Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zawodnicy Gwardii Wrocław w sezonie 2006/2007

Zawodnicy Gwardii Wrocław w sezonie 2006/2007

Strefowe podsumowanie drużyn walczących w ramach Polskiej Ligi Siatkówki w sezonie 2006/07 rozpoczynamy od zespołu Gwardii Wrocław. Niestety siatkarze ze śląska nie mogą zaliczyć minionego roku do udanych.

Po udanym sezonie 2005/2006 (szósta pozycja w Polskiej Lidze Siatkówki) wrocławską drużynę opuściło kilku kluczowych zawodników, stanowiących o sile zespołu. Przed tegoroczną edycją PLS-u skład Gwardii nie prezentował się zbyt imponująco w obliczu poważnie wzmocnionych dwunastek pozostałych drużyn, toteż wskazywano ją jako dostarczyciela punktów i głównego kandydata do spadku. Niestety te przewidywania sprawdziły się co do joty. Gwardziści – przed sezonem mówiono o nich: zespół solidnych rzemieślników. Ich wysiłki nie wystarczyły jednak na wywalczenie miejsca w gronie najlepszych drużyn w ojczyźnie wicemistrzów świata.

Przyjmujący:13. Martin Sopko
  Data urodzenia: 30.01.1982r.
  Wzrost: 195cm
  Atak: 345cm
  Blok: 325cm

Tegoroczna edycja Polskiej Ligi Siatkówki była drugą w karierze słowackiego przyjmującego. 24-letni zawodnik swą przygodę z siatkówką rozpoczął w 1996 roku w VK PU Presom, z którym zdobył tytuł mistrza Słowacji w sezonie 2004/2005. Po tym sukcesie trafił do Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle, gdzie wiązano z nim spore nadzieje. Jednak roczny pobyt w kędzierzyńskiej drużynie okazał się nieudany i Sopko podjął decyzję o przeprowadzce do stolicy Dolnego Śląska. We wrocławskim klubie wraz z Bartoszem Janeczkiem stanowili o sile ataku. Jednak najmocniej stroną „Synapso” jest zagrywka po zakończeniu sezonu znalazł się na 3 miejscu w rankingu najlepiej zagrywających. Niezłe umiejętności wykazuje także w ataku i w przyjęciu. Zwykle plasował się w czołówce najlepiej punktujących zawodników Gwardii. Niejednokrotnie w momentach kiepskiej gry wrocławian jego skuteczne ataki podrywały do walki resztę zespołu. Do słabych stron Słowaka zaliczają gra blokiem oraz w obronie zajmuje miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingach najlepszych w tych elementach. Najlepszą grę w jego wykonaniu kibice mogli obejrzeć w spotkaniu z Mostostalem. Był pożytecznym zawodnikiem we wrocławskiej drużynie, aczkolwiek również i tego sezonu nie może zaliczyć do sukcesów

11. Marcin Ciesielski
  Data urodzenia: 09.07.1982r.
  Wzrost: 195cm
  Atak: 335cm
  Blok: 315cm

Pierwsze kroki w siatkówce stawiał w Bielawiance Bielawa w 1995 roku. W tym klubie grał do roku 2003 z krótkim epizodem w Chełmiec Wałbrzych. W sezonie 2003/2004 przeszedł do wrocławskiego klubu. Zwykle znajdował miejsce w pierwszej szóstce Gwardii. Najmocniejszą stroną Ciesielskiego jest przyjęcie. W 9 i 10 kolejce ze skutecznością 80,65% był liderem rankingu najlepiej przyjmujących PLS-u. W całym sezonie przyjmował zagrywkę ze skutecznością ok. 61,5%. Był również przydatny w ataku, wiele razy jego zdobycze punktowe przydawały się w odrabianiu strat. Gorsze natomiast w jego wykonaniu były inne elementy: zagrywka, a zwłaszcza blok i obrona.

15. Srámek Karol
  Data urodzenia: 15.01.1977r.
  Wzrost: 202cm
  Atak: 341cm
  Blok: 322cm

Słowacki atakujący jest doświadczonym zawodnikiem, w swej karierze reprezentował barwy wielu klubów. Sezon 2004/2005 to przygoda z Mostostalem-Azoty Kędzierzyn Koźle. Kolejny spędził w AZS-ie Nysa. Do Wrocławia trafił dopiero po rozpoczęciu tegorocznych rozgrywek PLS-u, gdyż Gwardia na gwałt potrzebowała zmiennika dla Romana Gulczyńskiego. W miarę upływu sezonu coraz częściej pojawiał się w pierwszej szóstce. We wrocławskiej drużynie Srámek pełnił rolę przyjmującego, jest jednak zawodnikiem bardzo wszechstronnym, grał praktycznie na wszystkich pozycjach: atakującego, środkowego, a nawet libero. Niestety tego sezonu Słowak nie może zaliczyć do udanych, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Jego największy atut – przyjęcie – nie prezentowało się najlepiej, wśród najlepiej przyjmujących znalazł się dopiero na 29 miejscu. Jeszcze gorzej radził sobie z atakiem, o czym świadczy zaledwie 42-procentowa skuteczność. Mimo doskonałych warunków fizycznych kiepsko gra w bloku. Także zagrywka i obrona nie są mocnymi stronami słowackiego siatkarza. Warto wspomnieć, iż Słowak jest dwukrotnym srebrnym medalistą Mistrzostw Słowacji w siatkówce plażowej.

Środkowi:

1. Rafał Jarząbski
  Data urodzenia: 06.04.1984r.
  Wzrost: 201cm
  Atak: 345cm
  Blok: 320cm

Zabawę z siatkówką zaczął w Suwałkach w 1994 roku. Tam też pozostał do sezonu 2003/2004, kiedy przeszedł do Gwardii. We wrocławskim zespole pełni rolę zmiennika pary głównych środkowych KrupnikJanuszkiewicz. Ma doskonałe warunki fizyczne, jego zmiany służyły podwyższeniu bloku. Przydatny był również w ataku.

3. Maciej Krupnik
  Data urodzenia: 11.12.1971r.
  Wzrost: 196cm
  Atak: 340cm
  Blok: 320cm

Najbardziej doświadczony zawodnik w drużynie ze stolicy Dolnego Śląska, kapitan zespołu. Karierę rozpoczął w roku 1989 w Górniku Jaworzno. Można powiedzieć, że jest wierny jednemu klubowi, bowiem Gwardii poświęcił niemal całą swą dotychczasową karierę. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się w bloku. W sezonie 2003/2004 był II najlepiej blokującym Polskiej Ligi Siatkówki. W tegorocznych rozgrywkach zajął 9 miejsce w rankingu najskuteczniej blokujących z 44 punktami zdobytymi w bloku. Jego mocną stroną jest także zagrywka, obok Bartosza Janeczka i Martina Sopko wrocławski środkowy dysponuje najsilniejszą zagrywką w zespole Gwardii. Swymi potężnymi serwisami niejednokrotnie siał spustoszenie w szeregach rywali. Na zakończenie sezonu znalazł się na 5 miejscu wśród najlepiej zagrywających. Nieźle radził sobie także w ataku. Jego mankamentem natomiast jest gra w obronie, co potwierdzają statystyki (75 miejsce w gronie najlepszych obrońców). W trudnych chwilach podtrzymywał na duchu kolegów z drużyny.

10. Jędrzej Śląski
  Data urodzenia: 29.06.1987r.
  Wzrost: 203cm
  Atak: 349cm
  Blok: 321cm

Młody zawodnik Gwardii pierwsze kroki w siatkówce stawiał w UKS Szafi Wałbrzych w 1999 roku. Do roku 2006 grał w SMS-ie PZPS Spała, z którym został wicemistrzem Polski juniorów. W 2004 roku wywalczył wraz z reprezentacją kadetów mistrzostwo Europy w Rydze. Obecnie jest reprezentantem Polski juniorów. W tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ligi Siatkówki zagrał w dwóch meczach. Zadebiutował przed wrocławską publicznością w meczu II rundy zasadniczej z PZU AZS Olsztyn oraz pojawił się na parkiecie w wyjazdowym spotkaniu z Jastrzębskim Węglem. Zdaniem fachowców jest bardzo obiecującym zawodnikiem, aczkolwiek musi nabrać doświadczenia. Świetne warunki fizyczne umożliwiają mu dobrą grę w bloku.

16. Aleksander Januszkiewicz
  Data urodzenia: 25.05.1979r.
  Wzrost: 200cm
  Atak: 341cm
  Blok: 322cm

Partner Macieja Krupnika na środku siatki. W siatkówkę zaczął grać w MKS Olavia. Może poszczycić się sporym doświadczeniem, bowiem w Polskiej Lidze Siatkówki gra już od siedmiu lat. Debiutancki sezon w PLS Januszkiewicz spędził w Nysie, następnie przez 5 lat był zawodnikiem Mostostalu, z którym zdobył kilka medali Mistrzostw Polski. Doskonałe warunki fizyczne umożliwiają mu dobrą grę blokiem, która jest jego największą zaletą w sezonie zdobył 42 punkty blokiem, co dało mu 13 miejsce w rankingu najlepiej blokujących. Niejednokrotnie można było na niego liczyć w ataku. Gorzej prezentuje się w zagrywce, jednak najsłabszym jego punktem jest obrona. Jednym z jego najlepszych meczów w drużynie Gwardii było spotkanie z Mostostalem. Tylko w drugim secie dobył 4 punkty z ataku, ponadto miał 4 punktowe bloki.

Rozgrywający:

5. Mariusz Dutkiewicz
  Data urodzenia: 04.09.1975r.
  Wzrost: 180cm
  Atak: 325cm
  Blok: 305cm

32-letni rozgrywający jest wychowankiem wrocławskiego klubu. Karierę rozpoczął w roku 1993. W tym sezonie po odejściu Pavla Chudika, uważanego za jednego z najlepszych rozgrywających Polskiej Ligi Siatkówki, zajął pozycję pierwszego rozgrywającego. Jednak mimo dużego doświadczenia nie prezentował się imponująco i najczęściej rozegranie we wrocławskim zespole nie stało na wysokim poziomie. Ponadto przyjęcie w Gwardii zwykle także nie było najlepsze, co utrudniało dokładne dogranie i skonstruowanie skutecznego ataku, trudnego do odczytania dla przeciwnika. Największą wadą wrocławskiego rozgrywającego jest niski jak na siatkarza wzrost – 180 centymetrów, co uniemożliwia mu skuteczną grę w bloku czy na siatce.

6. Piotr Marciniak
  Data urodzenia: 01.10.1986r.
  Wzrost: 197cm
  Atak: 340cm
  Blok: 320cm

Przygodę z siatkówką rozpoczął w MMKS Kędzierzyn Koźle w roku 1999. Największe sukcesy odnosił w piłce plażowej. Ponadto na swoim koncie ma brązowy medal w Mistrzostwach Świata do lat 21. W drużynie Gwardii pełnił rolę zmiennika Mariusza Dutkiewicza, aczkolwiek w II fazie rundy zasadniczej w meczach z drużynami z czołówki tabeli, tzw. żelazną czwórką, grał w podstawowym składzie. Ma lepsze warunki fizyczne od pierwszego rozgrywającego wrocławskiego zespołu i często wchodził na parkiet w celu podwyższenia bloku. Jest dobrze wyszkolony technicznie, potrafi kiwać z drugiej piłki. Jednak musi się jeszcze wiele nauczyć, a także wciąż brakuje mu doświadczenia i ogrania w meczach z klasowymi zespołami.

Libero:

8. Radosław Szymczak
  Data urodzenia: 08.05.1982r.
  Wzrost: 185cm
  Atak: 330cm
  Blok: 300cm

Do Gwardii trafił w tym sezonie, mając za zadanie zastąpić Marcina Mierzejewskiego, który przeniósł się do kędzierzyńskiego Mostostalu. Pierwsze kroki w siatkówce stawiał w MOS Sieradz w roku 1998. Wrocławski klub ściągnął go z pierwszoligowego Górnika Radlin, gdzie był kluczowym zawodnikiem. Zdecydowanie lepiej radzi sobie w obronie niż w przyjęciu. W klasyfikacji najlepszych obrońców uplasował się na dwunastym miejscu. Natomiast zagrywkę przyjmuje z ok. 56-procentową skutecznością, co dało mu 32 miejsce wśród najlepiej przyjmujących.

Atakujący:

7. Bartosz Janeczek
  Data urodzenia: 12.07.1987r.
  Wzrost: 198cm
  Atak: 352cm
  Blok: 323cm

19-letni były zawodnik Delic-Pol AZS-u Częstochowa szeregi wrocławskiego zespołu zasilił w tym sezonie. Spodziewano się, iż będzie jedną z kluczowych postaci w drużynie. Debiut w Polskiej Lidze Siatkówki (mecz z AZS-em Politechniką Warszawską) z pewnością zapisze się na długo w pamięci młodego atakującego, bowiem popisał się w nim sześcioma asami serwisowymi, w tym czterema pod rząd. Dodatkowo zapisał w swym dorobku 20 punktów. Najsilniejszą bronią Janeczka jest zdecydowanie atak. Swój debiutancki sezon w PLS – sie zakończył na 8 miejscu wśród najlepiej punktujących w ataku ze średnią 12.27 punktów na mecz. W wielu spotkaniach mimo braku doświadczenia i ogrania na boiskach PLS – u. W krytycznych sytuacjach potrafił wziąć ciężar gry na siebie i „pociągnąć” grę całego zespołu. Często w końcówkach otrzymywał decydujące piłki, niestety z kilku w ważnych momentach nie zdołał wyprowadzić skutecznego ataku. W niemal wszystkich meczach należał do najskuteczniejszych zawodników wrocławskiej drużyny, co potwierdza 9 miejsce w rankingu najlepiej punktujących. Świetnie prezentuje się również w zagrywce. W 9 i 10 kolejce PLS – u był na czele najtrudniej zagrywających. Natomiast do mankamentów gry młodego zawodnika należą gra blokiem oraz w obronie. Dobra gra Janeczka, zwłaszcza w sezonie zasadniczym, zaowocowała transferem do czwartej drużyny Polskiej Ligi Siatkówki Wkręt-Met AZS-u Częstochowa. Niewątpliwie jest to zawodnik o dużych możliwościach, który może wiele osiągnąć w siatkówce.

12. Roman Gulczyński
  Data urodzenia: 22.01.1983r.
  Wzrost: 194cm
  Atak: 344cm
  Blok: 320cm

Kariera „Gulczasa” rozpoczęła się w roku 1995 w MKS-MOS Płomieniu Sosnowiec. Następni grał w AZS – ie Częstochowa i Górniku Radlin. Od sezonu 2003/2004 jest zawodnikiem Gwardii. Tego sezonu jednak nie zaliczy do udanych. Dotychczas był pewniakiem na pozycji atakującego, jednakże po przyjściu Bartosza Janeczka nie zawsze trener widział go w pierwszej szóstce. Mimo tego zdobył dla wrocławskiej drużyny wiele istotnych punktów. W trudnych momentach można było polegać na jego atakach. Po I kolejce uplasował się na drugim miejscu w kategorii najlepiej atakujących, oraz także na drugim miejscu w rankingu najlepiej punktujących. Jednak podczas całego sezonu było już nieco gorzej i ze skutecznością 47.4% zajął odległe miejsce w klasyfikacji najlepiej atakujących. Do jego mocnych stron należy również zagrywka, niestety w tegorocznej edycji PLS – u zawodził i w tym elemencie. Słabymi stronami wrocławskiego atakującego są blok i obrona.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-06-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved