Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Gwiazdy AZS-u Częstochowa: Stanisław Gościniak

Gwiazdy AZS-u Częstochowa: Stanisław Gościniak

Człowiek, którego nazwisko bezapelacyjnie kojarzy się z Częstochową. Skromny, cierpliwy, z niezwykłą charyzmą. Jak sam mówi, w młodości chciał zostać pilotem, a do siatkówki trafił przez... przypadek. Przedstawiamy Państwu sylwetkę Stanisława Gościniaka.

Stanisław Gościniak urodził się 18 lipca 1944 roku w Poznaniu. Dorastając w tym mieście, nigdy nawet nie pomyślał o siatkarskiej karierze. Jako młody chłopiec marzył, aby zostać pilotem i dążąc do tego celu, wyjechał do Wrocławia w celu podjęcia nauki w Technikum Budowy Silników Lotniczych. Tam nastąpił jego pierwszy kontakt ze sportem – zaczął skakać wzwyż. – Zacząłem uprawiać lekkoatletykę, gdyż moi nauczyciele wychowania fizycznego specjalizowali się właśnie w tej dziedzinie. W wieku 15 lat trafiłem nawet do kadry Dolnego Śląska.

Do pierwszego spotkania z siatkówką doszło, jak sam podkreśla, zupełnie przypadkowo. – Klub Gwardia Wrocław zorganizował Mistrzostwa Wrocławia w Siatkówce Szkół Średnich. Nauczyciel zebrał drużynę i wzięliśmy udział w tych zawodach, choć w naszej szkole sport ten nie był aż tak popularny.Każdy ma swoje przeznaczenie, szybko okazało się więc, że Stanisław Gościniak to urodzony talent siatkarski. – Po turnieju wrocławski trener zaproponował chłopcom z kilku szkół, wśród których byłem ja, uczestnictwo w treningach juniorskiego zespołu Gwardii.

Prawdziwe treningi rozpoczął dość późno, mając 16 lat, w Gwardii. Po roku gry w juniorach został przesunięty do pierwszoligowej drużyny. To właśnie tam szkoleniowcy zdecydowali ustawić go na pozycji rozgrywającego. – Rozgrywającym zostałem, dlatego, że nie byłem wysokim chłopakiem (183cm), aczkolwiek był to wzrost na owe czasy „w normie”. Myślę, że trener zauważył u mnie pewne predyspozycje do roli wystawiającego, i całe szczęście!

Grając w Gwardii Wrocław został po raz pierwszy powołany do szerokiej reprezentacji Polski juniorów, a po dwóch zgrupowaniach kadry zakwalifikowano go do ścisłej reprezentacji juniorów. W wieku 18 lat wyselekcjonowano go już do szerokiej kadry seniorów. – Wszystkie te etapy przechodziłem szczebel po szczeblu i uważam, że odbyło się to z dużą korzyścią dla mojej kariery.

W 1968 roku Stanisławowi Gościniakowi zaproponowano występy w Resovii Rzeszów, która wtedy walczyła jeszcze w II lidze. W decyzji o zmianie barw klubowych nie było już mowy przypadku. Świadomy wybór pociągnął za sobą pasmo sukcesów – cztery tytuły Mistrza Polski w latach 1971-1975, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Z rzeszowskim klubem zdobył także Klubowe Wicemistrzostwo Świata w 1975 roku. To właśnie w Resovii narodziła się tzw. „podwójna krótka”, którą obecnie każdy zespół posiada jako jedno z podstawowych zagrań. – Podwójna krótka to wynik tego, że występując w reprezentacji mogłem oglądać najlepsze zespoły świata, a co za tym idzie najlepszych rozgrywających. Ze względu na nie najwyższy wzrost, zacząłem wymyślać pewne koncepcje, nawiązujące stylem do Japończyków – szybkie, kombinacyjne.

Równocześnie z karierą klubową rozwijała się kariera reprezentacyjna. Pierwszą oznaką nadchodzącej fali sukcesów było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w Stambule w 1967 roku. W 1968 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku Polska zajęła piąte miejsce, a w 1973 roku drugie miejsce w Pucharze Świata w Pradze. Największym osiągnięciem kadry było niewątpliwie mistrzostwo świata z Meksyku w 1974 roku, które dla Stanisława Gościniaka stało się podwójnym sukcesem, gdyż okrzyknięto go MVP zawodów. – Wcześniej nie przyznawano nagród dla zawodników każdej pozycji, ale sądzę, że nagroda dla mnie była ukłonem w stronę całej drużyny.

Na swoim koncie ma 218 występów w barwach narodowych. W 1975 roku zakończył swoją zawodniczą karierę, do czego przyczyniły się kłopoty zdrowotne. Nie skończyła się jednak jego przygoda z siatkówką. – Po zakończeniu kariery pozostało mi myśleć o tym, co było moją pasją i zawodem, bo ukończyłem warszawski AWF, o pracy trenera.

W 1977 roku otrzymał wiele propozycji z renomowanych i utytułowanych klubów, ale wybrał Częstochowę – drugoligowy zespół, mało znany na siatkarskiej mapie Polski. – Miałem takie przeświadczenie, że iść na gotowe to nie ja, ponieważ nigdy nie układało mi się w życiu tak, żebym wygrał coś w Totolotka, wszystko trzeba było wypracować i cierpliwie czekać. Chciałem, żeby był to klub akademicki, aby szkolić młodych chłopców, którzy jednocześnie mogliby studiować.

Jego przyjście do Częstochowy odmieniło oblicze drużyny i przyniosło lawinę sukcesów: czterokrotne mistrzostwo Polski (1990, 1994, 1995, 1997), trzykrotnie wicemistrzostwo (1991, 1992, 2001), jeden Puchar Polski (1998) i jeden Superpuchar (1995).

Stanisław Gościniak był szkoleniowcem nie tylko częstochowskiego AZS-u, ale również dwukrotnie męskiej reprezentacji Polski. Po raz pierwszy w latach 1986-1987 (dziewiąte miejsce mistrzostw Świata w Paryżu), drugi raz w latach 2003-2004 (miejsce 5-8. Igrzysk Olimpijskich w Atenach). Kilkakrotnie prowadził też Polaków na Uniwersjadach.

Po zakończeniu współpracy z AZS-em Stanisław Gościniak pozostał w Częstochowie, obejmując młodzieżowy zespół Delic-Polu Norwid, który walczy w rozgrywkach II ligi. Od 1 lipca został również szkoleniowcem reprezentacji Polski juniorów.

Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe został wyróżniony licznymi nagrodami i tytułami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odciskiem dłoni w Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki w 2005 roku, a także 27 października 2005 roku został wpisany do międzynarodowej Volleyball Hall of Fame. – Żartobliwie mówiąc, są takie muzea, gdzie wystawia się i przechowuje antyki i tak samo jest w sporcie. W Stanach Zjednoczonych założono Hall of Fame, gdzie corocznie zbiera się kapituła i wybiera zawodniczki oraz zawodników. Tak się szczęśliwie złożyło, że doczekałem się takiego wyróżnienia. To bardzo miłe i sympatyczne, że jestem gdzieś tam między wielkimi gwiazdami. Ślad dla potomnych został (śmiech).

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2007-07-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved