Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Za mało umiejętności, by ogrywać wicemistrzów świata

Za mało umiejętności, by ogrywać wicemistrzów świata

fot. archiwum

- Polacy w samolotach spędzili straszną ilość godzin, a pamiętajmy, że te maszyny nie są budowane dla osób tak wysokich jak siatkarze - mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, Tomasz Wójtowicz.

Nasza drużyna ma za sobą bardzo długą podróż z Chin przez Europę aż do Argentyny. Na miejsce Polacy dotarli wyczerpani. Czy dwa dni wystarczą im, by dotrzeć dojść do odpowiedniej dyspozycji?

 

Na pewno będzie im bardzo ciężko. W samolotach spędzili straszną ilość godzin, a pamiętajmy, że te maszyny nie są budowane dla osób tak wysokich jak siatkarze, dlatego też nasi zawodnicy nie podróżowali w komfortowych warunkach. Na dodatek Polacy będą musieli poradzić sobie także z bardzo dużą różnicą czasu między Chinami a Argentyną (Chiny leżą w strefie czasowej GMT +8, Argentyna GMT –3 – przyp. WP). Na aklimatyzację i odpoczynek nie ma czasu, bo przecież po przybyciu na miejsce trener nie odpuści treningów. Część chłopaków leciała co prawda nie z Chin, a z Europy i ci będą mieli trochę łatwiej. Ale to wszystko wciąż za mało, by drużyna w czasie meczów w Catamarce była w wysokiej dyspozycji. 

Zatem wysokiej formy i pięknej gry polskich siatkarzy raczej trudno oczekiwać?

 

Myślę, że tak. Skutki długiej, męczącej podróży i problemów z aklimatyzacją widzieliśmy już w Chinach. Podobne problemy mieli Bułgarzy w swoich ostatnich meczach z Argentyną, którzy bardzo się męczyli i nie mogli "wejść w grę". Podróże na pewno wszystkim drużyną dają się we znaki, bo przecież nie tylko polska ekipa musi przemierzać duże odległości.

 

Naszym dodatkowym problemem jest fakt, iż do Argentyny polecieliśmy w zaledwie 10-osobowym składzie. Pole manewru trener Lozano będzie miał zatem niewielkie. To dla niego duży problem?

 

Dość duży, tym bardziej, że w Catamarce będzie miał do dyspozycji tylko jednego rozgrywającego. Trzeba zatem trzymać kciuki, aby nie przydarzyły się jeszcze jakieś kontuzje, zwłaszcza Łukaszowi Żygadle, bo zmienników dla niego nie ma.

 

Argentyńczycy też mają swoje problemy. Nie zagra z nami ich podstawowy rozgrywający Luciano de Cecco. A powiedzmy sobie szczerze, najmocniejszą ekipą nie są. Czy biorąc pod uwagę wszystkie nasze kłopoty można się obawiać, że "Albicelestes" mogą nam poważnie zagrozić?

 

Nie wydaje mi się. Dla Argentyny, dla tych młodych chłopców to są na razie fajne początki przygody z wielką siatkówką. Nie są oni jednak na tyle doświadczeni i nie mają na tyle umiejętności, by ogrywać wicemistrzów świata. Przy naszej dobrej grze, do której pewnie Polacy będą musieli się zmusić, powinniśmy wygrać.

 

Argentyńczyków widzieliśmy już w dwóch meczach przeciwko Polsce w Poznaniu i Bydgoszczy. Czy nie uważa Pan, że tym zawodnikom brakuje jednak talentu, by mogli stać się klasowymi siatkarzami?

 

Na razie brak im przede wszystkim doświadczenia i ogrania. Póki co trener musi im tłumaczyć każdą akcję. Ci chłopcy wciąż jeszcze się uczą. W tej chwili w tej drużynie nie ma jakichś wybijających się graczy, po których z daleka widać, że coś z nich w przyszłości będzie. Z tych siatkarzy można stworzyć równy, solidny zespół, takiego światowego średniaka.

 

Wrócmy jeszcze do naszego zespołu. Łukasz Żygadło – jak Pana zdaniem poradzi sobie w najbliższych meczach?

 

Nie jest to początkujący zawodnik, który po raz pierwszy pojawi się na boisku i może się spalić psychicznie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu będzie miał więcej pola do popisu, będzie mógł pokazać, na co go stać. Zagra dwa pełne spotkania, ma szansę się pokazać i powinien dać sobie radę.

 

A więc te mecze to raczej szansa dla niego niż konieczność dla drużyny?

 

Właśnie tak. Przy Pawle Zagumnym trudno się wykazać. Wiadomo, że jeżeli będą jakieś mecze o stawkę, to właśnie on będzie grał. A tutaj Łukasz może w końcu zagrać dłużej i pokazać co potrafi.

 

Rozmawiał – Grzegorz Wojnarowski

źródło: ligaswiatowa.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2007-06-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved