitan drużyny, Cosiris Rodriguez – 9. Dla drużyny USA Katherine Wilkins punktowała 21 razy, Jennifer Joines – 13, Cynthia Barbosa – 11, a Cassandra Busze – 10.Ze względu na wiele światowych imprez w bieżącym roku, różne reprezentacje w różny sposób potraktowały szósty już turniej Pan-American Cup kobiet. Kuba i Dominikana właśnie tam szukały formy na Grand Prix. Wystąpiły w silnych składach i święciły triumfy. Dla Brazylii priorytetem są niebawem zaczynające się Igrzyska Panamerykańskie w Rio de Janeiro. Na nie szykuje się pierwszy zespół pod wodzą Ze Roberto. Da Moura pojechał natomiast do Meksyku z juniorkami i był bardzo zadowolony, że dotarły aż do finału. Zadowolone z czwartego miejsca były też Amerykanki. Ich kapitan, doświadczona Robyn Ah Mow-Santos, podkreślała, że kilka czołowych zawodniczek z ligi uniwersyteckiej, bardzo dobrze sprawdziło się w Colimie.

Kubanki były oczywiście najszczęśliwsze, bo zdobyły puchar, i to już po raz czwarty. MVP turnieju w Colimie została znakomita kubańska środkowa bloku – Nancy Carrillo

Colima, VI Pan-American Women’s Volleyball Cup 2007

(zawodniczki wyróżnione)

MVP turnieju – Nancy Carrillo (Kuba)
Najlepiej atakująca - Nancy Carrillo (Kuba)
Najlepiej serwująca - Nancy Carrillo (Kuba)
Najlepiej punktująca – Bethania de la Cruz (Dominikana)
Najlepsza libero – Carmen Rosa Caso (Dominikana)
Najlepiej blokująca – Tasha Holness (Kanada)
Najlepiej rozgrywająca - Larissa Cundy (Kanada)
Najlepiej przyjmująca – Vanessa Palacios (Peru)
Najlepiej broniąca – Camila Brait (Brazylia)

Końcowe mecze turnieju


- o 7. miejsce:
Kostaryka – Peru 0:3 (14:25, 17:25, 22:25)

- o 5. miejsce:
Portoryko–Argentyna 3:2 (21:25, 15:25, 25:17, 25:22, 15:10)

- o 3. miejsce:
USA – Dominikana 1:3 (19:25, 28:26, 18:25, 26:28)

- FINAŁ:
Brazylia – Kuba 0:3 (14:25, 21:25, 20:25)

VI Pan-American Women’s Volleyball Cup 2007, klasyfikacja

1. Kuba
2. Brazylia
3. Dominikana
4. USA
5. Portoryko
6. Argentyna
7. Peru
8. Kostaryka
9. Kanada
10. Meksyk
11. Urugwaj
12. Trynidad i Tobago

Przed turniejem kobiet, stolica Dominikany, Santo Domingo, gościła w dniach 3-9 czerwca męskie drużyny z obu Ameryk. Tradycja pucharowej rywalizacji panów o puchar „wszechamerykański” nie jest tak długa, jak rywalizacja pań. To był dopiero drugi Men´s Volleyball Pan-American Cup. Tu jeszcze bardziej jak w rywalizacji kobiet, widać było, że termin tej imprezy całkowicie koliduje z przygotowaniami najlepszych drużyn do najważniejszych tegorocznych imprez.

Dość powiedzieć, że w tym turnieju wystartowało tylko siedem reprezentacji. Nie było Amerykanów. Brazylia i Argentyna, zajęte Ligą Światową, a przy tym szykujące się na kolejną sąsiedzką walkę podczas Igrzysk Panamerykańskich w Rio, nie wystartowały w turnieju. Nie stawiła się też silna ekipa Wenezueli. Kubańczycy zaś, którzy w Lidze Światowej wystawili bardzo młody, perspektywiczny zespół, na San Domingo posłali jeszcze młodszą ekipę.

Przy takiej absencji najlepszych, życiową szansę wykorzystała dobrze przygotowana ekipa Meksyku, pokonując w finale 3:1 silne i zawsze niebezpieczne Portoryko. Młodzieżowcy Kuby poradzili sobie w tym samym stosunku z juniorami z Kanady.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został meksykański atakujący Jose Martell.

Santo Domingo, II Men´s Volleyball Pan-American Cup

(wyróżnieni zawodnicy)

MVP turnieju – Jose Martell (Meksyk)
Najlepiej atakujący - Yadier Sanchez (Kuba)
Najlepiej serwujący - Mark Dodds (Kanada)
Najlepiej punktujący – Yadier Sanchez (Kuba)
Najlepszy libero – Amaury Martinez (Dominikana)
Najlepiej blokujący – Raidel Gonzalez (Kuba)
Najlepiej rozgrywający - Fernando Morales (Portoryko)
Najlepiej przyjmujący – Amaury Martinez (Dominikana)
Najlepiej broniący – Angel Matias (Portoryko)

Mecze finałowe

- o 3. miejsce:
Kuba – Kanada 3:1 (25:21, 25:27, 25:21, 25:19)

- FINAŁ:
Meksyk – Portoryko 3:1 (26:24, 25:22, 21:25, 25:20)

II Men´s Volleyball Pan-American Cup, klasyfikacja

1. Meksyk
2. Portoryko
3. Kuba
4. Kanada
5. Dominikana
6. Trynidad i Tobago
7. Panama

źródło: inf. własna, norceca.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved