Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Pierwsza bitwa warneńska wygrana

LŚ, gr. D: Pierwsza bitwa warneńska wygrana

Polscy siatkarze nadal niepokonani w tegorocznej edycji Ligi Światowej. W prestiżowym spotkaniu o prymat w grupie D, zapowiadanym także jako rewanż za japońskie mistrzostwa świata, Polska pokonała Bułgarię 3:1.

W Bułgarii pojedynek gospodarzy z Polską zapowiadany był w jako wielki rewanż za półfinał mistrzostw świata. Natomiast Polacy ze stoickim spokojem powtarzali, że nie są w szczytowej formie, ale chcą wygrać dwa mecze w Bułgarii.

Pierwszego seta Polacy rozpoczęli od mocnego uderzenia. Po bloku na Ananievie oraz błędach Bułgarów w ataku i zagrywce nasi zawodnicy prowadzili 5:2. Wtedy jednak powrócił koszmar Polaków – przestój w grze, kiedy to zawodnicy bezradnie i nieskutecznie usiłują zdobyć punkt. Przy zagrywce Ananieva Bułgarzy zdobyli kolejno 6 punktów. Polacy słabo przyjmowali zagrywkę, byli nieskuteczni w ataku i nie potrafili zatrzymać na siatce V. Nikolova oraz Ananieva. Po przerwie technicznej Polacy wciąż mieli problemy z kończeniem ataków, ale po błędach Bułgarów udało im się zbliżyć do przeciwnika (11:12). W dalszym ciągu nie funkcjonował jednak polski blok, źle przyjmowaliśmy zagrywkę, z kolei nasza zagrywka nie sprawiała Bułgarom żadnych problemów. Po udanym ataku z kontry Wlazłego udało się nam zbliżyć do Bułgarów na jeden punkt (21:22). Na więcej Polaków nie było stać w tym secie. Antybohaterem końcówki był Sebastian Świderski , który zmienił Gruszkę , po czym popełnił dwa błędy w przyjęciu. Drugi z nich wykorzystał V. Nikolov i zakończył pierwszego seta (25:21).

W drugim secie do pierwszej przerwy technicznej toczyła się wyrównana walka, a po obu stronach siatki zawodnicy popełniali sporo błędów. Na przerwę techniczną Polacy schodzili prowadząc jednym punktem po ataku Plińskiego . Tuż po przerwie po dobrej obronie naszego środkowego, skuteczną kiwką popisał się Winiarski, który po chwili skończył kolejny kontratak i wyprowadził Polaków na prowadzenie 10:7. Gdy zablokowany został Aleksiev (11:7) wydawało się, że nasz zespół osiągnął bezpieczną przewagę. Tymczasem po autowym bloku Polaków oraz asowej zagrywce N. Nikolova , Bułgarzy zbliżyli się na odległość jednego punktu. Nasi reprezentanci zdecydowani byli jednak zwyciężyć w tym secie. Zafunkcjonował polski blok (zablokowany V. Nikolon, Ananiev i Stoykov ), a bardzo skutecznym plasem seta zakończył Mariusz Wlazły.

W trzecim secie pozostał na boisku Sebastian Świderski. Również w tej partii początek zapowiadał wyrównaną walkę. Do przerwy technicznej żadnemu z zespołów nie udało się osiągnąć przewagi większej niż jeden punkt. Po przerwie błąd w rozegraniu popełnił Zhekov , a Winiarski z Grzybem zablokowali V. Nikolova i Polacy wyszli na prowadzenie 10:7. Coraz więcej błędów w polu serwisowym popełniali Bułgarzy i przy stanie 13:9 o czas poprosił trener Stojew . Na boisku pojawił się Yordanov , a po jego udanym ataku z kontry Bułgarzy zbliżyli się do Polaków na dwa punkty (18:16). Przy stanie 21:18 Ananiena zmienił witany owacyjnie Konstantinov , który poderwał swoją drużynę do walki. Po bloku na Wlazłym oraz błędzie Świderskiego w przyjęciu przewaga naszego zespołu stopniała do jednego punktu (22:21). Po czasie, o który poprosił trener Lozano , ataku nie skończył Winiarski, a punkt z kontrataku dający remis Bułgarom zdobył Stoykov. Nerwową końcówkę lepiej jednak wytrzymali Polacy. Najpierw blokiem powstrzymali atak Yordanova, by za chwilę cieszyć się ze zwycięstwa w trzecim secie po ataku bułgarskiego atakującego w siatkę.

Czwarta i jak się okazało ostania partia od początku przebiegała pod dyktando Polaków. Yordanov i Stoykov nie mogli przebić się przez nasz blok, w dodatku Bułgarzy zaczęli seryjnie popełniać błędy. Po kolejnym autowym ataku Yordanova (9:4) Zhekova zmienił młody rozgrywający Zarev . Najbardziej kuriozalny punkt meczu zdobył polski libero – Piotr Gacek , po jego fatalnym przyjęciu zagrywki piłka przeszła na drugą stronę boiska ku ogromnemu zdziwieniu bułgarskich zawodników. Ale przecież szczęście sprzyja lepszym… Bułgarzy robili co mogli, żeby odwrócić losy meczu. Na boisko powrócił Aleksiev, który zdobył dla swojej drużyny cenne punkty. Po bloku na Grzybie i skutecznym ataku Aleksieva przewaga Polaków stopniała do dwóch punktów (13:11). Nasi reprezentanci kontrolowali jednak sytuację. Zagumny skuteczną kiwką odpowiedział na podobne zagranie Zareva po drugiej stronie siatki (18:16). W końcówce za Świderskiego wszedł na boisko Piotr Gruszka, a w drużynie Bułgarów pod siatkę wrócił Zhekov. W zaciętej walce ponownie lepsi okazali się wicemistrzowie świata, którzy po bloku na Yordanovie oraz ataku najskuteczniejszego dziś zawodnika – Mariusza Wlazłego zakończyli mecz wynikiem 3:1 i pozostają jedyną niepokonana drużyną w grupie D.

Bułgaria – Polska 1:3

(25:21, 19:25, 23:25, 23:25)

Składy:

Bułgaria: Tsvetanov, Zhekov, Yordanov, Gaydarski, Nikolov, Ananiev, Nikolov, Salparov, Stoykov, Aleksiev, Konstantinov, Zarev

Polska: Winiarski, Gruszka, Pliński, Zagumny, Grzyb, Żygadło, Wlazły, Świderski, Gacek, Kurek