Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kadrowe dylematy selekcjonera reprezentacji

Kadrowe dylematy selekcjonera reprezentacji

fot. archiwum

Ignaczak czy Gacek? Grzyb czy Możdżonek? To dylematy Raula Lozano przed ustaleniem składu kadry na turniej finałowy Ligi Światowej. Czy w Katowicach Argentyńczyk postawi na dobrze sprawdzonych graczy, czy dokona kilku korekt?

Raul mocno się przywiązuje do graczy, z którymi odnosi sukcesy. Dlatego nie spodziewam się większych zmian w dwunastce na turniej finałowy Ligi Światowej – mówi były selekcjoner kadry Ryszard Bosek . – Finały w Spodku to nie miejsce na wariackie eksperymenty. Ale kilka znaków zapytania chyba trzeba postawić – mówi były trener, a obecnie komentator Polsatu Wojciech Drzyzga . Dzień przed pierwszym z czterech spotkań grupowych z Bułgarią postanowiliśmy wejść w rolę selekcjonera kadry i pobawić się w wytypowanie składu na pierwszą z serii ważnych tegorocznych prób reprezentacji Polski.

 

RozegranieTu nie ma się nad czym zastanawiać. Grzegorz Pilarz z powodu kontuzji nie zagrał w żadnym meczu. Zostają więc, pewniak do szóstki Paweł Zagumny oraz jego wartościowy zmiennik Łukasz Żygadło – przesądza sprawę Drzyzga.

 

Atak

Sprawę komplikuje kontuzja Grzegorza Szymańskiego , który rozegrał w tegorocznej Lidze Światowej tylko dwa mecze i przechodzi rehabilitację. – Jeśli „Gelu” wróci do zdrowia, to będzie w kadrze zmiennikiem Mariusza Włazłego. Jeśli nie, to Lozano postawi na Roberta Prygla lub… Bartka Kurka – mówi Drzyzga. – >Pryku< jest doświadczony i wiemy czego się po nim spodziewać, ale Lozano może zechce już teraz postawić na perspektywicznego Kurka – zastanawia się Drzyzga.

 

Ani on, ani Bosek nie mają wątpliwości, że pierwszym atakującym będzie Wlazły. – Gdyby Grzesiek nie odniósł kontuzji, zmiana byłaby możliwa, bo Szymański miał świetny sezon ligowy. Ale po długiej przerwie musi przede wszystkim wrócić do treningów – mówi Bosek.

 

Przyjęcie zagrywki

Michał Winiarski jest absolutnym numerem jeden, a obok niego chyba powinien grać Piotrek Gruszka. Jest dzisiaj w lepszej formie niż Sebastian Świderski, który miał drobne kłopoty zdrowotne. Ta trójka to pewniacy – mówi Drzyzga. Wątpliwości pojawiają się przy czwartym nazwisku. Czy Lozano postawi na Michała Bąkiewicza , czy może da szansę… Kurkowi, który może grać i na tej pozycji. – Bąkiewicz to alternatywa dla libero, co jest jego dużym plusem – mówi Bosek, a Drzyzga dodaje: – Michał ma dobre przyjęcie, potrafi także świetnie obronić i zaserwować. Ale jeśli chce być kiedyś kluczową postacią w kadrze, to chyba powinien przekwalifikować się na libero – w reprezentacji i Skrze Bełchatów. Ale to melodia przyszłości, na pewno nie tegorocznej Ligi Światowej – mówi Drzyzga.

 

W kadrze jest jeszcze Zbigniew Bartman , ale jego Lozano odesłał do kadry B, podobnie jak środkowego Łukasza Perłowskiego .

 

Środek bloku

Właśnie na środku siatki Lozano dokonuje największych zmian, dając dużo pograć nowemu w kadrze Marcinowi Możdżonkowi . Bosek i Drzyzga uważają jednak, że pozycja wicemistrzów świata Daniela Plińskiego i Łukasza Kadziewicza jest niepodważalna. – Możdżonek grał bardzo dobrze w rozgrywkach PLS, dobrze zaczął także Ligę Światową, ale w meczach wyjazdowych nie było już tak idealnie. Świetnie blokował, ale gorzej szło mu w ataku. Myślę, że w Spodku zagrają Kadziewicz i Pliński, a zagrożony może być ewentualnie Wojciech Grzyb – mówi Drzyzga.

 

Libero

Na tej pozycji znak zapytania jest chyba największy. W poprzednim sezonie w Lidze Światowej grał Krzysztof Ignaczak , ale na mistrzostwa świata nieoczekiwanie pojechał Piotr Gacek . W tegorocznej edycji LŚ Argentyńczyk daje szansę obu graczom. Na kogo postawi 11 lipca? – Poza Lozano tego nie wie chyba nikt – mówi Drzyzga. – Krzysiek i Piotrek mają różne charaktery. Gacek jest spokojny i grzeczny, Krzysiek może sprawiać kłopoty. Chciałbym wierzyć, że przy wyborze będą decydowały tylko argumenty sportowe, a te są mniej więcej po równo rozłożone na obu graczy – mówi Drzyzga. Bosek dodaje: – Krzysiek dużo zrozumiał, zmienił się. Każdy człowiek uczy się przecież na błędach – przekonuje, ale i on nie jest w stanie wytypować faworyta. – Lozano jest z chłopakami na co dzień, on wie najlepiej na kogo postawić – mówi Bosek.

 

Sam selekcjoner nie ułatwia zadania. – Przyglądam się graczom, staram się ich oceniać ale runda eliminacyjna Ligi Światowej, to nie jest najlepszy czas, żeby decydować o tym, kto powinien grać w szóstce w turnieju finałowym – mówił w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”.

 

W tej sytuacji musimy chyba cierpliwie poczekać przynajmniej do ostatniej kolejki fazy grupowej. – Myślę, że wtedy poznamy odpowiedź na pytanie, kto zagra w turnieju finałowym. W meczach z Bułgarią w Spodku Lozano wystawi taki skład, jaki zagra potem w turnieju finałowym. Obstawiam, że będzie w nim przynajmniej 11 wicemistrzów świata – mówi Drzyzga.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2007-06-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved