Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Felietony > Komentarz bez ściemy: Acosta jak Lepper, Lepper jak Acosta

Komentarz bez ściemy: Acosta jak Lepper, Lepper jak Acosta

fot. archiwum

Andrzej Lepper otrzymał ponad 99 procent głosów poparcia w wyborach na stanowisko przewodniczącego Samoobrony. Od razu przed oczami stanęła mi notatka prasowa z ubiegłorocznych wyborów prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej.

Ruben Acosta otrzymał prawie 90-procentowe poparcie delegatów. To nie jedyne podobieństwo obu panów. Co prawda jest wiele różnic, ale pozwolisz Czytelniku, że skupię się w niniejszym komentarzu li tylko na cechach wspólnych. Procentowe poparcie elektoratu mamy już za sobą. Przeanalizujmy – delikatnie mówiąc – zupełnie bezsensowne pomysły obu panów. Acosta? Od razu do głowy przychodzi mi obowiązująca zasada „małych punktów” w Lidze Światowej. Cholera człowieka bierze, jak sobie przypomina, że sety są obecnie praktycznie nieważne. Przecież to zaprzeczenie fundamentalnej zasadzie siatkówki: punkt, set, mecz.

Podobne, oderwane od rzeczywistości, pomysły ma Lepper. Dodatkowe zasiłki dla osób, które nie z własnej winy straciły pracę, zniesienie akcyzy na paliwa dla rolników, dodatkowe ubezpieczenie pracujących na roli, wpisanie w obowiązki Narodowego Banku Polskiego walki z… bezrobociem – można wymieniać w nieskończoność. Ktoś w zeszłym roku policzył, że wprowadzenie inicjatyw Samoobrony kosztowałoby Polskę 30 mld zł. Ta kwota rozwaliłaby budżet w strzępy, ale przewodniczącego Samoobrony taka prognoza nie wystraszyła.

Acosta i Lepper mają na koncie problemy z prawem i wiele niewyjaśnionych do końca afer (przynajmniej wedle wiedzy dziennikarzy). Ale jak do tej pory udaje im się wychodzić zwycięsko z pojedynków z władzą sądowniczą. Acostą interesowała się przez kilka miesięcy szwajcarska policja w związku ze zniknięciem sporej sumy z kont FIVB. Lepper ma na sumieniu wiele wybryków chuligańskich. Acosta jest jednym z głównych bohaterów „volleygate” (dla zainteresowanych – można bez problemu znaleźć odpowiednie materiały w internecie), Lepper wedle różnych źródeł jest zamieszany w „sexgate”.Główni bohaterowie komentarza mają również „kwasy” z byłymi współpracownikami. Od Acosty odeszli niegdyś zaufani Mario Goijman i Jean-Pierre Seppey, od Leppera m.in. Henryk Dzido i Zbigniew Witaszek. I co ciekawe, w obu przypadkach ludzie odchodzący od „wodzów” założyli konkurencyjne organizacje (Seppey federację siatkarską, a Dzido komitet wyborczy) i obecnie publicznie krytykują swoich byłych mocodawców.

Acosta rządzi FIVB od 23 lat, Lepper jest liderem Samoobrony od 16 „wiosen”. Obaj nie zamierzają schodzić z tronu (chociaż Meksykanin czasami wskazuje 2010 rok jako koniec swojej działalności, ale kto w to wierzy?), połowa ludzi ich nienawidzi, a połowa kocha, są postaciami ogromnie kontrowersyjnymi, stworzyli ze swoich organizacji eldorada finansowe, rządzą twardą ręką. Można by pisać i pisać i pisać…


Felieton to artykuł często zabarwiony satyrycznie i humorystycznie, zwykle polemiczny, poruszający w lekkiej formie różne problemy życia codziennego, polityczne, społeczne, obyczajowe i kulturalne, umieszczany jest zwykle na stałej kolumnie, zwanej kolumną felietonową. Ten krótki utwór dziennikarski utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyraża – często skrajnie złośliwie – osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne „prześlizgiwanie” się po temacie.

Napisz do autora: komentarz@siatka.org

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Felietony, Komentarz bez ściemy

Więcej artykułów z dnia :
2007-06-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved